DOLAR 18,5882 0.05%
EURO 18,4915 -0.36%
ALTIN 1.023,19-0,69
BITCOIN %
Afyonkarahisar
11°

PARÇALI BULUTLU

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Ayasofya ve Paşa Camii ile  büyük bir yükten kurtulduk”

“Ayasofya ve Paşa Camii ile büyük bir yükten kurtulduk”

ABONE OL
19 Temmuz 2020 17:37
“Ayasofya ve Paşa Camii ile  büyük bir yükten kurtulduk”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ayasofya ve Paşa Cami’nin ibadete açılmasının ardından açıklama yaparak, “Paşa Camii’nden dolayı Afyonkarahisar’ın, Ayasofya’dan dolayı Türk Milleti’nin ve hepimizin üzerinde bir yük vardı, manevi bir mesuliyet vardı. Bundan sonra bu mesuliyet kalktığı için Afyonkarahisar’ın bahtı açılacaktır.” dedi

 

Afyonkarahisar’da bir dizi temaslarda bulunan Orman ve Su İşleri eski Bakanı Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Paşa Camii’nde kıldığı Cuma Namazı çıkışında Ayasofya ve Paşa Camii ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ayasofya ve Paşa Cami’nin ibadete açılmasıyla birlikte üzerlerinden büyük bir yük kalktığını aktardı. Eroğlu’na, AK Parti Milletvekilleri Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk ve çok sayı da vatandaş eşlik etti.
“HERKESTEN ALLAH RAZI OLSUN”
İlk olarak konuşan AK Parti Milletvekili Yurdunuseven, “1 Şubat 1935’te müze haline getirilen Ayasofya’nın Elhamdülillah 24 Temmuz 2020 tarihinde ilk Cuma Namazımızı kılarak inşallah ibadete açacağız. Bugüne kadar Ayasofya’nın açılması için verdiğimiz mücadelede ebediyete irtihal eden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Bugün Ayasofya’nın ibadete açılmasında emeği herkese, en küçüğünden en tepedeki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a kadar herkesten Allah razı olsun.” dedi.
“TAM YÜZ YIL SONRA AYNI
GÜN AYASOFYA AÇILACAK”
Yüz yıl sonra Ayasofya’nın tekrar ibadete açıldığını vurgulayan AK Parti Milletvekili Özkaya, “Hem Ayasofya, hem Paşa Camii ikisi de biri 86, biri 87 yıl ibadetten yoksun kaldı. Bu Camii 1933 yılında şu anki heykelin bulunduğu yerde sapasağlamdı. O zaman yıkıldı ve bin 359 liraya kamulaştırıldı ve mevcut heykel 59 bin liraya yapıldı. 87 yıl sonra bu camii Allah razı olsun önceki Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban Bey ve şimdi ki Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek Ağabeyimizin hayır sahibi arkadaşlarımızın öncülüğünde bu camiyi tekrar ihya ettiler. İnşallah kıyamete kadar bu camii devam etsin. Bununla birlikte örtüşen o çok büyük Ayasofya, Fatih’in güzel emaneti, 86 yıldır o da kapalı idi. 10 Temmuz itibarıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla 24 Temmuz’dan itibaren haftaya Cuma günü inşallah ibadete açılacak. 10 zilhicce 1341 zannediyorum Lozan’ın imzalandığı gün, 10 zilhicce 1441 tam yüz yıl sonra aynı gün Ayasofya açılacak. Dua edelim hep beraber, imkanı olanlarla orada Cuma Namazı’nda buluşalım. Rabbim tüm emanetleri bize kıyamete kadar yaşatmayı nasip etsin.” ifadelerine yer verdi
“AYASOFYA MÜZEDEN
CAMİYE ÇEVRİLMİŞTİR”
Kiliseyi değil, müzeyi camiye çevirdiklerini üzerine basa basa söyleyen Eroğlu, “Gerçekten bugün çok önemli bir müjde için toplandık. Bildiğiniz gibi Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u 29 Mayıs 1453 yılında fethettiği zaman neticede Ayasofya o zaman harabe olmuştu. Hatta Ayasofya, özellikle 4 dönemde harabe olmuş ve Latinler tarafından yıkılmıştı ve de 4. defa inşa edilmişti. Fatih Sultan Mehmet de burayı fethettiği zaman Ayasofya’da harabe halindeydi. Hemen oraya minareler, mihrap ve mimber yapılması talimatını verdi. İlk Cuma Namazı’nı burada kıldı. Burası aslında Fatih Sultan Mehmet Vakfı adına vakfiye olarak kayıtlıdır. Fatih Sultan Mehmet tarafından minareler yapıldı ama daha sonraki sultanlar tarafından da minareler türbeler bir takım ihtiyaç olan bütün eserler oraya bir külliye olarak inşa edildi. Hakikaten Ayasofya Külliyesi 1453 yılından 1934 yılına kadar Camii olarak kullanıldı. Ancak 1934 yılında her nasılsa burası camii olmaktan çıkarıldı, müze olarak bakanlar kurulu kararı ile ama bunda Mustafa Kemal Atatürk’ün imzası olup olmadığı da şüpheli, onlara girmek istemiyorum. Ama aradan geçen 86 yıl sonra Ayasofya özellikle hukuki bir kararla, Danıştay’ın aldığı bir kararla ve Cumhurbaşkanımızın onayı ile tekrar müzeden camiye dönüştürülmüştür. Yanlışlığa düşmeyin, burada şuna dikkat edin, Ayasofya kiliseden camiye dönüştürülmemiştir, müzeden tekrar aslına vakfiyede belirtilen camii olarak hizmete alınması kararlaştırıldı. Allah nasip ederse önümüzdeki hafta Cuma günü orada Cuma Namazı kılarak artık resmen ibadete açılmış olacak.” diye konuştu.
“MESULİYET KALKTIĞI İÇİN
AFYONKARAHİSAR’IN
BAHTI AÇILACAKTIR”
Mesuliyetin kalkmasıyla birlikte Afyonkarahisar’ın bahtının açılacağını belirten Eroğlu, “Az önce Ali Bey söyledi, aynı durum Paşa Cami’nin başına da geldi. Bugün tam vilayetin önünde heykelin bulunduğu yerde, bir vakıf eseri Paşa Camii şerifi vardı. O yıkıldı her nedense, netice itibariyle bunun vakfiyesinde şu yazıyor arkadaşlar, bütün vakıfların vakfiyesinde ‘Her kim ki bu vakfın maksadını değiştirir, talül eder, bozar, kullanma maksadı dışında kullanır, yıkarsa, bütün meleklerin bedduası onun üzerine olsun’ diye bir beddua vardı vakıflarda. Bu Afyon’da da üzüyordu. Netice de daha önceki Bele-diye Başkanımız Burhanettin Çoban Bey, şimdi Bele-diye Başkanımız Mehmet Zeybek’in ve hayırsever kardeşlerimizin büyük gayretleriyle Paşa Camii burada yapıldı. Gerçekten çok muhteşem bir eser oldu. Emeği geçen herkesi yürekten tebrik ediyorum. Bundan sonra Afyonkarahisar’ın ve hepimizin üzerinde böyle bir yük vardı, manevi bir mesuliyet vardı. Bu mesuliyet kalktığı için Afyonkarahisar’ın bahtı açılacaktır. Ben buna yürekten inanıyorum. Ayasofya’ya gelince 86 yıl boyunca müze olarak kaldı. Düşünebiliyor musunuz, Vakfın senedine, Fatih Sultan Mehmet’in senedine aykırı olarak, bunu müze olarak kullanıyorsunuz. Gerçekten üzerimizde ve bütün milletin üzerinde bir mesuliyet vardı. Cami olan biliyorsunuz, Mavi Camii Sultan Ahmet Camii’ne turistler de geliyor rahatça gezebiliyor. Ayasofya’da da turistler gelip, rahatça gezebilir. Esasen Diyanet İşleri Başkanlığı da namaz kılındığı süre dışında ziyaretçilerin, yabancıların gezmesinde bir sıkıntı olmadığını ifade etti. Burası aynı zaman da ziyarete açık olacak, tarihi eser olarak korunacak ve ilelebet Fatih’in Vakfiyesi de aslına uygun olarak devam edecektir. Göreceksiniz Ayasofya’nın ibadete açılması bütün İslam aleminde büyük bir heyecan uyandırdı, coşku uyandırdı. Türkiye’de de öyle, milletin bir özlemiydi bu. Özlemi gerçekleştirmek için mücadele eden pek çok kişiler, siyasiler, rahmetli Necmettin Erbakan’ın ne kadar mücadele ettiği biliyoruz. Ve şimdi Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanımız ve bütün herkesi tebrik ediyoruz, kutluyoruz, Allah onlardan razı olsun.” ifadelerini kullandı.
“BİZİ SORGULARKEN
KENDİLERİNE BİR BAKSINLAR”
Batı’nın ve Avrupalı’nın pek çok camiyi kiliseye çevirdiğini ve camileri tahrip ettiğini belirten Eroğlu, “Birde batı alemine şunu vurgulamak istiyoruz. Biz özellikle mabetlere son derece saygılıyız. Bakın pek çok kilise korunmuştur. Ama Avrupa’daki Osmanlı eseri olan camiler, tamamen tahrip edildi, kiliseye çevrildi. Bunun da tamamen Batı’nın bilmesi gerekir. İsteyenler bunlarla ilgili çıkan kitapları, Osmanlı ve Türk eserlerinin nasıl tahrip edildiğini onların gözlerinin önüne sermek gerekir. Endülüs’teki muhteşem camiler ve Avrupa’daki pek çok camiler kiliseye çevrildi. Yunanistan da yüzlerce cami varken bir tane bile cami kalmadı. Lütfen bunu sorgularken kendilerine bir baksınlar, kendilerini de sorgulasınlar. Ayrıca biz bunu kiliseden camiye çevirmiyoruz. Müzeydi, müzeyi camiye çeviriyoruz.” şeklinde konuştu.
Açıklamaların ardından AK Partili heyet İl Başkanlığı tarafından döktürülen lokmaları dağıttı. >> Ali Fuat GÜÇLÜER’in Haberi

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.