DOLAR 17,9371 0.13%
EURO 18,3068 0.25%
ALTIN 1.031,490,85
BITCOIN 4298983,36%
Afyonkarahisar
24°

HAFİF YAĞMUR

04:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

İlk Adım… – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
16 Mart 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Murad Tiryakioğlu 16 Mart 2013 Cumartesi 02:00:00
  İlk adımı atmak her zaman çok zor gelir, çok heyecan verir.
Biz de çocuklarımızla ve öğretmenlerimizle bir araya geleceğimiz bu ilk günün öncesinde çok heyecanlı idik. Son kontroller yapıldı, son toplantı alındı. Çarşamba günü hazırlıklarla ve aramıza yeni katılan ekibin eğitimleriyle öylesine yoğun geçti ki son toplantıyı ancak gece yarısında yapabildik.
Toplantının en öne çıkan yanı, uzun zamandır hayalini kurduğumuz projenin uygulanmaya başlıyor olması idi. Çok değil, 8-10 saat sonra, sınıfta, geleceğimizi temsil eden o pırıl pırıl çocukların yanında olacaktık. Öyle ki, onca yoğunluğa ve yorgunluğa rağmen çoğumuz heyecandan uyuyamadık…
Ve işte o an…
Sınıfa ilk adım attığımızda çocukların yüzlerindeki ifade ve heyecan hazırlık sürecinin yorucu ve stresli zamanlarını bir anda sildi. O meraklı bakışların ardından gelen kocaman gülümsemeler verilen emeklerin fazlasıyla geri döneceğine dair güçlü birer ışığa dönüşerek yolumuzu, geleceğimizi aydınlattı.
Ne de olsa biz karanlıktan korkmayan bir avuç hayalperestiz…
Önce yaka kartlarını dağıttık. Kızlara kırmızı (pembe bulamadık…), erkeklere ise mavi olarak hazırlanan yaka kartlarının üzerinde fotoğraflarını ve isimlerini gören çocukların hayatında atılan önemli bir adımın ilk anlarını birlikte yaşadık. Tanışma oyunu oynadık. Çocuklar zaten birbirlerini tanıyordu ama biz onları tanımış olduk. Eğlenceli oyunlarla birbirlerini yeniden nasıl tanıdıklarına şahit olduk. Hep birlikte çok eğlendik.
Kurallar
Etkinlikte uygulanacak kuralları çocuklarla birlikte belirledik ve tek tek yazarak her bir çocuğa imzalattık. İmzalar muhteşemdi. Ne kadar doğal, ne kadar keyifli… Çocukluğun o büyülü ve muhteşem dünyasının izlerini okuyabildiğimiz dört belgemiz oldu.
İlk Ders
İlk dersin konusu doğal afetler idi. Öncelikle jölelerden hazırladığımız dünyanın katmanlarını anlattık. Ve elbette ki çok zekice sorularla karşı karşıya kaldık:
Magma ne işe yarar?
Geçenlerde göktaşı düştüğünü biliyor musun?…
Bu tür soruları soran bir hedef kitlemizin olması bizim dersimize daha iyi çalışmamız gerektiğine dair bir işaret verdi. Cevapsız bırakacağımız soruların hep daha az olması için çalışmaya devam ediyoruz.
İlk haftanın temel vurgusu, doğal afetlerin hayatımızın bir parçası olarak her an karşılaşabileceğimiz idi. Ve elbette ki, alınacak tedbirler sayesinde zararın en aza indirebileceğini özellikle vurguladık.
Tanıtım ve Farkındalık Çalışmaları
Projemizin Afyon’da tanıtılması için Afyon Belediyesi’nden ve Şehir Işıkları’ndan destek aldık. İlk hafta Afyon Belediyesi 1 ilan panosu ve 4 raket ile; Şehir Işıkları ise 9 ilan panosu ve 6 raket ile projenin tanıtımına katkı sağladı. Afyon Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü aynı zamanda baskı desteği de sağlayarak bizi güçlendirdi. Şehir Işıkları firmasının bölge müdürü Sayın Eren Gökyer en az bizim kadar heyecanlı idi. Sürekli temas halinde olarak etkin bir tanıtım gerçekleştirdik. Bu önemli destek için kendilerine müteşekkiriz.
GSSS Geziyor…
Proje kapsamında Afyon-Starbucks ile işbirliği yaptık. Bu işbirliği sayesinde GSSS projesi hareket kazandı. Afyon-Starbucks’ın kardeş okulu Küçükçobanlı İlkokulu’nu ziyaret ederek yarım günlük bir program düzenledik. Eğlenceli oyunlar ve etkinliklerle geleceğimize dair bir tohum daha ektik. Öyle görünüyor ki, bu ziyaret Küçükçobanlı İlkokulu’na yapılacak bir dizi ziyaretin ilki idi.
Küçükçobanlı İlkokulu’nun öğrencileri doğal afetler ve özellikle deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiğini öğrenmekle kalmadı. Kendilerine hediye ettiğimiz GSSS kitap ayraçları ile kitaplar okuma konusunda da motivasyon kazanmış oldular.
Özetle…
Bir amaç için yola çıktığınızda kapılar öyle bir açılıyor ki, çok yönlü olarak hedefinize ulaşabiliyorsunuz. Bunun için yapılması gereken şeylerden ilki hayal kurmak. Sonrasında da kurduğunuz hayalin peşinden gece-gündüz demeden koşmak…

Bir Not: Bugün (07 Mart 2013 Perşembe) saat 13:30’da projenin pilot uygulama alanı olan Atatürk İlkokulu’nda projenin kamuoyu ile paylaşımı yapılacak. İlgilenen herkesi misafir etmekten mutluluk duyacağımı ekibim ve şahsım adına belirtmek isterim.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.