“Emirdağ’ın önceliği borç yükü, yeni Belediye binası değil”

“Emirdağ’ın önceliği borç yükü, yeni Belediye binası değil”

CHP Emirdağ İlçe Başkanı Barış Can, ilçenin Belediye hizmet binasının gayet kullanışlı olmasına rağmen bir sürü masraf yapılarak başka bir binaya taşınıldığını belirterek, “İlçemizde birçok eksiklikler ve borç yükü varken önceliğimiz bu olmamalıydı” dedi

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Emirdağ İlçe Başkanı Barış Can dün öğleden sonra partide basın toplantısı düzenledi. Can, ilçenin sorunlarını anlatırken, Emirdağ Belediye yönetiminin politikalarını eleştirdi.
“EMİRDAĞ’IN KANAYAN YARASI SAĞLIK VE HASTANENİN TAŞINMASI”
CHP Emirdağ İlçe Başkanı Barış Can, ilçesinde yaşanılan sorunları ve bazı uygulamalarla ilgili eleştirilerini dile getirdi. Emirdağ ilçe merkez nüfusunun 20 bin köyleriyle birlikte toplam nüfusun 40 bin olduğunu söyleyen Can, “Emirdağ ilçemizin temel gelir kaynakları tarım ve hayvanclıkı olmakla beraber yurt dışında ikamet eden hemşehrilerimizden de ciddi ekonomik destek almaktadır. İlçemizin gelişmekte olan bir organize sanayisi bulunmaktadır. İlçemizin en büyük problemi uzun yıllardan beri ciddi şekilde göç vermesidir. Göçün sebepleri işsizlik başta olmak üzere, sağlık ve eğitimdir. Sağlık problemi de yıllardır ilçemizin kanayan yarasıdır. Çilli Mahallesinde mevcut ilçe hastanemizin diğer devlet dairelerinin taşındığı gibi Eskişehir yolu üzerine taşınmasına karar verildi. Oldukça kullanışlı ve yüz yatak kapasitesine sahip olan hastenemiz yerine yeni yapılacak hastanenin 50 yatak kapasiteli olarak yapılmasıyla bir küçülme meydana gelecek. Hastane taşınmasının ilçemize hiçbir katkısı olmadığı gibi sadece bölgede ki binaların değerini yükselterdek birkaç kişiye rant sağlanacağı inancındayız.” dedi.
“İLÇENİN İHTİYACI
HASTANENİN KÜÇÜLMESİ DEĞİL”
Emirdağ Devlet Hastanesi bahçesinde yer alan Diyaliz Merkezinin Afyonkarahisar’ın gözde diyaliz merkezlerinden biri olduğuna dikkat çeken Can, “Hastanenin taşınmasıyla birlikte Diyaliz Merkezi de atıl duruma düşecektir. Hastanenin arsa bağışçılarının başka amaçla arsanın kullanılmaması yönünde tapu şerhleri vardır. Bu durumda ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Hastanemiz bugüne dek hiçbir şekilde tam kapasite çalıştırılmamıştır. Bunun nedeni de yeterli branşlarda doktorlarla cihazların olmamasıdır. Yeni hastane daha küçük ve az yataklı olacağından döner sermayede de ciddi düşüş olacaktır. Zaten doktor açığımız varken döner sermayenin azalmasıya doktor açığımız daha da artacaktır. Çok eski olmayan hastanemizi taşımak yerine çok daha az bir maliyetle güçlendirerek hizmet vermesi daha uygun olacaktır. İlla yeni bir hastane yapılması gerekiyorsa bölgenin ihtiyacı olan Trafik Hastanesinin Ankara-İzmir karayoluna yapılmasıyla ilçenin ve bölgenin sağlık problemi kökten çözülecektir. Bizim ihtiyacımız ilçemizde hizmet veren hastanenin küçülüp Bolvadin ilçesine bağlanması değildir. Yazın yüz bini aşan nüfusumuzun tam olarak sağlık ihtiyacının karşılanmasıdır. Aksi halde ilçemiz olumsuz etkilenir ve göçler artar diye düşünüyoruz.” diye konuştu.
“İLÇE YOLLARI
KÖSTEBEK YUVASI GİBİ”
Emirdağ’a doğalgazın gelmesine rağmen yıllardır alt yapı çalışmalarının bitirilemediğinden yakınan Can şunları kaydetti: “Mevcut Belediye Başkanımız Serkan Koyuncu’nun seçim vaatlerinden biri olan 2020 yılının sonunda bitireceğine dair söz verdiği halde döşenen doğal gaz hattı ilçenin yüzde 50’ne ulaşamamıştır. Çalışmalar hızlandırılarak bir an önce bitirilmelidir. Doğal gaz çalışmalarından dolayı köstebek yuvasına dönen yollarımızında düzeltilmesine ihtiyaç vardır. İlçe Belediyemiz borç yükü altında ezilirken bu sebepten dolayı kaynakların doğru ve verimli şekilde kullanılması şarttır. İlçemizin Belediye hizmet binası gayet kullanışlıyken bir sürü masraf yapılarak başka bir binaya taşınmıştır. İlçemizde birçok eksiklikler ve borç yükü varken önceliğimiz bu olmamalıydı. Kaymakamlık binamızın çürük raporu vardır. Kaymakamlığın yeni bir binaya ihtiyacı bulunmaktadır. Kaymakamlık makamı ve Belediye Başkanlığımız konuyla ilgili yer tahsisini yapmıştır. Ancak düşünülen yer ilçemizde sayıca az olan ve park olarak faal kullanılan yeşil alandır. Yaz mevsiminde nüfusumuzda olan artış nedeniyle vatandaşın nefes alıp, zaman geçireceği mevcut yeşil alan ve parklar yetersizdir. Kaymakamlık binası yapılabilecek başkaca yerler mevcutken yeni binanın belirlenen parka yapılmaması gerekmektedir. Bu konuda yetkili makamların gerekli sağduyunun gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”
“YAYLADA SİYANÜRLÜ ALTINA
KARŞI MÜCADELE SÜRECEK”
Barış Can, Emirdağ’ın en önemli sorununun sağlık nedenli göç kadar ilçenin sıra dağlarındaki Emirdağ yaylalarında altın madeni firmalarının arama çalışmaları olduğunu vurguladı. Can sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaylarımızda maden çıktığı takdirde ocaklar açılıp siyanürle ayrıştırma yapılacaktır. Bu yer üstü ve yer altı su kaynaklarımızı etkileyeceğinden yer üstünde ki maden ocaklarının durumu ortadadır. Emirdağ’da küçükbaş hayvancılık yaygın bir şekilde yapılmaktadır. 150 bin kayıtlı, 100 bin kayıtsız küçükbaş hayvan olduğu tahmin edilmektedir. Yaylamızda yapılacak oan maden ocakları ilçemizin temel gelir kaynaklarından birisi olan hayvancılığa çok büyük zarar verecektir. Endemik bitki türlerimizde yok olacaktır. Yaylamızın bir diğer özelliği de yılkı atlarının barınmasıdır. Yılkı atlarımız siyanür zehirlenmesmiyle yok olacaktır. Kısacası yaylamızda açılacak maden ocakları hem doğayı hem de canlıları tüm Emirdağ’ı olumsuz etkileyecektir. Bununla ilgili çeşitli doğa grupları, avukatlarımız, Milletvekilimiz Burcu Köksal ve partimizin genel merkeziyle birlikte haklı mücadelemizi sürdürüyoruz. Lakin herhangi bir resmi kurum ve mevcut Belediye Başkanımızdan hiçbir açıklama ve destek alamadık. Biz mücadelemizin haklı olduğunu biliyoruz ve sonuna kadar davamızın arkasında olacağız.” >> Burcu AYDIN’ın Haberi

 

“KOYUNCU’NUN VAADİNİ YERİNE GETİRMESİ BEKLENİYOR”

 

Emirdağ İlçesi’nde çevre yolu üzerinde köylere bağlanan Suvermez, Karacalar, Tez kavşaklarının adeta ölüm kavşağına dönüştüğünü kaydeden Can, “Bu kavşaklarda sürekli can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Mevcut AKP Belediye Başkanı Serkan Koyuncu seçim vaadinde ‘Bir an önce bu kavşaklara alt geçit yapılarak kazalar önlenecektir.’ demişti. Verdiği sözü tutmasını ve en kısa sürede can ve mal kayıpylarının bir an önce önlenmesi gerekmektedir. Bir başka sorunumuz da çarpık kentleşme ve buna bağlı olarak ortaya çıkan trafik sorunumuzdur. Son dönemde yapılan binalarda rant amaçlı arsanın tamamı kullanılırken birde binalar kaldırımlara taşmaktadır. Yeni binalarda kaldırım ve yolların genişletilmesi gerekmektedir. Ama Emirdağ’da tam tersi uygulanmaktadır. İlçe merkezinde çok katlı ve büyük binalara izin verilmesiyle trafik sorunu da artmaktadır. Öyle ki bazı katlı binaların yapıldığı sokaklara itfaiyenin dahi olası bir durumda müdahale etmesi mümkün değildir. Bundan sonra yapılacak binalarda ilçe güvenliğimiz için bunlara dikkat edilmelidir.” şeklinde konuştu.

 

YASAL UYARI

Kocatepe Gazetesi’ne ait haberlerin alınıp/kopyalanıp başka yayın organlarında kullanılması halinde yasal yollara başvurulacaktır. Telif hakkı davası açılacaktır. Haberlerin belirli bir kısmını alarak yada başlığını değiştirerek veyahut alt üst edilerek de (gazeteci tabiri ile takla attırıp) alınıp/kopyalanıp başka yayın organlarında kullanılması halinde de yasal yollara başvurulacaktır. Telif hakkı davası açılacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi