DOLAR 16,5612 0.18%
EURO 17,5674 -0.02%
ALTIN 969,38-2,27
BITCOIN 343195-2,25%
Afyonkarahisar
17°

HAFİF YAĞMUR

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“İHH her zaman Azerbaycan’ın yanında”

“İHH her zaman Azerbaycan’ın yanında”

ABONE OL
6 Ekim 2020 20:18
“İHH her zaman Azerbaycan’ın yanında”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İHH Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Ertürk, İHH olarak her zaman Azerbaycan’ın yanında olduklarını söyledi

 

İHH İnsani Yardım Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Ertürk, Azerbaycan’a yönelik saldırgan tutumunu ve Azerbaycan topraklarını işgalini yıllardır sürdüren Ermenistan’ın, yeniden sivillere yönelik saldırılara başladığını kaydetti.
“ERMENİSTAN’IN İŞGALİ HUKUKSUZDUR”
Ermenistan’ın, son saldırılarıyla bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha tüm dünyaya gösterdiğini belirten Ertürk, “İHH olarak her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkânlarımızla Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız. Yıllardır Ermenistan’ın saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli tepkiyi ortaya koymayan uluslararası toplum, çifte standardını bir kez daha gösteriyor. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkâr tutumunu sürdüren Minsk Üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzaktadır. Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının kökeni bir asır öncesine dayanıyor. Sovyetler Birliği döneminde Stalin, Azerbaycan sınırları içinde bulunan Dağlık Karabağ’da bir Ermeni özerk bölgesi oluşturma kararı verdi ve farklı bölgelerden çok sayıda Ermeni’yi buraya yerleştirdi. Sovyet Rusya’sının birçok yerde uyguladığı bu politika, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1980’li yıllardan sonra pek çok soruna ve çatışmaya yol açtı. Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ toprakları Ermenistan güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde işgal edildi.” dedi.
“SİVİLLERİ HEDEF
ALDIKLARINI İTİRAF ETTİLER”
Sovyetlerin dağılması akabinde bağımsızlıklarını kazanan iki devlet arasında Dağlık Karabağ sorununun sıcak çatışmaya dönüştüğünü kaydeden Ertürk, “Ermenistan uyuşmaz tavrı ve anlaşmadan uzak talepleriyle bir sonuca ve çözüme ulaşılmasını bugüne kadar engelledi. Azerbaycanlı kardeşlerimiz ise sorunun çözümüne her zaman yapıcı yaklaştı, fakat zarar gören taraf hep onlar oldu. 1991 yılından bu yana bölgede yapılan hiçbir anlaşmaya uymayan ve her görüşme sürecinde Azerbaycan’a ait topraklara saldırmaya ve hukuksuz işgaline devam eden Ermenistan, 26 Şubat 1992’de Hocalı’da yakın tarihin en kanlı soykırımlardan birini gerçekleştirdi. Başlarında sonradan Ermenistan Devlet Başkanı seçilecek olan Serj Sarkisyan’ın bulunduğu Ermeni ordusu, çoluk çocuk demeden en az 613 kişiyi katletti. O dönem yaptığı bir açıklamada, ‘Azerbaycan sivilleri vuramayacağımızı düşünüyordu. Onlara bunun böyle olmadığını gösterdik!’ diyen Sarkisyan, sivilleri hedef aldıklarını açıkça itiraf etti. Ermenistan bugün de bu tavrını sürdürüyor ve sivillere yönelik çok sayıda füzeli saldırı gerçekleştiriyor.” ifadelerini kullandı.
“DÜNYANIN SESSİZ
KALDIĞI AZERBAYCAN’A DESTEK SÜRECEK”
Ermenistan’ın sivillere yönelik saldırıları karşısında uluslararası toplumdan hiçbir ses çıkmadığını dile getiren Ertürk şunları kaydetti: “BM, 1993 yılı sonuna kadar Ermenistan’ın işgallerini kınayan 822, 853, 874 ve 884 sayılı kararları aldı, ancak Ermenistan bu kararların hiçbirine uymadı. 12 Temmuz 2020 tarihinde ise Ermenistan bu defa Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine saldırdı. Saldırılarda biri general, üçü üst düzey rütbeli asker olmak üzere toplam 11 kişi şehit oldu. Azerbaycan bu saldırılar sonrasında topraklarını savunmak için Ermenistan’ın işgalci güçlerine karşı operasyon başlattı.
Bizler dünyanın sessiz kaldığı Ermenistan’ın bu haksız ve hukuksuz saldırıları karşısında Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz.”
“DÜNYA ÜLKELERİ AZERBAYCAN’IN
YANINDA YER ALMALI”
Dünya kamuoyunun tepkisizliğinden cesaret bulan Ermenistan’ın, hukuk tanımazlığını daha da arttırarak tüm uluslararası teamülleri hiçe saydığını dile getiren Ertürk sözlerine şöyle devam etti: “Uluslararası temayülleri hiçe sayan Ermenistan uluslararası teamülleri hiçe sayarak saldırılarına sivil yerleşim yerlerini vurarak devam ediyor. Bu saldırılar karşısında Azerbaycan Devleti ve milletinin haklı davasında yanlarında olduğumuzu, Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının her platformda destekçisi ve savunucusu ocağımızı buradan bildirmek istiyoruz. Tüm dünya ülkelerini, vicdan sahibi tüm insanları ve ülkemizdeki herkesi işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede kardeş Azerbaycan’ın yanında yer almaya çağırıyoruz.”
“ERMENİSTAN 30 YILDIR İŞGAL
ETTİĞİ TOPRAKLARDAN ÇIKMALI”
Ahmet Ertürk, Ermenistan’ın işgalci rejimi ve insanlıktan nasibini almamış ordusunun, Azerbaycan’ın iç bölgeleri Terter, Goranboy, Naftalan, Kazax, Berde vs. saldırdığını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada yaşayan sivil halka çocuk, kadın, yaşlı demeden vahşice bomba atıyor. Bu saldırılarda 16 kişi rahmetli oldu 55 civarında da yaralı var. Ermenistan’ın bu yaptığı Cenevre Anlaşmasına ve uluslararası hiçbir anlaşmaya uymamaktadır. Savaşı işgal ettiği toprakların dışına taşıyarak yine büyük bir insanlık suçu işlemektedir. Ermenistan’ın işlediği faşist terör saldırılarına dur denilmelidir. Ermenistan, yaklaşık 30 yıldır işgal ettiği bu topraklardan hemen ve derhal çıkmalıdır. Tüm dünya Azerbaycan’ı bu haklı davasında desteklemelidir. Çünkü Karabağ Azerbaycan’dır.” >> Kocatepe Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.