DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3625761,39%
Afyonkarahisar
23°

PARÇALI AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

“En büyük sorunumuz; uçak” – Kocatepe Gazetesi

“En büyük sorunumuz; uçak” – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
19 Nisan 2017 13:03
“En büyük sorunumuz; uçak” – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
“En büyük sorunumuz; uçak”

Akrones Otelin Genel Müdürü olmaya nasıl karar verdiniz?
Hamit Topaloğlu: Albay Ailesi ve Akrones Ailesi ile tanıştıktan sonra otelin projesini inceledim. Bu projede olunabileceği kanaatini elde ettikten sonra daveti kabul ettim. İnşaat aşamasından açılışına kadar her kademesinde yer aldım. 2016 Nisan ayında Afyon’da işbaşı yaptım. Akrones Otel olarak 1 Aralık 2016 tarihi itibariyle misafir kabul etmeye başladık. Dördüncü ayımızdayız. Açıkçası beklentilerimin üzerinde bir gidiş söz konusu. Biz otelimizin Afyon ve bölge için farklı bir soluk olduğunu düşünüyoruz. Bu hizmeti verenler olarak böyle değerlendiriyoruz. Biz buraya yeniliklerle geldik. Misafir memnuniyetini en üst seviyede tutuyoruz. Şu anda tüm değerlendirme sitelerinde en üst sıralardayız. Bölgenin en iyisiyiz. Amacımız Türkiye’nin en iyisi olmak. Biz Türkiye’nin en iyilerinden biri olacağımızı da iddia ediyoruz. Çünkü sonuçta en iyiler de ekiplerini eğiterek bunu sağlıyorlar. Biz de ekibimizi eğitebileceğimize inanıyoruz. Bu noktada hizmet içi eğitimin sürekliliği önem arz ediyor. Hakikaten ülkenin en iyi otelleri arasında olacağımıza inanıyoruz.
Akrones Otel’le birlikte ne gibi yenilikler sözkonusu?
Hamit Topaloğlu: Şöyle bir algı var; SPA, termal oteller denildiğinde insanların aklına hemen kaplıcalar geliyor. Daha basite indirgenerek sadece sıcak suya gir çık, ondan sonra da dinlen. Ondan sonra da bir daha sıcak suya gir çık, tamam. Tedavi oldunuz anlamına geliyor. Bunun artık böyle olmadığını dünyanın çok daha ilerlediğini, dünyadaki termal otelciliğin çok daha ilerlediğini görmek durumundayız. Termal su sadece bizim ülkemizde yok. Dünyada birçok ülkede termal su var. Ama onlar bunu çok daha modernize şekilde kullanıyorlar. Çünkü SPA’yı modernize ediyorlar. Her türlü bakım, tedavi yöntemlerini uyguluyorlar. Bir yerde insanları yeniliyorlar. Biz de bunlardan feyz alarak mesela otelimize tuz odasını getirdik. Astıma iyi gelir. Ozon terapilerini getirerek alternatif tedaviler oluşturduk. Şu anda bunlarla ilerliyoruz.
Yenilik anlamında Akrones Otel’de başka neler var?
Hamit Topaloğlu: Akrones Otel olarak SPA’mız 16 bin metrekarelik alanla Türkiye’nin en büyüklerinden bir tanesi. Burada amacımız insanımızı sadece suya sokup çıkarmak değil. Çocukların ayrıca eğlenebilmeleri için bir aqua parkımız var. Çocuklu aileler İstanbul’dan kalkıp buraya gelerek Afyon’un tadını çıkarıyorlar. Termalin tadını çıkaran aileler çocuklarının da sıcak sularla hazırlana aqua park gibi bir yerde eğlenmelerini sağlıyorlar. Bu bizim için şu anda mükemmel. Bu hizmetlerimizi arttırarak devam edeceğiz. Yiyecek, içecek alanında bölgenin şu anda tek Steakhouse işletiyoruz. Steakhouse deyip geçmemek lazım. Biz dünyanın en iyi steaklerini burada vermeye çalışıyoruz. Biz kendi ülkemizin etini sunuyoruz. Kesim şekli dünyanın her yerinde aynıdır. Newyork’ta da aynıdır, Afyon’da da aynıdır. Biz steakleri uluslararası standartlarda misafirlerimize sunuyoruz. Bunun yanında misafirlerimiz taze balık isterse biz İzmir’den buraya sürekli taze balık getiriyoruz. Bunun yanında mesela İstanbul’dan gelip Afyon’un yemeğini yemek isteyen misafirlerimiz için de Afyon’un kendi usulüne uygun hazırlanan tandırını da misafirimize ikram edebiliyoruz. Etlerimizin tamamını Afyon’dan alıp kendi ustalarımızla işleyip misafirlerimize sunuyoruz. Afyon’dan günde 70 bin araç geçiyor. Biz burada Afyon’u pazarlamak istiyoruz. Günü birlik gelsinler konaklar ya da konaklamaz. Termal suyu kullansın, isterse masajını yaptırsın, yemeğini yesin yoluna yine devam etsin. Böylece bellekte ve damakta bir tat oluşturursak sonrasında tercih ve tavsiye nedeni oluşturacağız. Steakhouse Afyon’da yoğun ilgi görüyor ve akşamları restoranımız dolu oluyor.

Alışılagelen hizmetlerde yenilikler var mı?
Hamit Topaloğlu: Afyonlu’nun özellikle günü birlik Spa’mızı kullanmaya başlaması bize mutluluk veriyor. Özel aile banyosu demek doğru değil. Aslında özel mini butik Spa olarak hizmetimiz de var. Çünkü o küçücük aile banyosunun içerisinde termal havuz, Türk hamamı, sauna, buhar banyosu, dinlenme ve soyunma odaları var. Burası tamamen özel aile banyosu olarak geçiyor. Aileler buraya gelip bizden saatlik olarak alıp tüm bu hizmetlerden 2-3 saat faydalanabiliyor. İki saatlik süre insanlarımıza tüm hizmetlerden yararlanmak için yeterli oluyor. Bu bölüm hizmeti için de çok cüzi fiyat uyguluyoruz. Buradaki amacımız biz Afyonlu’yu otelimizde istiyoruz. Yatırımcımız Albay Ailesi Afyonlu. Bu noktada kendi tesislerine Afyonluların sahip çıkmasını istiyoruz. Bunun için de fiyatlarımızı inanılmaz makul tutuyoruz. Mesela bir çay 3 lira. Afyon’da ki her yerde o çayı üç liraya içiyorsunuz. Afyonlu bir aile eşi ile buraya gelip çayını, kahvesini içip çocuğunu profesyonellerden oluşan kulübe emanet edebilir. Başkaca bir ödeme yapmasına gerek yok. Yani insanlarımız 5-10 lira ile bizim otelin tadını çıkarabilir. AFİUM AVM’ye alışverişe geldikten sonra Akrones Otel’e uğramamak için bir neden yok. Ayrıca yaz sezonu için dış havuzlarımız hizmete girecek. Dış havuzlarımız bay-bayan genel bir hizmet verecek. Ama bayanlara özel iç alanda kapalı yüzme ve termal havuzlarımız hizmetimiz de var.
Akrones Otel’in Afyonkarahisar istihdamına katkısı ne oldu?
Hamit Topaloğlu: Otelimizin inşaatı bildiğim kadarıyla yaklaşık 4 yıl sürdü. Bu süreçte bine yakın insan buradan ekmek yedi, istifade etti. Otelimizi hizmete açtık. Biz 2016’nın Eylül ayında personelimizi aldık, tamamladık. Aşağı yukarı 370 civarında oynayan bir personel sayımız var. Bu sayı zaman zaman aşağı düşer ya da yukarı çıkar. 12 ay boyunca eşit doluluklarda hizmet veriyoruz. Bu şekilde hizmet sunmayı planlıyoruz. On iki ay boyunca eşit sayıda personele ihtiyacımız var. Askerlik görevi ve çeşitli nedenlerle işten ayrılan arkadaşlarımız oluyor. Çalışanlarımızın bakmakla yükümlü oldukları kişileri de sayıya eklersek, kazançlarıyla Afyon esnafından yaptıkları alışverişi düşündüğümüzde, bizim esnaftan kendi satın almalarımızı eklediğimizde hakikaten hem katma değer hem de istihdam anlamında Afyon’a ciddi boyutta katkı sunuyoruz.
Peki, misafir ve doluluk anlamında katkı var mı?
Hamit Topaloğlu: Bizim otelimiz Akrones yokken buradaki diğer oteller belli doluluk oranındaydı. Bu oran yüzde 60’lar civarındaydı. Biz geldikten sonra da yine yüzde 60 doluluk oranında gidiyoruz. Bu, şu anlama geliyor, biz yüzde 60 kadar ek misafiri Afyon’a getirdik. Yüzde 60 misafir oranı ciddi rakamdır. Aylık 5-6 bin odadan 12-13 bin civarında insandan bahsediyoruz. Bu misafirler lokumunu, etini alıp, alışverişle araç bagajını doldurup Afyon’dan bu şekilde ayrılıyor. Dolayısıyla böyle bir katma değer de var. Bu artarak devam edecek.
Akrones Otel’in vizyonu, misyonu nedir?
Hamit Topaloğlu: Bizim vizyonumuz da, misyonumuz da açıkçası Afyon’u Türkiye’nin en iyi tatil yapılabilir bölgeleri arasına sokmak. Yani bir Antalya, bir Bodrum gibi olmak istiyoruz. Bu sıraladıklarımın hepsi kendine özel şekillerle sadece o dönem bir numaralar. Örneğin Bodrum, Çeşme, Antalya yazın biliyoruz bir numara. Bizler de işte böyle olmak istiyoruz. Nasıl ki yazın deniz akla geldiğinde Bodrum, Çeşme, Antalya akla geliyorsa, termal denildiğinde de ilk akla gelenin Afyon olmasını istiyoruz. Bizim çabamız bu yönde. Ama bunun yanında sadece iç turizmin yeterli olmadığını da biliyoruz.
Dış turizm faktörü nasıl canlanır ve hayata geçirilir?
Hamit Topaloğlu: Şu anda bizim tüm çabamız yurt dışından turistleri buraya getirmek. Sayın Turizm ve Kültür Bakanımız Nabi Avcı, geçtiğimiz günlerde ki Afyon toplantısında da Araplar konusunu paylaştı. Araplar üzerinde biz de çok yoğun çalışıyoruz. Şu anda İran’la, Dubai ile, Türki Cumhuriyetleri ile temas halindeyiz. Acentelerden ilgi var. Ama maalesef buradaki uçak sorunu en büyük sorun. Uçak sorunu aşılamadıktan sonra buranın dış turizme açılması kolay değil. Ben havaalanının uzaklığından yakınlığından da şikâyetçi değilim. Mesele sefer konulmamasıdır. Örneğin Taksim’de iseniz Atatürk Hava Limanına kaç saatte gidilir? Normal şartlarda bir saatte ulaşırsınız. Ankara’da iseniz Kızılay’dan, Çankaya’dan havalimanına minimum bir saatte ulaşırsınız. Afyon’da havalimanına 30 dakikada gidiliyor. Çok daha yakın. Temel problem tamamen seferin olmamasıdır. Sadece tek bir sefer daha olsa Afyon şahlanacak. Buna yüzde yüz inanıyorum. Sabah, akşam karşılıklı bir tane gelse, bir tane gitse olay bitecek. THY ilginin olmadığı gerekçesi ile zarar ettiğinden seferi koymuyor. Ama devlet bir takım şeyleri bir takım bölgelere alt yapıya yatırım yapmazsa o zaman o bölgelerin gelişimini çok bekleyemeyiz.
Temaslarınız olduğunu söylediniz, THY’nın istediği yolcu sayısını toparlayıp genel anlamda talepte bulunulamaz mı?
Hamit Topaloğlu: Biz THY’ye talepte bulunduk. Para kazanamıyoruz cevabını aldık. Biz de saygı ile karşıladık. Yolcu potansiyeli ancak çalışarak sağlanır. Önce uçak seferleri konulur. Bir gider gelir. Ondan sonra yavaş yavaş artar. Bir yatırım olmadan bir şey yoktan var olamaz. Kesinlikle tüm taraflar, bizler de, yani otelciler de özveri göstermek zorundayız. Bizler de çok daha makul fiyatlardan otelimizi pazarlamalıyız. Bunu gelecek kişi sayısına destek olma anlamında söylüyorum. Belki bir yıl gibi kar etmeden dahi yapmak gerekebilir. Bunların hepsi düşünülebilir, oturulur konuşulur. Ama bunlar olmadan bölge turizminin gelişmesi mümkün değil. Biz buraya Ukrayna’dan en büyük acenteyi getirdik. Otele ve Afyon’a hasta oldular. Hayran kaldılar. Ama uçak seferi olmadan ben bu adamları buraya nasıl getirebilirim? Bu adamları ben uçakla alıp önce İstanbul’a getirdim. Afyon’a uçak yok. Antalya’ya indiremiyorum. Çünkü o dönemde direk Antalya’ya uçak yok. Ankara’ya indiremiyorum zaten dünyanın bir ucu. Misafirleri İstanbul Havalimanına indirdik. Oradan özel araçlarla 6 saat süren yolculukla bizim otele getirdik. Onlar için bunu yaptık. Ama her turist için bunu yapamazsınız. Adam Budapeşte’ye indiğinde 30 dakika sonra gideceği termal otelde oluyor. Bizde İstanbul’a gelip sonra 6 saat süreli yolculukla Afyon’a gelecek. Bu mümkün değil. Parayı veren hiç kimse bu eziyete katlanmaz.
Dış temaslar noktasında tanıtım organizasyonları var mı?
Hamit Topaloğlu: 23-24 Nisan tarihleri arasında inşallah Dubai Fuarı’nda olacağız. Bu fuarda hem Afyon’u pazarlayacağız hem de otelimiz Akrones’i pazarlayacağız. Yakında bir İran olacak. İran’da yine Türkiye’yi ve Afyon’u tanıtarak pazarlayacağız. Kısacası bizim misyonumuz ve vizyonumuz; Afyon’u termalde Türkiye’nin en iyi, en ünlü hale gelen bölgesi olarak hem dünya, hem de Türkiye pazarında en iyi yere koymaktır. İnsanların tatil aklına geldiğinde mesela bir kış tatili talebinde bu tatil sadece kayakla sınırlı kalmamalı. Karla sınırlı bir kış tatili kavramı yok. Bu kış tatili termal tatil neden olmasın? Dolayısıyla biz bunu başaracağımıza inanıyoruz. Bölge de otel sayısı, kalite artıyor. Bunun da elimizi çok daha güçlendirdiğine inanıyorum. >> Burcu AYDIN’ın Özel Röportajı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.