DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 323410-0,14%
Afyonkarahisar
26°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Gül: Hanefi mezhebi Kufe’de oluştu

Gül: Hanefi mezhebi Kufe’de oluştu

ABONE OL
30 Kasım 2017 14:10
Gül: Hanefi mezhebi Kufe’de oluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Gül: Hanefi mezhebi Kufe’de oluştu

Hanefi mezhebinin ortaya çıkış sürecini anlatan Gül, Hanefi mezhebinin Hicri ikinci asrın ortalarında Kufe’de oluştuğunu söyledi. Ebu Hanife ve öğrencilerinin fetvaları ve görüşleri çerçevesinde Hanefi mezhebinin oluştuğunu ifade eden Gül, “Ebu Hanife döneminde Hanefi mezhebi diye bir şey yoktu. Ebu Hanife’den sonra oluşan bir mezheptir. Hanefi mezhebinin belli başlı karakteristik özellikleri vardır. Bunları bilirsek Hanefilerin Kuran, sünnet, kıyas konusundaki görüşlerini de anlayabiliriz. Hanefi fıkhının hadise yaklaşımını oluşturan temel özellikleri ise Kufe merkezli olması; İbn Mesud’un Kufe’ye yerleşmesi; ve kurucu imamlardan sonra özellikle mezhebin önde gelen fakihlerinin muteziliği eğilime sahip olmalarıdır” dedi.
HANEFİLERİN DÜŞÜNCESİ USULDÜR
Hanefi mezhebinin içtihat anlayışının tahriç usulüne dayandığını belirten Gül, “Hanefilerin düşüncesi usuldür. Yani kitap, sünnet, kıyas, icma usul düşüncesi mezhep imamlarının vermiş olduğu fetvalardan hareketle oluşturulmuştur. Ebu Hanife’nin vermiş olduğu fetvalardan hareketle sonraki fakihler tarafından oluşturulmuştur. Yani önce fıkıh oluşturulmuş ondan usul teşekkül ettirilmiştir. Buradaki usul kaideleri mezhep imamlarının verdiği içtihatlardan hareketle oluşturulmuş kaidelerdir” diye konuştu. Hanefilikte, hadis anlayışında metin ve muhteva tahlilinin çok önemli olduğunu ama tek esas olmadığını söyleyen Gül, “Hanefilerde senet tenkiti de vardır. Gerek mezhep imamlarının verdiği içtihat ve fetvalarda gerek bunlardan hareketle oluşturulan usul kaideleri kitaplarında çok derin malumatlar var. Hanefi usul kitaplarında dört başı mamur derli toplu bilgiler vardır” diye konuştu.
AKÜ öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı konferans, soru-cevap ile sona erdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.