Emzirme Haftası’nda anne ve anne adayları bilgilendirildi

Emzirme Haftası’nda anne ve anne adayları bilgilendirildi

1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında toplumda emzirme farkındalığı oluşturmak amacıyla Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bir dizi etkinlik yapıldı

 

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, anne sütünün önemini vurgulamak ve emzirmeyi teşvik etmek amacıyla, yurt genelinde 1-7 Ekim tarihlerinin Emzirme Haftası olarak kutlanıldığı belirtildi.
“YETERİNCE ANNE
SÜTÜ ALAN KİŞİLER
DAHA AZ HASTALANIYOR”
Bebeğin ilk besini olan anne sütünün aynı zamanda bebeğin ilk aşısı olduğu vurgulanan açıklamada, “Bebeğin ilk besini olan anne sütü aynı zaman da bebeğin ilk aşısıdır. Çünkü ilk altı ay su da dâhil olmak üzere ek hiçbir besin almadan sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin daha az hastalandığını pek çok araştırma ortaya koymuştur. Sadece bebeklik döneminde değil çocukluk çağında da daha az hastalandıkları, hastalandıklarında daha çabuk iyileştikleri, anne sütü almayanlara göre daha çabuk ve kolay öğrendikleri; yetişkinlik döneminde de bazı hastalıkların bebekken anne sütünü yeterince almış olan kişilerde daha az görüldüğü yine çeşitli sağlık araştırmaları sonucu ortaya çıkmıştır.” denildi.
“EMZİRMENİN ANNEYE DE FAYDASI BÜYÜK”
Yüksek kolestrol ve yüksek tansiyonun bebeklik döneminde yeterince anne sütü almış kişilerde almayanlara göre daha az görüldüğü örneği verilen açıklamada, “Tip-2 diyabet ve obeziteye anne sütü ile beslenenlerde daha az rastlanmaktadır. Anne sütünün bebeğe olan faydaları yanında, emzirmenin de anneye pek çok faydası vardır. Annenin doğum öncesi aldığı fazla kilolar emzirmeyle daha çabuk verilmekte; emziren annelerde yumurtalık ve meme kanserlerinin oluşumu azalmaktadır. Bebekle anne arasında sosyal ve duygusal bağın gelişmesi sağlanacağı için annede oluşabilecek doğum sonrası psikolojik rahatsızlıkların görülme oranı azalmaktadır. “ ifadeleri kullanıldı.
“HAFTAYA ÖZEL
ETKİNLİKLER YAPILDI”
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Emzirmenin tüm faydalarını hatırlatmak, anneleri ve anne adaylarını emzirmeye teşvik etmek, ailelerde farkındalık oluşturmak amacı ile kutlanan Emzirme Haftası dolayısı ile il merkezi ve ilçelerdeki sağlık kurum ve kuruluşlarında çeşitli etkinlikler oluşturuldu. Kadın hastalıkları ve doğum klinikleri ile çocuk kliniklerinde yatan anne ve anne adayları ziyaret edilerek bilgilendirme yapılıp hediyeler verildi. Ayrıca hastanelerde, Aile Sağlığı Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezlerinde oluşturulan bilgilendirme masalarında ailelere anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgiler verilirken küçük hediyeler de dağıtıldı. Sağlık kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, halkın yoğun olduğu alışveriş merkezlerinde de aynı şekilde bilgilendirmeler yapılarak hafta kutlandı.”
>> Esra KÜÇÜKKURT’un Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi