Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“İdrarla ilgili problemlerde Ürologa başvurulmalı”

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, 15 Eylül Prostat Kanseri Farkındalık Günü nedeniyle yaptğıı açıklamada, erken teşhisin hayat kurtaracağını, özellikle idrarla ilgili problemlerde vakit kaybetmeden Üroloji Uzmanına başvurulması gerektiğini hatırlattı

“İdrarla ilgili problemlerde  Ürologa başvurulmalı”

Afyonkarahisar Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, 15 Eylül Prostat Kanseri Farkındalık Günü nedeniyle açıklama yaptı.
PROSTAT KANSERİ GÖRÜLME SIKLIĞINDA İKİNCİ SIRADA
Prostatı, erkeklerde, idrar torbasının (mesane) hemen altında yer alan, içerisinden idrar kanalının geçtiği bir salgı bezi olduğunu belirten Dr. Korkmaz, “Prostat bezinin asıl görevi meniyi oluşturan sıvının bir bölümünü salgılamaktır. Normal durumda yaklaşık bir ceviz boyutundadır. Yaşlandıkça prostat bezi sıklıkla büyümeye başlar. Büyüyen prostat, idrar akışını engelleyebilir ve cinsel işlev problemlerine yol açabilir. Büyüme tek başına bir kanser belirtisi sayılmaz. Kanser hücrelerinin bulunmadığı prostat büyümesi benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılır. BPH, bir kanser olmasa da verdiği rahatsızlıkları düzeltmek için ameliyat gerekebilir. Prostat kanserinde, bez içinde kanser hücreleri gözlemlenir. Yaşlanmayla birlikte daha sık ortaya çıkan prostat kanseri dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de erkek kanserleri arasında yüz binde 40,3 görülme sıklığı ile akciğer kanserinin ardından ikinci sıradadır. Araştırmalara göre, bir erkeğin prostat kanserine yakalanma riskini etkileyebilecek birkaç faktör mevcuttur: 1-Yaş: Prostat kanseri 40 yaşın altındaki erkeklerde nadir olsa da 50 yaş sonrasında görülme riski hızla artmaya başlar. Her 10 prostat kanseri vakasından 6’sı 65 yaşından büyük erkeklerde görülmektedir. 2-Ailesel Yatkınlık: Prostat kanseri olan bir baba veya erkek kardeşe sahip olmak, bir erkeğin bu hastalığa yakalanma riskini iki katından fazla artırmaktadır. Genç yaşlarda prostat kanseri tanısı almış birden fazla akrabası olan erkeklerde de risk daha yüksektir.” dedi.
İDRARLA İLGİLİ PROBLEMLERDE ÜROLOGA BAŞVURULMALI
Prostat kanseri riskinin artışıyla ilgili diğer faktörleri açıklayan Dr. Korkmaz, “Doymuş yağlardan (hayvansal gıdalarda bulunan yağlar, tereyağı, margarin, iç yağı, kuyruk yağı) ve kırmızı etten zengin, sebze-meyveden fakir beslenme alışkanlığının prostat kanseri riskini arttırabildiğine dair yayınlar vardır. Kimyasal maruziyetler bazı kimyasallara maruziyet riski artırabilmektedir. Örneğin itfaiyecilerin prostat kanseri riskini artırabilecek kimyasallara maruz kalabileceklerine dair bazı kanıtlar mevcuttur. Erken evrede hiçbir belirti vermeyen prostat kanseri, kanser dokusunun büyümesiyle birlikte bazı şikâyetlere yol açabilmektedir. İdrar yapma sorunları, yavaş veya zayıf idrar akışı veya özellikle geceleri olmak üzere daha sık idrara çıkma ihtiyacı. İdrarda veya menide kan varlığı. Ereksiyon (sertleşme) sorunu (erektil disfonksiyon) kanserin, kemiklere yayılımına bağlı kalça, sırt (omurga), göğüs (kaburga) ağrılarıdır. Bu belirtilere, prostat kanseri dışında bir durumun neden olma olasılığı daha yüksektir. Örneğin, idrar yapma sorunu sıklıkla prostatın kanserli olmayan bir büyümesi olan iyi huylu prostat hiperplazisinden (BPH) kaynaklanmaktadır. Yine de idrarla ilişkili problemler yaşayan kişilerin erken tanı ve tedavi açısından bir üroloji uzmanına başvurması doğru olacaktır. Hekime erişimin kolay olduğu ülkemizde prostat kanseri vakalarının yüzde 70,9’unun erken evrede teşhis edildiği görülmektedir.” ifadelerini kulandı
ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR
“Hastalığın kesin tanısı biyopsi ile konur.” diyen Korkmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Genel olarak erkeklerin 50 yaşından itibaren, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin ise 40 yaşından itibaren üroloji uzmanına düzenli olarak muayene olması ve gerekli testleri yaptırması, erken tanı konulması açısından önem arz etmektedir. Prostat kanserini önlemenin kesin bir yolu yoktur. Ancak riski azaltmaya yardımcı olabilecek bazı şeyler vardır: Düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı bir kiloda kalmak, sebze ağırlıklı ve yağ oranı düşük bir beslenme tarzı, prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Yukarıda saydığımız şikâyetleri olan ve/veya risk grubunda olan herkesi bilgi, danışmanlık, tetkik ve tedavi için sağlık kurum ve kuruluşlarımıza bekliyoruz. Her zaman hatırlattığımız gibi; erken teşhis hayat kurtarır.”