Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Sezer Küçükkurt
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

ERENLER, SORUNLARLA BİRLİKTE BÜYÜYOR – Kocatepe Gazetesi

Sezer Küçükkurt 31 Mayıs 2016 Salı 13:59:59
 

Afyonkarahisar’ın en hızlı gelişen bölgesi Erenler’e, yani eski adıyla Kumartaş bölgesine son zamanlarda hiç yolunuz düştü mü? Düşmediyse bile özellikle yolunuzu düşürün ve oradaki afaki gelişmeyi, yapılaşmayı gözlerinizle görün.
Erenler’de son bir yıl içinde adeta yepyeni bir şehir kuruldu. En büyükleri Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin “Kubbesi-minaresi bir cami” olarak bilinen Prof. Kamil Miras Külliyesi’nin hemen yan sokağında olmak üzere kafelerin sayısı 10’a ulaştı, belki de geçti bile…
Akşam saatlerinde Afyonkarahisar’ın çarşısı neyse, Erenler’de de benzer bir hareketlilik yaşanıyor. Hatta zaman zaman Erenler’deki kafeler çarşıdaki rakiplerinden daha yoğun, daha kalabalık olabiliyor.
Bu hareketliliğin ardından Belediye çalışmalarıyla ilgili baskılar sonuç vermeye başladı. Erenler’in bozuk yollarını düzeltildi. Yeni düzenlemeler yapıldı. Camii’nin yanındaki sokak bu hafta kazıldı. Erenler’in bir kaç ay içinde sağlam yol ve kaldırımla kavuşacağı söyleniyor.
Ancak bu kalabalık ve hareketlilik beraberinde farklı amaçlı insanları da o bölgeye çekiyor. Akşam saatlerinde tekin olmayan otomobil ve insanlar Erenler’de tur atmaya başladı. Üstelik sokak ışıklandırmaları da çok yetersiz. Bir gece vakti, kafelerden birinden ya da ikinci öğretim olduğu için geç saatte dersten çıkan bir kız öğrencinin başına bir şey gelmeden önlem alınmalı. Alınacak önlemlerin en başında geleni sokak aydınlatmalarının gözden geçirilmesi, yenilenmesi.
Toplumsal olayların hareketli olduğu ya da ülkenin gergin olduğu dönemlerde AKÜ Camii’nin yanında ya da az ilerisinde bir kaç polis otobüsü hatta, panzer bekleten Emniyet Müdürlüğü’nün bu önlemleri faydalı bulunsa da, yeterli görülmüyor maalesef. Bölge sakinlerinin en büyük beklentilerinden birisi sabit bir polis noktası ya da karakol tarzı yapılanmasının oluşturulması. Erenler bölgesinin sürekli polis gözetiminde olması pek çok aksiliği önceden önleyecektir görüşü hakim.
Çünkü son dönemde o bölgedeki hareketlilikle birlikte, uygunsuz işlerin peşinde olanların da bölgeye ilgisi artmış durumda. Fuhuş ve uyuşturucu konusunda bölgede hassasiyet oluştuğu herkesin malumu.
 Son dönemin gözde bölgesi Erenler ve Kampüs çevresiyle ilgili çözüm bekleyen önemli bir başka konu trafik meselesi. ANS’nin önünde trafik ışıkları ve yaya geçidi var ancak, minibüs hareketliliği gibi sebeplerle zaman zaman trafik kazası riski yaşanıyor. Isparta SDÜ’nün de benzer bir kampüsü olduğuna dikkat çeken hemşehrilerimiz, “Orada üst geçit var. Bizde ise öğrenciler ışıklara göre yoldan geçiş yapıyor. Ancak yolun şehirler arası yol olması sebebiyle kimi sürücüler özellikle akşam saatlerinde ışıkları önemsemiyor. Kampüs’ün iki bahçesi arasına üst geçit yapılabileceği gibi, bölgeye battı-çıktı ya da transit geçecek araçlar için bir üst geçit yapılabilir. Ayrıca Erenler’in tek girişi Veterinerlik Fakültesi girişindeki kavşak. Geceleri Afyon merkezden bu bölgeye kafelere gidenler olabiliyor. Öğrenci minibüsleri de buradan giriş yapıyor. Gece trafik ışıklarının da olmayışı ciddi bir tehlike yaratıyor. Bir kaza yaşanıp öğrenci ve vatandaşlar canlarından olmadan bu kavşağa da bir önlem alınmalı, gerekirse Mavi Hastane’nin önünde olduğu gibi servis yolları alternatifi düşünülmeli.” görüşünü dile getiriyorlar.

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER