DOLAR 16,5191 -2.17%
EURO 17,5776 -1.72%
ALTIN 969,38-2,27
BITCOIN 346887-3,11%
Afyonkarahisar
19°

HAFİF YAĞMUR

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

GSB gençlere önem veriyor – Kocatepe Gazetesi

GSB gençlere önem veriyor – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
28 Eylül 2017 13:56
GSB gençlere önem veriyor – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
GSB gençlere önem veriyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Müdürlüğü tarafından toplumun değişik kesimlerindeki gençlerimize yönelik çok sayıda proje yürütülüyor. Sanayide çalışan çıraklardan kırsal kesimlerde yaşayan dezavantajlı gençlere, köy okullarında öğrenim gören çocuklardan sevgi evlerinde kalanlara, ceza ve infaz kurumlarındaki gençlerden ülkemizin her köşesindeki gençlerimize kadar geniş bir yelpazede uygulamaya konulan ulusal ve uluslararası projelerle bugüne kadar yüz binlerce gencimize ulaşıldığı açıklandı. Her geçen yıl başta dezavantajlı gençler olmak üzere daha fazla sayıda gence ulaşmak için çalışmalara devam eden Gençlik ve Spor Bakanlığı diğer birimleri vasıtasıyla başta gençlik merkezleri ve gençlik kampları olmak üzere değişik projelerle gençlere ulaşıyor.
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan projelerle, gençlere ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini daha yakından tanıtmak, milli ve manevi değerleri benimsetmek, vizyonlarını ve merhamet duygularını geliştirmek, moral ve motivasyon durumlarını üst seviyelere taşımak, yurtdışında yaşayan gençlerin belleklerini tazelemek, ülkelerini daha yakından tanımalarını sağlayarak aidiyet duygularını geliştirmek hedefiyle hareket ediyor.
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, gençlerin sosyal hayata daha aktif katılımının sağlanması, uluslararası alanda akranlarıyla rekabet edebilir nitelikte yetişmesi, dezavantajlı gençlerin desteklenmesi amaçları doğrultusunda başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere gençlik alanındaki paydaşlar tarafından sunulan gençlik ve spor projelerine de destek veriliyor.
BİN 900 PROJEYE 170 MİLYON LİRA DESTE VERİLDİ
Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Kültür ve sanattan eğitime, inovasyondan mesleki eğitime, gönüllülükten hareketliliğe çok geniş bir yelpazeye hitap eden Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında bugüne kadar yaklaşık bin 900 projeye 170 milyon lira destek verilmiştir. Projelerden yaklaşık 1 milyon gencimiz faydalanmıştır. Afyonkarahisar’da uygulamaya konulan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü’nce 2015 yılından bu yana yürütülen Şehirler ve Kültürler–Yörelerimiz projesiyle; gençlerin yaşadığı ili veya komşu illeri görme fırsatı elde edemeyen, gençlik faaliyetlerine katılamayan, kırsalda dezavantajlı gençler, okul veya sınıf birincileri, ailesinin aylık geliri 2 Bin Lira’nın altında olanlar, yetim ve öksüzler, şehit ve gazi yakınları, sevgi evlerinde kalanlar, sanayide çalışanlar, çıraklar, çeşitli nedenlerle eğitimini yarıda bırakmış gençler, sokakta yaşayan gençler, hükümlü yakınları, hafif bedensel engelli gençler, ailesiyle birlikte göç edenler, proje faaliyetlerini gerçekleştirebilecek fiziki şartları haiz dezavantajlı gençlerin faydalanması hedeflenmektedir. Proje kapsamında illerde; mihmandarlar ve profesyonel rehberler eşliğinde tarihi ve kültürel mekânların ziyareti, gidilen yere dair tarihi değerlerin gençlere aktarılması, üniversite yerleşkesi ziyaretleri, gönüllülük faaliyetleri, kurum ve şehitlik ziyaretleri yapılmaktadır. 15 Eylül-26 Kasım 2017 tarihleri arasında 81 ilde hayata geçirilen ‘Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz’ projesinden, 14-29 yaş grubu arasında gençler yararlandırılacaktır. Projeden bu yıl 85 bin gencin istifade etmesi hedeflenmektedir” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.