DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 606698-2,05%
Afyonkarahisar
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Önemli olan suçun işlenmesinin önüne geçmek”

ABONE OL
25 Ağustos 2019 14:26
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyonkarahisar Barosu, Kırıkkale ve Konya’da yaşanan kadın cinayetlerine sert tepki gösterdi. Baro’dan yapılan açıklamada, bundan önce olduğu gibi yaşanan son olaylarda da hukuki sürecin takipçisi olunacağı bildirilerek, “Önemli olan bir suçun işlenmesinin önüne geçmektir. Önleyici tedbirleri arttırmak uygulamadaki aksaklıkları gidermektir” denildi

 

Afyonkarahisar Barosu “Yine kanımızı donduran ruhumuzu parçalayan kadın cinayetleri” başlığı ile yayınladığı yazılı basın açkılamasında Kırıkkale ve Konya’da yaşanan kadın cinayetlerine sert tepki gösterdi.
10 YAŞINDAKİ KIZININ HAYKIRIŞI HERKESİN YÜREĞİNİ PARÇALADI”
Kırıkkale’de yaşanan kan donduran cinayette E. Bulut’un, 4 yıl önce boşandığı eşi tarafından defalarca kez bıçaklandığı kaydedilen açıklamada, “Ne yazık ki kameralara ve sosyal medyaya yansıyan videoda olay anında E.Bulut’un yanındaki 10 yaşındaki kızı F.B.B’nin annesini o halde görüşü ve “anne lütfen ölme” diye haykırışı herkesin yüreğini parçalamıştır. Bu olaydan sonra Konya’da da T. Erkol, eşi tarafından 20 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Kızının ise “ben annemsiz uyuyamam ki” sözleri vicdanlarımızı derinden etkilemiştir. Dünya üzerindeki hiç bir lisan hiç bir kelime bu vahşetleri tarif edemez masumlaştıramaz ve yaşanan acıyı tarif edemez. Kadın! İnsanlığımızdan utanılacak düşüncelerin, eylemlerin şiddetin odak noktasına yerleştirilemez ve Şiddetin cinayetin aması lakini olamaz. Şiddeti cinayeti anlayabilmek mümkün değildir. Kadınlarımızın geri de bıraktıkları evlatlarının psikolojisini ruhsal travmalarını anlayabilmemiz de mümkün değildir. Son yaşanılan vahşetlerde de ne yazık ki görüleceği üzere sadece kadınlarımız değildir kurban olan çocuklarımızda bu vahşetin kurbanları olmuşlardır.” denildi.
“ADALET MERCİLERİNİN
EN AĞIR CEZAYI VERMESİ KAMU VİCDANINI BİR NEBZE OLSUN RAHATLATACAKTIR”
Öncelikli olanın bir suçun işlendikten sonra tartışılmasının değil, suçun işlenmesinin önlenmesi olduğu dile getirilen açıklamada, “Yasalarımızda eleştirilerimizi barındırsa da caydırıcı olup olmadığı tartışılsa da işlenen suçlara dair yaptırımlar ve cezalar vardır. Ancak ehemmiyetle öncelikli olarak düşünülmesi gereken bir suç gerçekleştikten sonra tartışılması değil suçun işlenmesini önlemektir. Toplumun her biriminde aileden okula medyadan basına sivil toplum örgütlerinden resmî kurumlara kanun koyucudan uygulayıcılara kolluğa adalet merciilerine uzanan geniş bir bilinç hassasiyet oluşturmaktır. Önemli olan bir suçun işlenmesinin önüne geçmektir. Önleyici tedbirleri arttırmak uygulamadaki aksaklıkları gidermektir. Başka bir noktada başka bir kadınımızın bir vahşete kurban gitmesini önleyebilmemizdir. Kanun koyucunun adalet merciilerinin en ağır cezaları vermesi kamu vicdanını bir nebze olsun rahatlatması caydırıcılığı sağlaması, tüm toplumun her bir ferdin caydırıcılığın haricinde gerekli bilinci hassasiyeti oluşturmasıdır.” ifadeleri kullanıldı.
“AFYONKARAHİSAR BORASU HUKUKİ SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAK”
Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Afyonkarahisar Baro Başkanlığı olarak bundan önce olduğu gibi yaşanan son olaylarda da hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kadınlarımızın ve geleceğimiz çocuklarımızın her daim yanlarında olduğumuzu hukuki çalışmalarımıza devam ettiğimizi tekrar ederek; Başka bir evladımızın anne lütfen ölme demeyeceği, başka bir evladımızın ben annemsiz uyuyamam ki demeyeceği, başka bir kadınımızın ben ölmek istemiyorum demeyeceği yarınlara ulaşmak gayesi, mücadelesi ile.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.