Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gazze Şeridi Kime Ait?

Filistin’in işgal altındaki şehri Gazze şeridi kime ait, kimin kontrolünde.

Filistin’in işgal altındaki şehri

İsrail güçleri tarafından katliamların ve soykırımın aralıksız ve acımasızca devam ettiği Gazze’de Gazze Şeridi kime aittir.

YENİ KEŞFEDİLEN DOĞAL GAZ VAR

Filistin’de dını en büyük şehri Gazze’den alan şehir güneybatı’da Mısır, kuzeyde ve doğuda İsrail ile komşu, uzunluğu 41 kilometre, genişliği ise 6 ile 12 kilometre arasında değişen Gazze Şeridi’nin 363 kilometrekarelik alanda 2.375 milyon insan barınırdı. 1967 yılından 2005 yılına kadar İsrail tarafından yönetilen Gazze Şeridinde İsrail, Filistin Özerk Yönetimi ile yapılan Oslo Anlaşmasına uygun olarak hava sahasının, su kaynaklarının ve kıyı boyundaki deniz ulaşımını kontrol etmeye devam etmektedir. Gazze Şeridi Orta Doğu’da, 31-25 Kuzey enlemleri, 34-20 Doğu boylamları arasında bulunmaktadır. İsrail ile 51 kilometre ve Mısır ile 11 kilometre uzunluğunda kara sınırı vardır. Akdeniz’de 40 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridine sahiptir. Gazze Şeridi ılıman bir iklime sahiptir. Kışları serin yazları sıcaktır. En yüksek noktası denizden 105 metre yüksekte olan Abu ‘Awdah’dır. Doğal kaynakları; ekilebilir arazi ve yeni keşfedilmeye başlanan doğal gazdır.

TEMİZ SU KAYNAĞI EKSİK YER ALTI SULARI KURUYOR

Doğal tehlikeler erozyon, temiz su kaynağı eksikliği ve yeraltı sularının kurumaya başlaması olarak ortadadır.  Gazze Şeridi’nde yaklaşık 2 milyon 375 bin Filistinli yaşıyordu. Bunların çoğunluğu 1948 İsrail-Filistin Savaşı sırasında İsrail’den kaçan veya atılan insanlardır. 1967 yılına gelindiğinde nüfus 1948’e göre 5 kat artmıştı. Yoksulluk ve işsizlik de aşırı nüfus artışı, savaş vb. nedenlerden dolayı çok yükselmişti. 1970’ten bu yana Gazze Şeridi’nde 25 tane İsrail’e ait bina inşa edilmiş ama Ağustos 2005’te yıkıldı. Bölgede yaşayanların yüzde 99’undan fazlası Filistinli Müslüman ve yüzde 0,7’si Filistinli Hristiyan’dır. Gazze Şeridi Filistin’in batısında, Akdeniz kıyısında bir sahil şeridi. Hamas kontrolündedir.

Afyon Haber Son Dakika Afyon Namaz Vakti