“Festivaller Devlet’in katkısı ile bu noktaya ulaştı”

“Festivaller Devlet’in katkısı ile bu noktaya ulaştı”

21. Afyonkarahisar Klasik Müzik festivali açılış konseri sonunda konuşan Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem, “Bakanlığımız, Valiliğimiz ve Belediyemizin destekleri ile Festivallerimiz artık bir marka haline geldi” dedi. Vali Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek festivallere desteklerini sürdüreceklerini açıkladılar
21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali açılış konseri Şef Dağhan Doğu yönetimindeki Bursa Bölge Senfoni Orkestrası ve solist kemancı Jülide Yalçın ileTed Afyon Koleji konser salonunda önceki gün akşam gerçekleştirildi.
“PANDEMİDEN SONRA 21. FESTİVALİ YAPMAK BÜYÜK MUTLULUK”
21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem konser öncesi yaptğıı açış konuşmasındaCovid-19 pandemisisonrası büyük bir organizasyonla 21. festivalde seyirci ile biraraya gelmekten büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi. Başkadem, “Seyircisi ile okul etkinlikleriyle ve alternatif konserleriyle ve en önemlisi yurt dışından tekrar sanatçılarımızı, müzisyenlerimizi getirebilmek çok önemliydi. Bu çok zordur, birde her sene ayrı bir hedef konuluyor. Bu hedef doğrultusunda organizasyonu gerçekleştirebilmek çok zor birşeydir. Bunu hep beraber başardık. Öncelilkle Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek’e, Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek’e, İGM Başkanımız Burhanettin Çoban’a teşekkür ediyorum. Bu organizasyonun en zor olanlarından bir taneside konaklamadır. Bu festivalin görülmeyen en büyük sorunudur. Bu noktada NG Afyon Otel’de konaklamayı sağlayan Nafi Güral’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.
“FESTİVALİN ULAŞTIĞI NOKTADA DEVLETİN BÜYÜK KATKISI VAR”
21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivalini Covid-19 pandemisinden sonra gerçekleştirebilmenin gerçek anlamda çok zor olduğunu ifade eden Başkadem, “Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu ilimizde olduğu için protokol daha sonra açılış konserimize katılacaktır. Beni herkes bilir çok açık ve direk konuşurum. Bu işin buraya gelmesinde devletin çok büyük katkısı var. Benim için bu sene özel üç kişi var. Bu açılış konseri gecesinin benim için özel bir anlamı daha var. Afyonumuzun medarı iftiharı iş insanı Şükrü Koçoğlu ağabeyimiz aramızda. Artık köklerimizi yavaş yavaş kaybediyoruz. Kendisinin aramızda olması beni ayrıca çok mutlu etti. Çünkü Koçoğlu ailesi bilindiği üzere Afyon’un en köklü ve en özel ailelerinden bir tanesidir. Biz bu festivale başlarken benim en büyük destekçim olan kişiydi. 21. Festivalin açılışında olması benim için çok anlamlıdır. Katılımı nedeniyle şahsına ve değerli eşine çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
“ANADOLU’NUN ORTASINDA AFYON’DA 21 YIL KESİNTİSİZ FESTİVAL YAPMAK TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ”
21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nde kendisi için özel üç ismin olduğunu vurgulayan Başkadem, “Bu üç özel isimden bir tanesi ÖZELPARKHAYAT Şirketler Grubu Başkanı Dr. Sayın Mustafa Enis Arabacı, ikincisi Sayın Mehmet Emin Güzbey ve üçüncü isim Sayın Sezer Küçükkurt’tur. Eğer bu yıl 21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali yapılabiliyorsa bu üç özel ismin emeği büyüktür. Ben gerçekten artık bu konuda yoruldum. Özel sağlık sıkıntılarım var. Özel şeyleri paylaşmak istemesemde bizi büyük bir ödüle layık gördüler. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teveccühüyle bir ödül aldık. Kültür ve Turizm Bakanlığı büyük ödülü bizim için yani Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği için değil, Afyonkarahisar için çok büyük bir ödüldür. Çünkü bu Türkiye’nin en köklü ve geleneksel olan tek ödülüdür. Afyon gibi bir şehrin böyle bir ödüle layık görülmesi önemlidir. Bu ödül Anadolu’nun bağrında ilk ve tek Caz Festivali yapan şehrine verilmiştir. Anadolu’nun ortasında, ilk ve 21 yıl boyunca Covid-19 pandemisinerğamen kesintisiz yapılan bir festivaldir. İkincisi ise Afyon Klasik Müzik ve Caz Derneği ismi zikrediliyor. Anadolu’da bunu gerçekleştirebilmek çok çok önemlidir. Ben sadece lokomotifim. 21. Festivalimizin açılış konserinde bu işin arkasında duran çok özel kişiler var. Herkese çok çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Okan Üniversitesi öğrencileriyle yapılan anket sonucu Türkiye’de Sosyal Sorumluluk ödülünün Afyon Klasik Müzik ve Caz Derneğine verildiğini belirten Başkadem şunları kaydetti: “Son 6 yıldır pek çok ödül verilmesi teklifinde bulunuldu. Ben çok fazla ödüllerle ilgilenmiyorum. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teveccühüyle verilen bir ödülden sonra diğer ödül verecek kişilere saygısızlık olmaması için bu ödülleri kabul ediyoruz. Önümüzdeki aylarda verilecek bir iki ödül daha olacak. Dört yıldır kabul etmediğim ödül için Okan Üniversitesi’nin Afyonlu Rektörü Prof. Dr. Mustafa Koçak, ‘Al artık şu ödülü beni rahatlat.’ dedi.” Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…
https://www.kocatepegazetesi.com/festivaller-devletin-katkisi-ile-bu-noktaya-ulasti/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi