Himmet Kasal
Himmet  Kasal
H.kasal@kocatepegazetesi.com
Eli öpülesi öğretmenler
  • 0
  • 49
  • 25 Kasım 2020 Çarşamba
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Öğretmenleri ilim taşıyıcılar olarak görmek, onların kıymetini anlamak için fevkalade önemlidir. İlmiyle amel eden ve bunu diğer kuşaklara taşıyan alimler ve öğretmenler eli öpülesi kişilerdir.

Ben kendimi bu vatan, bu millet, bu bayrak için kendini feda edebilecek nesiller yetiştirmeye azmettin diyen öğretmenler eli öpülesi seçkin kişilerdir. Bir ideal uğruna öğrenmeyi ve öğretmeyi kendine amaç edinen öğretmenler amel defterlerini açık bırakmışlardır. Diyazüs Salihin’de geçen şu hadisi görmekte hepimize faydalar var:

“Alimin Abide (İbadet eden kimse) üstünlüğü, DOLMUNAY’ın diğer bütün yıldızlara üstünlüğü gibidir. Alimler peygamberlerin varisleridir. Peygamberler miras olarak altın ya da gümüş değil, sadece ilmi bırakırlar. Kim o miras kalan ilimden nasiplenmişse, büyük ve değerli bir kısmete nail olmuş demektir.” (Tirmizi İlm 19, Ebu Davud İlm 1)

Yine alimler ve öğretmenlerimize çok güzel anahtar şifreler veren şi iki hadisi de zikretmezsek sorumlu kalacağımızı düşünüyorum:

“Resulullah şöyle buyurdu: Her kime ilimden istifade etmek için bir bilgi sorulur da onu ketmederse (söylemeyip kendine saklarsa) ahirette onun ağzına ateşten bir gem vurulur. (Tirmizi İlm 3)

“Allah rızasının, esas maksat yapılması gereken bir ilmi, sırf dünyalık menfaatlere ulaşma gayesiyle öğrenen ( o ilmi dünyalığa alet ve basamak eden) kimse, kıyamet günü cennetin kokusunu bile alamaz” (Ebu Davud İlm 12)

GELECEĞİMİZİN MİMARI ÖĞRETMENLERİMİZDİR!

Çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlayan, eğiten, donatan öğretmenlerimizdir. Toplumun en önemli dinamiği, katma değeri en yüksek unsuru da şüphesiz öğretmenlerdir. Cumhuriyet’in ilanından sonra 14 Ekim 1925 tarihinde İzmir Erkek Öğretmen Okulu’nda Mustafa Kemal’in konuşmasına kulak verelim; “Milletleri kurtaran yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Muallimden, mürebbiden mahrum bir millet, henüz millet namını almak istidadını kesbetmemiştir. Ona alalade (basit) bir kitle denir. Bir kitle MİLLET olabilmek için mutlaka mürebbilere, muallimlere muhtaçtır.”

1960 yılında büyük Türk mütefekkiri Nurettin Topçu’nun yazdığı MAARİF DAVAMIZ kitabındaki şu ifadeler de oldukça isabetli ve ilginçtir:

“Devletleri yapan da yıkan da muallimlerdir. Muallime değer verildiği, Muallimin hürmet gördüğü ülkede insanlar mutlu ve erdemlidir. Muallimin (öğretmenin) zelil olduğu, mesleğinin hor görüldüğü milletler düşmüştür ve şüphe yok ki, bedbahttır (mutsuzdur).

Öğretmenlik mesleğinin yüceliği geleceğe insan yetiştirmesindendir. Bunca güzel, dini, milli ve anlamlı bir Çin atasözüyle süsleyelim. “Planınız bir yıllık ise pirinç ekiniz. On yıllık ise orman, yüz yıllık ise insan yetiştiriniz.

Aynı zamanda öğretmen de olan din görevlilerimiz ile öğretmenlerimizin dünyevileşmesi tehlikeli olur. İdeali uğruna fedakarlıklara katlanıp pardesüsünün bir tanesini muhtaç öğrencisi ile paylaşan öğretmenlerimizin ellerinden öpülür.

Muhteşem Türkiye’nin kuruluşunda da en büyük görev öğretmenlere düşüyor. Geleceğimizin mimarı öğretmenlerimizin tüm maddi ve manevi problemlerini çözmek ve öğretmenimizi layık olduğu yere yükseltmek öncelikli hedef olmalıdır. Kültür ve Milli Eğitim Bakanlıkları bunun için vardır. Eli öpülesi öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyor, ellerinden hürmetle öpüyorum.

(Aylık Bayrak dergisi 1320. Sayısından faydalanılmıştır)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ
  • YORUM