DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 357872-0,26%
Afyonkarahisar
21°

AÇIK

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

İmzalar Zafer’e atıldı – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
23 Aralık 2010 14:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İmzalar Zafer’e atıldı

Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak için yapılacak Zafer Havaalanı’nın, Türkiye’nin ilk bölgesel havaalanı olacağını açıklayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2 milyon yolcu kapasiteli Zafer Havaalanı’nın 36 ayda tamamlanacağını bildirdi

Türkiye’nin Yap-İşlet-Devret modeli ile yaptırılan ilk bölgesel havaalanı Zafer Havaalanı’nın sözleşmesi Bakan Yıldırım, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal tarafından düzenlenen törenle imzalandı.
Yıldırım, ilk etapta Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak’a hizmet etmesi planlanan Zafer Havaalanı’nın Türkiye’nin ilk bölgesel havaalanı olacağını vurguladı. Afyonkarahisar’ın termal turizmde, Kütahya’nın çinicilikte, Uşak’ın ise dokumacılıkta önemli birer merkez olduğunu ifade eden Yıldırım, üç il için en uygun yer olan Kütahya’nın Altıntaş mevkisinde yapılacak havaalanının 2 milyon yolcu kapasiteli olacağını belirtti.
Türkiye’nin en modern
havaalanlarından biri olacak
Zafer Havaalanı’nın inşaatının tamamlanmasıyla birlikte, üç ilin terminal binası, pisti, apronu ve hizmet tesisleri ile Türkiye’nin en modern havaalanlarından birine kavuşacağını belirten Yıldırım, bakanlığının YİD modeli konusunda önemli tecrübeye sahip olduğunu söyledi. Ulaştırma Bakanlığı’nın 18 yıl içindeki 92 milyar TL’lik yatırımından bu modelle yapılanların tutarının 15 milyar TL olduğuna dikkati çeken Yıldırım, Zafer Havaalanı inşasında yeni bir uygulama yapacaklarını anlattı. Yıldırım, “http://m.kocatepegazetesi.com/”Yeşil sahadan bitmiş bir havaalanı projesi. Bu YİD modelinde yeni bir aşamadır. Daha önceki projelerde mevcut tesislerin büyütülmesi, modern hale getirilmesi uygulamaları vardı. Burada ise sıfırdan, anahtar teslim bir havaalanı yapımını gerçekleştiriyoruz”http://m.kocatepegazetesi.com/” diye konuştu.
Kamulaştırmaya 5 Milyon TL
Havaalanı için hazırlanan 8 milyon metre karelik alanın kamulaştırılması için 5 milyon TL harcandığını ve kamulaştırma sırasında kimsenin mağdur edilmediğini vurgulayan Yıldırım, havaalanını yapacak IC İçtaş Holding’in bu konuda önemli tecrübelerinin olduğunu söyledi. Çukurova’da da bölgesel bir havaalanı yapacaklarını söyleyen Yıldırım, “http://m.kocatepegazetesi.com/”Zafer Havaalanı’nda elde ettiğimiz bu kazanımı Çukurova’da kullanmak istiyoruz. 2011’de ihalesini gerçekleştireceğiz”http://m.kocatepegazetesi.com/” diye konuştu.
Yıldırım, havacılığı anlattı
Türkiye’nin havacılık sektöründe önemli mesafeler kat ettiğini anlatan Bakan Yıldırım, “33 milyonla aldığımız yolcu sayısını geçen sene 86 milyona, bu sene 100 milyonun üzeri-ne çıkarıyoruz. Dünyada bu konudaki büyüme yüzde 3’tü. 2009’da aksine yüzde eksi 5 oldu. Bizde 2009’da bile yüzde 7’nin üzerinde büyüme oldu. 2003’e göre kıyas yaptığımızda iç hatlarda 5 kat, dış hatlarda 3 kat büyüme sağladık. Böyle bir şey dünyada yok. Bu bir rekordur. Uçak filosunda da 110 uçaktan 360 uçağa çıktı. Özel jetler, helikopterle, eğitim uçakları ile bu sayı bini geçti. Aktif pilot sayısı bin 300’den, 7 bine çıktı. Göreve geldiğimde pilotlar kapıda iş bulmak için akşama kadar sıra oluşturuyorlardı şimdi pilotlar karaborsa. Yurt dışından pilot çalıştırmak mecburiyetinde kalıyoruz. İhtiyaçlarımız o derece arttı. Çalışan sayısı 50 binden 110 bine çıktı. Sektörde ciro 3 milyardan 18 milyara çıktı. 25 faal havaalanı vardı şu an 46. Hakkari’de, Şırnak’ta, Bingöl’de, Iğdır’da havaalanı yapıyoruz. 2023 tahminlerimiz Türkiye’de havayolu ile yolcu taşıma sayısının en az 350 milyon, uçak sayısının ise 750’nin üzerine çıkmasıdır. Bu sadece İstanbul’da 130 milyon ile 150 milyon civarında yolcu hareket anlamına geliyor. Dolayısıyla İstanbul’a 60 milyon kapasiteli üçüncü bir havalimanı yapacağız” dedi.
Eroğlu, Üç ilin de kalkınmasında önemli rol oynayacak
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise, yapılması planlanan Zafer Havaalanı’nın Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak’ın kalkınmasında önemli rol oynayacağını bildirdi. Bir çok engeli aşarak üç senedir bu havaalanının yapılması için uğraştıklarını anlatan Eroğlu, “http://m.kocatepegazetesi.com/”Afyonlular diyor ki ‘Bu havaalanı neden Kütahya’da?’, Kütahyalılar ise ‘Niye Kütahya’nın içine yapılmadı?’ diyor, Uşaklılar da ‘Burası bize çok uzak’ diyor. İsim konusunda da anlaşmazlık vardı. Ben, Çevre Düzeni Planlarını hazırlarken Zafer Havaalanı diye yazıverdim böylece herkes kabullendi. Artık bu bölgesel havaalanı Kütahya’nın, Afyonkarahisar’ın, Uşak’ın hatta belki gelecekte Eskişehir’in merkezi havaalanı olacaktır”http://m.kocatepegazetesi.com/” diye konuştu.
Bölge termal turizm için
önemli bir merkez
Zafer Havaalanı’nın yurt dışından geleceklere de hizmet edeceğine inandığını söyleyen Bakan Veysel Eroğlu, bölgenin termal turizm için önemli bir merkez olduğunu söyledi. Havaalanının yapılacağı alana meteoroloji istasyonu kurduklarını, uçuşların başlamasından önce bu istasyonu daha da büyüteceklerini dile getiren Eroğlu, Zafer Havaalanı’nın yapılacağı bölgenin yeşillendirilmesi konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.
Zafer Havaalanı 36 ayda
teslim edilecek
Zafer Havaalanı’nı yapacak IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen ise projenin teslim süresinin 36 ay olduğunu, projeyi daha hızlı bitirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Çeçen, havaalanının olduğu bölgeyi yeşillendirip, botanik bahçesine çevireceklerini de söyledi.
IC İçtaş 30 yıl işletecek
Havaalanının yapım ihalesini kazanan IC İçtaş İnşaat Sanayi’nin havaalanını 29 yıl 11 ay işleteceğini belirten DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal da, havaalanındaki terminal binası, pist, bağlantı, taksi yolları, 4 uçaklık apron, kule, itfaiye garajı, genel maksatlı garaj, giriş kontrol binası, apron bariyer binası, güç merkezi ile her türlü elektronik ve güvenlik sistemlerinin firma tarafından yapılacağını kaydetti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.