Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Lokman Özkul
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

GASTRONOMİ ŞEHRİ: AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar; zaferin. tarihin, mermerin, termalin.. başşehri olduğu gibi gastro lezzetlerin de Türkiye’de en önemli şehirlerinden biri. Gastronomi deyince ülkemizde hemen akla gelen illerden birisi. Gaziantep, Hatay mutfakları önde gelirken, Afyonkarahisar, kebaplarıyla ünlü Adana’yı da geçer bir duruma geldi. Adana, Urfa kebap başata olmak üzere bir çok kebap usta ellerde hazırlanıyor şehrimizde. Adanalılar biraz sitem de ediyor bu konuda. Adana dururken kebapla ne alaka Afyonkarahisar diyorlar ama kebap sadece belli illerimize mahsus kılınmış değil. Şehrimizde de çok iyi adana, urfa, beyti kebap, karışık kebap.. yapan ustalar var. Adanalılar da bizim Afyon kebabımızı, kaymaklı kadayıfımızı ve diğer yemeklerimizi yapabilirler pekala.
Coğrafi İşaret tescilli ürünlerimiz; geleneğimizi yaşatan, birbirinden lezzetli yöresel tatlarımız ve damak zevkine hitap eden yemekleri ile Afyonkarahisarımız; Gaziantep ve Hatay’ın ardından gastronomi alanında 31 Ekim 2019’da UNESCO Yaratıcı Şehirleri Ağı’na (UNESCO Creative Cities Network) dahil olmuştur. Gastronomi Şehri Afyonkarahisar
Coğrafi işaretler listesinde yer alan; Afyon Kaymağı, Afyon Pastırması, Afyon Sucuğu, Kaymaklı Ekmek Kadayıfı, Afyonkarahisar Patatesli Ev Ekmeği, Çay ilçesi Vişnesi ve Şuhut Keşkeği ile benzerlerinden farklılığı ile katma değeri yüksek ürünlerdir. Listeye birçok ürünümüz de eklendi ayrıca.
Afyonkarahisar gastronomi alanında, Gaziantep ve Hatay’dan sonra üçüncü geliyor, şehrimiz için çok büyük bir gurur.
Bir sıra yemeğimiz var ki dillere desten. 40 çeşit hatta daha üstü olabilen sıra yemeklerinde yok yok. Tabii bu yemek özel davetler için. Yemeğin biri gidiyor biri geliyor. Çorbayla başlayan sıra yemeğinde, diğer yemekler; Afyon kebabı, pilav, musakka, taze fasulye, sarma, kuru.. peşi sıra geliyor. Tatlı ortada yenir, en son mideyi cilalasın ve hazmettirsin diye bamya yemeği gelir. Bamyanın sindirime de etkisi vardır, çok faydalı bir yemektir, Konyalılar bamya çorbası diyor. Böyle bir yemek başka bir şehrimizde yok diye biliyorum.
Hamur işi ürünlerimizcde çok meşhurdur. Şehrimizden geçen hemen herkesin aldığı; patatesli Afyon ekmeği, ağzı açık, bükme ve diğer börek çeşitleri, pide çeşitleri şehrimizin mutfak zenginlikleridir. Tatlı ve şekerlemelerin de ayrı bir yeri vardır: Kaymağımız, kaymak şekerimiz, lokum çeşitleri ve diğer tatlılar ağızlarda farklı lezzet bırakan, şehrimize has ürünlerdir.
29 Eylül-1 Ekim arası Gastroafyon var motofest yaptığımız meydanda. Şehrimizin en önemli lezzetleri 3 gün boyunca sergilenecek. Türkiye ve Dünya genelinden çok önemli şefler şehrimize gelecek bilgi ve tecrübelerini paylaşacaklar, biz de onlara Afyonkarahisar mutfağını tanıtacağız. Dana çevirme, metrelerce sucuk , metrelerce kadayıf tatlısı, metrelerce lokumdan sonra, bu sene şeflerimiz ne gibi sürprizler yapacaklar, merakla bekliyoruz. Bütün Afyonkarahisarlıları ve şehir dışından gastronomi meraklılarını şehrimize, Gastroafyon’a bekliyoruz. Bu festivali kaçırmayın derim, bu festivale destek ve emek verenlere teşekkürlerimizi ifade ediyoruz..

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER