Gastronomi konağı Afyon’un gözbebeği olacak

Gastronomi konağı Afyon’un gözbebeği olacak

Afyonkarahisar’ın zengin yemek çeşitlerinin sunulacağı Gastronomi Konağı açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Burada sadece Afyonkarahisar’ımıza özgü yemek çeşitleri olacak. İnşallah burası Afyonkarahisar’ın gözbebeği olacak” dedi
UNESCO tarafından “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dâhil edilen Afyonkarahisar’ın mutfaktaki kültürel birikimi, tarihsel bilgilerle Gastronomi Konağı’nda gelecek kuşaklara aktarılacak.
AÇILIŞA GENİŞ KATILIM
Dünyada Gastronomi Marka Şehir unvanını alan 36 Türkiye’de ise üç şehirden biri olan Afyonkarahisar’da Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in talimatı ile restorasyonu tamamlanan Gastronomi Konağı hizmete açıldı. Burmalı Mahallesi’nde Benlioğlu Konağı olarak bilinen tarihi yapı restore edilerek Gastronomi Konağı adı altında, şehre hizmet verecek. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine, Vali Gökmen Çiçek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yılmaz Kırgel, İGM Başkanı Av. Burhanettin Çoban, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan, Belediye Başkan Yardımcıları Süleyman Karakuş, Murat Öner, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
“AFYON’A ÖZGÜ YEMEK ÇEŞİTLERİ SUNULACAK”
Açılış töreni Gedik Ahmet Paşa (İmaret) Camii İmam Hatibi Osman Aykan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Törenin açış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, 112 yıllık tarihe sahip Benlioğlu Konağı’nın, gastronomiye yakışır şekilde restore edildiğini dile getirdi. Zeybek, “Konağımızın içerisinde Afyon’un tarihi sürecinden geçen kavimlerle ilgili Lidya Odası, Hitit Odası, Frig Odası, Selçuklu Odası, Osmanlı Odası, Cumhuriyet Odası gibi sembolik odalar oluşturduk. İki odamızı da Afyon mutfağının vazgeçilmezi olan yer sofrasına göre dizayn ettik. Burada sadece Afyonkarahisar’ımıza özgü yemek çeşitleri olacak. Kadim şehrimize gelen misafirlerimiz burada zengin yemek kültürümüzü tanıyabilecek. Bu yerin hem belediyemize hem de şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah burası Afyonkarahisar’ın gözbebeği olacak.” dedi.
“AFYON ARTIK HER ALANDA TANINIYOR”
Törende konuşan Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve ekibini tebrik etti. Her alanda Afyonkarahisar’ın tanıtıldığını söyleyen Vali Çiçek, “Gastronomi sadece il merkezi için değil, ilçelerimizle birlikte yeni bir hedef, yeni bir projedir. Afyon’un mutfağını misafirlere yerli ve yabancı herkese sunacak olan bu konak gastro alanında adeta bir cazibe merkezi olacak. Afyonkarahisar’ın lezzetlerinin hem tanıtılacağı hem tattırılacağı konak Gastronomi kültürüne ayrı bir değer katacak çalışmadır. Afyonkarahisar’ın sadece Türkiye’de değil tüm dünyada tanıtımına katkı sağlayan Belediye Başkanımıza yürekten teşekkür ediyor, ekibini de kutluyorum.” diye konuştu. Gastronomi Konağının açılış kurdelesi kesildikten sonra katılımcılara Afyonkarahisar’ın gastronomi yemekleri ikram edildi. Burcu AYDIN’ın Haberi #gastronomikonağı, #afyonkarahisar, #gökmençiçek, #mehmetzeybek

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi