Gümüş, yeniden yapılandırmayı anlattı

Gümüş, yeniden yapılandırmayı anlattı

ASMMMO Başkanı Serhat Gümüş, 7256 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”nun tüm getirilerini detayları ile anlattı
Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Serhat Gümüş, 11 Kasım 2020 tarihli ve 7256 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”nun detaylarını gazeteniz Kocatepe okurlarına anlattı.
“YAPILANDIRMA KAPSAMI GENİŞ”

Serhat Gümüş, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un 17 Kasım 2020 tarihinde 31307 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Gümüş, “Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK, TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin üyelerinden olan aidat alacakları, KOSGEB’in kredi alacakları, Sanayi Bakanlığı bütçesinden OSB ve Sanayi Sitesi Yapı Kooperatiflerine verilen krediler de kapsama giriyor. Özel idarelerin, belediyelerin ve belediyelerin sahip olduğu şirketlerin, yüzde 50’sinden fazlasına sahip olduğu şirketlerin irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan kira alacakları ve hâsılat payları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının Özel İdareler, Belediyeler ve Sanayi Odalarından olan alacakları, TSE’nin sundukları hizmet nedeniyle doğan alacakları da yapılandırılıyor.18 aya kadar böldürme ve 36 aya kadar ödeme imkânı yakalıyor. Yapılandırma 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçları kapsayacak. Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin 31 Aralık 2020’ye kadar ilgili kuruma başvuruda bulunması gerekiyor.” dedi.

“BAĞ-KUR BORCU ÖDENMEZSE SİGORTALILIK DA DURDURULACAK”

Oda Başkanı Serhat Gümüş, Bağ-Kurlular’dan 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla prim borcu bulunanların, borçlarını 2 ay içinde ödemezler veya yapılandırmamaları durumunda prim borçlarının silinmekle birlikte sigortalılıklarının da durdurulacağını vurguladı. Gümüş, “Bağ-Kur sigortalıları başta olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşların yapılandırma müracaatlarının e-devlet üzerinden alınabilecek. Prim borcu olanlar e-Sigorta kanalıyla internet üzerinden başvurabilir ya da posta yoluyla bağlı bulundukları SGK İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne de yapabilir.” diye konuştu.

“TAKSİT SAYISI ARTTIKÇA
RAKAMDA ARTACAK”

Borçlarını taksitle ödemek isteyenlerin 6, 9, 12 ya da 18 taksiti tercih edebileceğine değinen Gümüş, “Katsayı taksit sayısına göre değişecek. Taksit sayısı arttıkça ödenecek rakamlar da artacak. Belediyelerin borçları ise genel bütçe vergi gelirleri payından kesinti yapılmak suretiyle 120 eşit taksitte tahsil edilecek. Ödemeler ise Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Gümrüklere yapılacak ödemeler 2021 Ocak ayında, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak ödemeler de Şubat ayında başlayacak. Borçların yapılandırılmasında yüzde 0.35 olarak belirlenen Yİ-ÜFE esas alınacak. Gecikme zammı ya da faizi yerine Yİ-ÜFE katsayısı dikkate alınacak ve borçluya seçenekler sunulacak. 6 ila arasında 18 taksit yapılabilecek, ikişer ayda bir ödeme yapılabilecek. Peşin ödemeyi tercih eden borçlulara yüzde 90 oranında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından indirim yapılacak. İlk 2 taksit ödeme süresi içinde borcunu tamamen ödeyen borçlulara Yİ-ÜFE’de yüzde 50 oranında indirim yapılacak. Bu kanun kapsamında af dışında ise adli para cezaları, düzenleyici denetleyici kurullar tarafından verilen idari para cezaları, COVID-19’la mücadele kapsamında Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde verilen para cezaları ve yasak yerlerde tütün kullanımı nedeniyle verilen para cezaları kanunun kapsamı dışında tutulacak.” şeklinde konuştu.
“AİDAT BORCUNA SON BAŞVURU
1 ŞUBAT 2021”

Serhat Gümüş, odalarda 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle ödenmesi gerektiği halde 17 Kasım 2020 tarihi itibariyle ödenmemiş olan meslek mensuplarının aidat borçları için üyelerin 1 Şubat 2021 Pazartesi günü sonuna kadar odaya başvurmaları gerektiğini dile getirdi. Gümüş şu ifadelere yer verdi: “1 Mart 2021 Pazartesi günü sonuna kadar borçlarının tamamını ya da ilk taksitini ödemeleri, taksitle ödeme yöntemini seçmeleri halinde borçlarının kalanını aylık ödemeler halinde yapabilecekler. Azami toplam 6 eşit taksitte ödemeleri halinde bu alacaklara uygulanan faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi Fer’i alacakların, alacak asıllarının 7256 sayılı Kanun yayımı tarihinden önce kısmen veya tamamen ödenmiş olması halinde borç asıllarına isabet eden faiz gecikme faizi, gibi zamların tahsilinden vazgeçilecektir.” Burcu AYDIN’ın Özel Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi