DOLAR 17,9229 0.05%
EURO 18,2903 0.13%
ALTIN 1.022,19-0,05
BITCOIN 4177601,26%
Afyonkarahisar
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İhracatı yapanın tüm imkânlardan  yararlanması gündemde

İhracatı yapanın tüm imkânlardan yararlanması gündemde

ABONE OL
25 Şubat 2022 22:27
İhracatı yapanın tüm imkânlardan  yararlanması gündemde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Oda olarak Büyük Zafer’in 100. yıldönümüne yakışır etkinlikler düzenleyeceklerini belirtti. Serteser, “Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a ihraç kayıtlı dış satımlarda, ihracatın üretim yapılan ile yazılması; ihracat yapan firma ya da kişinin de ihracat ile ilgili bütün imkânlardan yararlanması gerektiğini arz etmiştim. Büyükşehirlerin büyük kısmı bu konuya ‘tamam’ dediler” dedi

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2022 yılı Şubat ayı olağan toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi. Hüsnü Serteser, Abdurrahman Okşar ve İbrahim Alimoğlu’nun ATSO’nun yeni meclis üyeleri olduklarını belirterek her iki üyeye başarılar diledi.
“BÜYÜKŞEHİRLERİN
BÜYÜK KISMI TAMAM DEDİ”
Afyonkarahisar’ın yıllık ihracatı ile ilgili bilgi veren Serteser şöyle konuştu: “Hatırlanacağı üzere 2021 yılının Aralık ayı Meclis toplantımızda, yılı ihracat rekoru ile kapatacağımızı söylemiştim. İlimiz, 2021 yılında 380 milyon 795 bin dolarlık ihracata imza atmıştır. Bu rakam, Cumhuriyet tarihimizde gördüğümüz en yüksek rakamdır. Bu rakama yaklaşık 150 milyon dolarlık ihraç kayıtlı ihracatımız da dâhil değildir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’de düzenlenen Müşterek Konsey Toplantısı’nda Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a ihraç kayıtlı dış satımlarda, ihracatın üretim yapılan ile yazılması; ihracat yapan firma ya da kişinin de ihracat ile ilgili bütün imkânlardan yararlanması gerektiğini arz ettim. Sayın Bakanımız Mehmet Muş, ‘Büyük iller bu konuya ne diyecek, herkes onaylıyor mu’ dedi. Büyükşehirlerin büyük kısmı bu konuya ‘Tamam’ dedi. Bunun üzerine Sayın Bakanımız Muş, bu konuda çalışma yapacağını söyledi. Böyle bir çalışma yapılırsa bizim ihracatımız 500 milyon doları aşacaktır. 2021 yılında 81 milyon 627 bin dolar ithalat gerçekleştirerek 299 milyon 168 bin dolar dış ticaret fazlası verdik. 2021 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 466,51 olmuştur. Bu oran ile Afyonkarahisar, 81 il içinde 13’üncü sırada yer almıştır. İlimizde ihracatçı firma sayısı 2020 yılında 339’du, 2021 yılında 369’a çıktı. Ben bu vesileyle, ihracat yapan tüm firmalarımızı tebrik ediyor; ekonomimize sağladıkları katma değer dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum.”
“SEKTÖREL SORUNLAR İLGİLİ MERCİLERE İLETİLDİ”
Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini belirten Serteser şunları söyledi: “Ekonomide döviz kurunun yüksekliği ve beraberinde gelen yüksek enflasyon, işletmelerimizin önünü görmesini engelliyor. Bununla birlikte akaryakıt, doğalgaz ve elektrik maliyetlerindeki artış, Tüketici Fiyat Endeksi ile Üretici Fiyat Endeksi arasındaki makasın iyice açılmasına neden oldu. Üreticilerimiz, maliyetleri tüketiciye yansıtmamaya çalışıyor. Tüketicilerimiz ise gelirleriyle fiyatlar arasında bir denge tutturmaya çalışıyor. Tam da bu noktada Hükümetimiz’in gıda maddelerinde uyguladığı KDV indirimini son derece olumlu buluyorum. Devletimiz’in yaptığı bu fedakârlık, tüketicinin elini göreceli bir şekilde rahatlatacaktır. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız, bu süreçte de üyelerinin taleplerini gündeme getiriyor. Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Akif İşbilir’in bahsettiği gibi Şubat ayı içinde imza attığımız lobi faaliyetlerimiz ile sektörlerde yaşanan sorun ve çözüm önerilerini ilgili makam ve mercilere ilettik. Tabii dünya ekonomisi, sadece ülkelerin iç piyasa hareketleri ile şekillenmiyor. 2020 yılının başından bu yana yaşadığımız küresel koronavirüs salgınında gördüğümüz gibi; hiçbir gelişme, ortaya çıktığı ülkeyle sınırlı kalmıyor.” >> Burcu AYDIN’ın Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.