İl yöneticileri el ele verdi, Afyon gastronomi şehri oldu

İl yöneticileri el ele verdi, Afyon gastronomi şehri oldu

3. Uluslararası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali üst düzey katılımlarla coşkulu bir şekilde başladı. Açılış töreninde verilen mesajlarda şehirde beraberlik ruhuyla el ele verilip şehre sahip çıkılmasının örnek oluşturduğuna dikkat çekildi

 

Gastro Afyon 3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali protokol üyeleri ve katılımcıların kortej yürüyüşü ile başladı.
AÇILIŞA GENİŞ KATILIM
Festivalin açılışına; Vali Gökmen Çiçek ve eşi Sümeyra Çiçek, AK Parti Afyonkaraisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya, Av. İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve eşi Sevim Zeybek, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş, misafir Büyükelçiler, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz, AFPAD Başkanı Hamza Kalkan, TV Programcısı Elif Güvendik, Halk Müziği Sanatçısı Oktay Ertuğrul, TSM Sanatçısı Umut Akyürek, Yemek Yazarı Sahrap Soysal, Tiyatro Sanatçısı Erhan Yazıcıoğlu, Türkiye’nin farklı illerinden aşçılar, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsileri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.
ALİMOĞLU “MEYDAN
SOFRASI” ŞİİRİNİ OKUDU
Yürüyüşün ardından festival alanında açılış programı yapıldı. İş insanı İbrahim Alimoğlu festivalin hayırlara vesile olmasını dileyerek Aslı Bacı’nın “Meydan Sofrası” adlı şiirini okudu. Programın açış konuşmasını Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği (AFPAD) Başkanı Hamza Kalkan yaptı. Afyonkarahisar’ın UNESCO tescilli Türkiye’de 3. dünyada 36. gastronomi şehir olmasının haklı gururun yaşandığını söyleyen Kalkan, “Kovid-19 pandemisi nedeniyle gerçekleştiremediğimiz festivalimizi bu yıl görkemli bir şekilde gerçekleştirmek istedik. Festival alanında Afyonkarahisar mutfağını herşeyi ile anlatan güzel çalışmalar yaptık. Bize bu yolda başta Valimiz Sayın Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek olmak üzere verilen desteklerle ciddi çalışmalar yapıyoruz.” dedi.
“AFYON ŞEHRİN SAHİPLENİLMESİNİN
EN GÜZEL ÖRNEĞİ”
Yerel değerlerin korunmasının önemine değinen Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz’de “Gerçekten bakıldığında Gastro Afyon Festivalinin 3. yapılıyor gibi görünüyor. Biz buralara ilk geldiğimizde Afyon’da bizimle ilgilenen ne yerel yönetimler ne valilikler şimdiki gibi değillerdi. Valimiz ve Belediye Başkanımız bu iş için ellerini taşın altına koymuşlardır, muhteşem bir alan vardır. Gastronomi alanında dünyaları para olarak harcasanız bile eğer yerel yönetimler şehrine sahip çıkamazsa hiçbir şey olmaz. Afyonkarahisar bunun en güzel örneğidir. Onun için ben bu şehre çok emeği olan Afyonkarahisar eski Valisi Mustafa Tutulmaz’ı anmak istiyor, kendisine teşekkür ediyorum. Önemli olan emeğin hakkını verebilmektir. Biz aşçılar işimizi en iyi şekilde yapmalı, var olan değerlerimize sahip çıkmalıyız.” diye konuştu.
“AFYON’UN GASTRONOMİ UNVANINI
ELDE ETMESİ HEYECANLANDIRDI”
Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKÂ) Genel Sekreteri Veli Oğuz açılışta yaptığı konuşmada, festivalin yerelden ulusala, ulusaldan küresele uzanan bir başarı hikâyesi olduğunu kaydetti. Oğuz, “Ajans olarak bizi en çok heyecanlandıran proje Afyonkarahisar’ın Gastronomi şehri unvanını elde etmesidir. Zafer Kalkınma Ajansı olarak 2010 yılından itibaren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde planlama, yatırımcı çekme, projelere destek, uluslararası ağlar ve fonlar üzerine çalışmalar yapıyoruz. Bugüne kadar bin 600 projeye yaklaşık 286 milyon TL kaynak aktardık. 540 milyon TL’lik yatırımın hayata geçmesine vesile olduk. Beni en çok heyecanlandıran proje Afyonkarahisar’ın UNESCO Gastronomi Ağı’na dâhil olmasıydı. Bu yerelden ulusala, ulusaldan küresele uzanan bir başarı hikâyesidir. Biz bu başarıyı hep birlikte elde ettik. Afyonkarahisar bu başarıyı çoktan hak etmişti. Vali Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek önderliğinde çok güzel çalışmalar yapıldı. Biz Zafer Kalkınma Ajansı olarak çok daha fazlasını yapmak için elimizden geleni yapacağız.” şeklinde konuştu.
“GİZLİ KALMIŞ LEZZETLERİN
KİTABINI ÇIKARCAĞIZ”
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar’ın gastronomi şehri unvanını elde etmesinde işin başından itibaren paydaş kurumlardan biri oldukları söyledi. Karakaş, “Üniversite olarak en başından itibaren desteğimiz sürüyor. Üniversitemizde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüz 2014 yılında kuruldu. Şuanda 600 öğrencimiz var. Öğretim üyelerimiz bu alanda önemli çalışmalar yapıyorlar. Afyonkarahisar’ın gizli kalmış, eski ve yerel lezzetlerinin yer aldığı bir kitabı çok yakında çıkaracağız. TR33 Bölgesinde 2019 yılından itibaren Gastronomi Bölümümüz ilk akredite alan bölüm oldu. Yüksek Lisans programlarımız da açıldı. Afyonkarahisar’ın yemek kültürü konusunda tezler yapılmaya devam edecek.” ifadelerine yer verdi.
“AFYON EL ELE VERİP DEĞERLERİNİ
ORTAYA ÇIKARMAK İSTEDİ”
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek açılışta yaptığı konuşmada, 30 Ekim 2019 tarihi itibariyle yoğun bir çalışma temposu başlattıklarını kaydetti. Zeybek, “Altı yüze yakın yöresel ürünümüzden 30’a yakın ürünümüzün tescilini aldık. 35’e yakın ürünümüz tescil bekliyor. İnşallah diğer ürünlerimizi de tescilleyerek Türkiye’de bu alanda tek olmak istiyoruz. Afyonkarahisar’ın gelişmesi için elinden gelen gayreti gösteren Valimiz Gökmen Çiçek’e ve Kadın Kültür Evleri projesi ile kadınlarımıza en büyük desteği veren Sayın Hanımefendi Sümeyra Çiçek’e şükranlarımı sunuyorum. Afyonkarahisar 4 yol kavşağında olan, tarihiyle, mermeriyle ve kültürel değerleriyle adından söz ettiren bir il. Gastronomi unvanı sonrası tüm şehir el ele vererek değerlerimizi ön plana çıkarmak istedik. Afyonkarahisar milattan önce 3 bin yıla dayanan bir tarihi geçmişe sahip, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Tarihi değerlerimiz Sayın Valimiz öncülüğünde gün yüzüne çıkarıldı ve turizme kazandırıldı. Şuana kadar Frig Vadisi bölgesine 3 milyon ziyaretçi geldiğini biliyoruz. Afyonkarahisar kavşak noktasında bir il. On ilde 1 ile 3,5 saat mesafede olan bir şehiriz. Yumurtanın başkenti, yumurta borsası Afyonkarahisar’da bulunuyor. Kırmızı et üretiminde Sultan Abdülhamit döneminden bugüne merkez olmuş ve önemini korumuş bir il. Termalin başkentiyiz. 27 bin yatak kapasitesi ve 35 bin konutun sıcak suyla ısıtıldığı Türkiye’de tek şehiriz. Motor Sporları alanında dünyanın tescillediği ödülleri olan bir iliz. Tam bir spor şehriyiz. Takımların en çok tercih ettiği illerden birisiyiz. Seracılıkta özellikle tercih edilen bir iliz. Sahil kesimindeki illerden daha fazla verim alan bir iliz. Sayın Valimiz öncülüğünde Afyonkarahisar’ı kültürel ve turizm alanında hak ettiği konuma getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz’e destekleri ve bizlere olan güveni için teşekkür ediyorum. Festivalimize katılan ve bu özel günümüzde bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
“FESTİVAL AFYON’UN DÜNYAYA
TANITIMINDA ÖNEMLİ”
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven, festivalin hayırlara vesile olmasını temenni etti. Yurdunuseven şöyle konuştu: “Afyonkarahisar gerçekten 600’e yakın yöresel ürünüyle bir gastronomi şehri. Afyonkarahisar’ın dünyaya tanıtılması noktasında çok önemli bir festival. Biz aynı zamanda bir kültür ve gastronomi şehriyiz. Kültürel anlamda Frig Vadisi, Akdağ’ı, Ampemia ve Amorium ile tam bir kültür şehri. Türkiye’de tek olan Yumurta Sanatları Müzemiz ve Alimoğlu Müzik Müzemiz var. Tüm ziyaretçilerin bu müzeleri de ziyaret etmelerini istiyor, katılımlarınız için hepinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.”
“AFYON TÜRKİYE’DE TEMİZ LEZZETLERİN ENDER ŞEHİRLERİNDEN”
AK Parti Milletvekili Av. Ali Özkaya festival açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Afyonkarahisar gastronomi unvanını hakkıyla hak eden bir şehir. Şunu iddia ile söyleyebilirim. Türkiye’de temiz ve lezzetli lezzet konusunda belki de ender şehirlerden birisiyiz. Bizim otellerimiz ve ikramlarımız gerçekten benzersiz. Festivalde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz, sefa verdiniz.”
VALİ ÇİÇEK’TEN DESTEK SÖZÜ
Açılış programının son konuşmasını Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek yaptı. Afyonkarahisar’a UNESCO Gastronomi unvanı kazandıran Vali olmak istediğini söyleyen Çiçek şunları kaydetti: “Şöyle bir hikâyenin kahramanı olmak isterdim. Bu şehir UNESCO Gastronomi unvanı alabilmek için çok mücadele etti. Bu unvanı kazandıran Vali olmak isterdim. Fakat bu hikâyenin kahramanı ben değilim. Bir önceki Valimize, Belediye Başkanımıza ve şuanki Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Aynı zamanda Milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bu unvanı her zaman en önde tuttular. Biz zaman zaman yalnız bıraktık ama tek başına bu işi başarıyla götürüyor. Gastronomi farklı bir dünyadır. Bende Afyonkarahisar’da bu unvana ve bu dünyaya alışıyor ve öğrenmeye çalışıyorum. Bundan sonraki süreçte de elimden gelen desteği vermeye devam edeceğim.”
ŞOVLAR FESTİVALE RENK KATTI
Festival açılış programı protokol üyelerinin stantları ziyaret etmesiyle devam etti. Ev hanımlarına yönelik düzenlenen yarışmalarda hanımlar hünerlerini sergiledi. Afyonkarahisar Coğrafi İşaretli Ürünler Sergisi ve Afyonkarahisar Yemekleri Fotoğraf Sergisini de ziyaret eden protokol üyelerine, şehrin mutfağının lezzetleri ikram edildi. Toplu dua edildikten sonra dev kazanda pişirilen aşure dağıtıldı. 40 Kazan Afyon Yemekleri Show gösterisi, Dana Çevirme Gösterisi ve Profiterol Şelalesi gösterilerinin yer aldığı festivalde, Frig Vadisi Görseli El Sanatları Gösterisi ile 100 kilogramlık Lokumdan Türk Bayrağı Gösterisi büyük ilgi gördü. Çeşitli Gastro Showlar, TAFED Milli Takımı Görsel Showları ve Sucuk Döner Showları da festivale renk kattı.
SÖYLEŞİ VE PANELLER YAPILDI
Festivalin öğleden sonraki programında AKÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Sağbaş moderatörlüğünde “Marka Şehir, Unesco Gastronomi Şehri” konulu söyleşi ile Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz moderatörlüğünde “Şehir Markalaşması ve Kalkınmada Gastronomi Etkisi” konulu panel yapıldı. Atölye çalışmalarının da yer aldığı festival fotoğraf yarışması ödül töreni ile sona erdi.
>> Burcu AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi