DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3239670,13%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

03:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Elektriğe 4 kez, doğalgaza 3 ayda 3 kez zam yapıldı”

“Elektriğe 4 kez, doğalgaza 3 ayda 3 kez zam yapıldı”

ABONE OL
22 Kasım 2018 15:21
“Elektriğe 4 kez, doğalgaza 3 ayda 3 kez zam yapıldı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
“Elektriğe 4 kez, doğalgaza 3 ayda 3 kez zam yapıldı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, son 4-5 yıldan bu yana kişi başına düşen milli gelirin 10 bin doların altında kalarak yerinde saydığını ve dolar bazında da gerilemeye başladığını söyledi.
“EN BÜYÜK ZARARI
YİNE DAR GELİRLİ VATANDAŞ GÖRÜYOR”
Gıda fiyatlarının son bir yılda yüzde 49,3 yükseliş gösterdiğinin önemle altını çizen Milletvekili Köksal, “Gıda fiyatlarındaki bu artış en çok dar gelirliyi etkiliyor. Çünkü tüketim harcamaları araştırmaları en yoksul yüzde 10’luk kesimin harcadığı her 100 liranın 31 lirasını gıda için yaptığını, en zengin yüzde 10’luk kesimin her 100 liralık harcaması içinde gıdanın aldığı payın ise 13 lirada kaldığını gösteriyor. Bu da bize gösteriyor ki gıda fiyatlarındaki yükselişten en büyük zararı gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda kalan yoksul kesimler görüyor.” dedi.
“EKONOMİ ÇÖKTÜ,
ZAM ÜSTÜNE ZAM”
Elektriğe son dokuz ayda 4 kez, doğalgaza ise 3 ayda 3 kez zam yapıldığını belirten Köksal, “Bu yapılan zamda yine en çok dar gelirliyi vuruyor. Bunun sonucu ise ekonomik çöküş yani resesyondur. Bir ülke ekonomisinin resesyona girdiği 5 alanda ortaya çıkan göstergelere bakılarak değerlendiriliyor. Bunlar ekonomik büyümenin nüfus artış hızının altına inmesi, kişi başına düşen milli gelirin durağanlaşması ve gerilemeye dönüşmesi, işsizliğin artması,  ekonomik faaliyetlerin duraklaması ve gerilemesi, üretim faaliyetlerinin düşmesi.” ifadelerini kullandı.
“KİŞİ BAŞI MİLLİ GELİR 10 BİN DOLARIN ALTINDA, İŞSİZLİK YÜKSELİŞTE”
Kişi başına düşen milli gelirin son 4-5 yıldan buyana 10 bin doların altında kaldığını ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsizliğin her geçen gün arttığına dikkat çeken Köksal, “Bu kriterlere bakıldığında son 4-5 yıldan bu yana kişi başına düşen milli gelir 10 bin doların altında kalmış olarak yerinde sayıyor ve son olarak dolar bazında da gerilemeye başlamış durumda. İşsizlik TÜİK verilerine göre yükselişte üretimde ki duraklamalar ve gerilemeler ekonomi politikalarındaki tutarsızlık ve çelişkiler ekonomi yönetimindeki dağınıklık eklendiğinde Türkiye Ekonomisi için resesyon teşhisi koymak yanlış olmaz.” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.