DOLAR 16,5658 0.24%
EURO 17,5492 0%
ALTIN 969,38-2,27
BITCOIN 344331-1,57%
Afyonkarahisar
19°

HAFİF YAĞMUR

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Güler, Malezya izlenimlerini öğrencilerle paylaştı

ABONE OL
17 Mayıs 2012 16:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Güler, Malezya izlenimlerini öğrencilerle paylaştı

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde (AKÜ) öğrenci kulüplerinden Tarih Kulübü tarafından düzenlenen söyleşide, AKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Güler, katıldığı sempozyum nedeniyle bulunduğu Malezya’daki izlenimlerini öğrencilerle paylaştı

ANS Kampusü 2. Eğitim Binası Erdal Akar Konferans Salonunda düzenlenen söyleşide Doç. Dr. Mustafa Güler, Müslüman Kudüs Konferansı’na katıldığını belirterek, Malezya’nın coğrafi, idari, demografik yapısının yanı sıra tarihi ile ilgili de genel bilgiler verdi. Doç. Dr. Güler konuşmasında, başkenti Kuala Lumpur olan Malezya’nın federal bir cumhuriyet olduğunu belirterek, ülkenin 13 eyaletten oluştuğu ve bunlardan 9’unun başında Sultanların bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. Güler Malezya’nın demografik yapısına da değindiği konuşmasında, Malezya’nın yüzde 63’ünün Malay Müslümanlarından, yüzde 26’sının Çinliler, yüzde 7’sinin Hintliler ve yüzde 2’sinin Araplar, Cavalılar ve değişik unsurlardan oluştuğunu ifade etti.
Malezya’nın tarihi ile ilgili de kısa bilgiler veren Doç. Dr. Güler, “Malezya’nın dünya ile tanışması, müslümanların devlet olarak ortaya çıkmasıyla görülüyor. Malezya, 13. yüzyıla kadar 500 yıl süreyle Srivicala Hindu ve Buddha’cı Krallığının bir parçası olarak Sumatra’dan yönetildi. Malezya’nın yakın tarihine baktığımızda, 2. Dünya Savaşı sırasında Malezya, Japonya tarafından işgal edilmiş. 1957’de Malezya’nın İngiliz Milletler Topluluğu içerisinde kalması şartıyla bağımsızlığı kabul edilmiştir. 1971 yılında parlamenter sisteme geçen Malezya, 22 yıl Mahathir Muhammed tarafından yönetilmiştir” dedi. Malezya’nın İslamlaşma süreci ile ilgili de bilgiler veren Doç. Dr. Güler, Malezya topraklarına müslümanların ilk olarak ticaret vesilesiyle geldiklerini belirterek, bu sayede 10. asırda bugünkü Kadeh eyaletinin en batısında bir müslüman ticaret kolonisinin varlığından söz edildiğini dile getirdi. Doç. Dr. Güler, Malayların en önemli özelliklerinden birisinin din eğitimlerine büyük önem vermeleri olduğunu ve sömürge dönemlerinde dahi dini eğitim ve hassasiyetlerinden vazgeçmediklerini ifade etti. Malezya’daki üniversitelere de değinen Doç. Dr. Güler, üniversitelerde harç parası ve bütün masrafların projeden sorumlu hoca tarafından karşılandığını belirterek, Malezya’daki üniversitelerin çoğunun Türkiye’deki üniversiteler ile denkliğinin bulunduğunu sözlerine ekledi. Doç. Dr. Güler fotoğraflar eşliğinde yaptığı konuşmasında, başkent Kuala Lumpur’da dünyanın en yüksek binalarının bulunduğunu, şehir merkezinin dünyada ve Türkiye’de görülemeyecek kadar güzel ve temiz olduğunun altını çizerek, binaların geleneksel motiflerle inşaa edilmiş olmasının da dikkat çekici olduğunu ifade etti. Söyleşi, Doç. Dr. Güler’in öğrencilerin sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi. (Kocatepe)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.