Erenler’deki Kitap Kafe’de 10 bin kitap olacak

Erenler’deki Kitap Kafe’de 10 bin kitap olacak

Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı, Erenler bölgesinde Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) Kitap-Kafe projesinin örnek teşkil edileceğini söyledi
İl Müftüsü Sinan Kazancı, gazeteniz Kocatepe muhabirinin 2020 yılında müftülük hizmetleri ile ilgili sorduğu soruları cevaplandırdı.
NİYET AİLE BAĞLARINI GÜÇLENDİRMEK
Burcu Aydın: Afyonkarahisar Valiliği’nce 2021 yılı Aile Yılı olarak ilan edildi? Bu hususta neler söylersiniz?
Sinan Kazancı: Malum olduğu üzere toplumun temelini oluşturan en önemli unsur ailedir. Eğer aileler mutlu ve huzurlu ise o toplum hem mutludur hem huzurludur. Dinimiz de toplumun sağlam temeller üzerine oturtulmasını ister. Bu bağlamda insanlarımızın en güzel bir aile yuvası kurması noktasında herkesin üzerine düşen bir takım görev ve sorumlulukları vardır. Afyonkarahisarı’mızda 2021 yılı Aile Yılı olarak belirlenmiştir. Bu vesile ile Sayın Valimiz Gökmen Çiçek beyefendiye 2020 yılının aile yılı olması noktasında karar kıldıkları için Orman ve Su İşleri eski Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na, Sayın Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza tüm il idare amirlerimize böylesine önemli bir konuyu gündemlerine aldıkları için şükranlarımı arz ediyorum. Bizler 2021 yılında 12 ay boyunca aileye yönelik yapacağımız faaliyetleri bir takım konu başlıklarıyla Afyonkarahisar Valiliği öncülüğünde ele almaya çalışacağız. Her ay için bir konu bir tema belirledik. Elbette bunların da alt başlıkları olacak. Bu konuda bir bilinç, bir farkındalık oluşturmak niyetindeyiz. Toplumumuzun her geçen gün nispeten zayıflamaya yüz tutmuş olan aile bağlarımızı güçlendirmek niyetiyle Allah nasip ederse bazı konu başlıklarımızla bu işi yürüteceğiz.
AİLE ÇEŞİTLİ BAŞLIKLARLA GÜNDEME TAŞINACAK
Burcu Aydın: 2021 Aile Yılı için belirlediğiniz konu başlıkları nelerdir?
Sinan Kazancı: Bunlar; “Ailede Huzur ve Mutluluk” , “Ailede Sevgi Saygı”, “Ailede Şefkat Merhamet”, “Ailede Şükür ve Kanaat”, “Ailede Çocuk Eğitimi”, “Aile ile Sıla-ı Rahim ve Akrabalık Bağlarının Geliştirilmesi”, “Ailede İleşitim” başlıklarında ve buna benzer konularal aile birliğinin devamı noktasında Allah nasip ederse inşallah her ay bizler bu konuları her kurumun üzerine düşen sorumlulukları noktasında gerek sosyal medya gerekse yerel medya üzerinden bu konuları gündeme taşıyacağız. Afyonkarahisarımız’da daha mutlu daha huzurlu günler için çocuklarımızla ailelerimizle birlikte inşallah güzel günleri daha iyi yaşamaya çalışacağız. Bizler için dünya hayatımızda cennet olan aile yuvalarımızın kıymetini bilmeyi Rabbim hepimize nasip eylesin. Hem bu dünya da hem de ahrette cennetini kazanacak amelleri bizlere yaptırsın inşallah.
CAMİİLERDE PANDEMİ KURALLARI UYGULANIYOR
Burcu Aydın: İl Müftülüğü olarak 2020 yılında pandemi süreci de göz önüne alındığında yürütülen din hizmetleri için ana hatlarıyla neler söylersiniz?
Sinan Kazancı: Diyanet İşleri Başkanlığımızın malum olduğu üzere din hizmetlerinde gerek merkez gerek taşra gerekse yurt dışında kanunlarla da belirtilmiş görev ve sorumlulukları vardır. Bu görev ve sorumluluklarımızın başında toplumumuzu İslam dininin inançlarıyla alakalı din konusunda sahih bilgiyle buluşturmak ve sahih din ile toplumumuzu aydınlatmak gelir. Gerek birlik ve beraberlik noktasında gerekse ibadet ve ahlaki konularda toplumumuzu bilinçlendirip onlara faydalı olmaya çalışmak, ibadet yerlerinin sevk ve idaresini resmi mevzuat çerçevesinde yürütmek başlıklarında en önemli görevlerimizdir. Hizmet alanlarımıza gelince hem camii içi hizmetlerimiz var hem de camii dışı din hizmetlerimiz vardır. 2020 yılı Mart ayı itibariyle ülkemizde ve dünyada Covıd-19 salgını münasebetiyle bizler kurumsal olarak camii hizmetleri noktasında Mart-Mayıs ayı sonuna kadar camilerimizde cemaatle namaz kılamadık. Camilerimiz açıktı ama salgının seyri bu doğrultuda yetkili kurulların kararına göre hareket edildi. Mayıs ayının sonu itibariyle camilerimiz cemaatle namaz kılmaya uygun hale getirildi. Bizler camilerimiz de gerekli pandemi kurallarını uygulayarak vakit namazlarımızı, Cuma namazlarını, dini, milli gün ve gecelerde programlarımızı, vaaz ve irşat hizmetlerimizi yürütmeye çalıştık. Camii içi hizmetlerimiz genelde vakit namazları, Cuma namazları, namaz önceleri ve sonralarında yapmış olduğumuz vaaz, irşat hizmetleri, dini gün ve gecelerde yapmış olduğumuz programlar çerçevesinde şekillenmeye çalıştı. Burcu AYDIN’ın Özel Röportajının devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi