GAZETECİLER

GAZETECİLER

10 Ocak Çalışan gazeteciler günü.
Her toplumda bazı meslekler vardır ki, onlar o toplum için vazgeçilmezdir. İşte o meslek dalları düzgün işlemezse toplum düzeni de alt üst olur.
İnsanlar çevresinde olup bitenleri merak ederler. Bu da bilgi almakla mümkündür. Ama bu bilginin hangi kaynaktan alınacağı önemlidir. Kaynak sağlam olmazsa bilgilenme ve aydınlanma da düzgün olmaz. Bu sebeple olaylardan sağlıklı sonuç çıkarmak için kaynağın doğru ve güvenilir olması gerekir.
İşte güvenilir basın bu sebeple çok önemlidir. Basını güvenli yapan da insandır yani gazetecilerdir.
Gazeteci hal ve hareketleri ile örnek ve güvenilir olmalıdır ki kamuoyuna aktardıkları bilgiler de güvenilir olsun.
Gazeteci ile siyasetçi birbirine benzer. Her ikisi de iyiyi, gerçeği, doğruyu iyi değerlendirip kamuoyunu doğru bilgilendirmelidir. Memleket ve insanlık hayrına düşünüp, çaba sarfeden insanların da önünü açmalıdırlar. Emeğin, tecrübenin, liyakatin, doğrunun ve mazlumun yanında olmalılar.
Gazeteci toplumun aynasıdır. En az yetkileri kadar kendisini sorumlu hissetmeli, toplumu karamsarlığa, yanlışa ve ayrıştırmaya teşvik etmemelidir..
Değerli dostlar; gazetecilik zor iştir. Genellikle zor şartlarda çalışırlar. Bir çok meslek mensubu belki de zengin olmak için çabalarken, gazeteciler doğru ve zamanında haber yetiştirme telaşından ekonomik durumlarını düşünecek durumları yoktur. Geceleri gündüzleri, yazları kışları birbirine karışmıştır.
Herkesin namuslu bir avukata, hakime, savcıya, iyi bir doktora, görevini iyi yapan polise ihtiyacı vardır. Çünkü Adalet, sağlık ve güvenlik olmazsa olmazlarımızdır.
İnsanların derdini anlatabileceği, objektif yaklaşan, adaletli olan, yetkisini şahsi menfaatleri için kullanmayan, dürüst gazetecilere de ihtiyacı vardır. Onlara destek olalım.
Bu vesileyle içlerinden birisi olarak bütün gazeteci arkadaşlarımın günlerini kutluyor, sağlıklı, başarılı ve mutlu ömür diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi