Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İslamofobinin Ortaya Çıkma Nedeni Nedir?

İslamofobi, kelime anlamı olarak “İslam korkusu” demektir. İslam dinine ya da Müslümanlara karşı duyulan nefret, ayrımcılık, düşmanlık ve kin besleme anlamına gelmektedir.

İslamofobi, kelime anlamı olarak

Peki, İslamofobinin ortaya çıkma nedeni nedir?

KELİME İSLAM VE FOBİ KELİMELERİNİN BİRLEŞMESİYLE ORTAYA ÇIKTI

İslamofobi, İslam ve fobi kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Fobos Antik Yunanca’da  “korku” anlamına gelmektedir. Fobi kelimesinin kökeni Yunan mitolojisinde korku tanrısı olan Phobos’a dayanır. Terim olarak İslamofobi,  zenofobi, yabancı korkusu ve homo-seksüellerden korkma ve hoşlanmama kelimelerine kıyas yoluyla ortaya atılmış bir kelimedir. Ancak tam olarak ne zaman ortaya atıldığı kesin değildir. Fransızca İslamophobie sözcüğünün 1920’lerde ve daha sonra 1970’lerde bazı eserlerde kullanıldığı görülmüştür. İngilizce dilinde basılı eserlerde ilk olarak Tariq Modood tarafından, The Independent Gazetesi için 16 Aralık 1991’de yazdığı kitap eleştirisinde kullanılmıştır. Ancak kelime burada tam olarak “İslam Korkusu’” olarak kullanılmamıştır. Terimin “İslam Korkusu” olarak ele alınıp tarif edildiği ilk eser ise Runnymede Trust tarafından 1997 yılında hazırlanan Islamophobia: A Challenge For Us All isimli rapordur.

İSLAMOFOBİ GÜNÜMÜZDE POPÜLARİTE KAZANDI

Kelime ilk kez 1991 yılında kullanılmış olup 11 Eylül saldırıları ile gündeme getirilmiştir. Tarihî kökleri İspanya’da Endülüs’ün Emevîler tarafından işgal edilmesine kadar iner. Haçlı seferlerine asker devşirmek isteyen kilise mensuplarının yaptığı propagandalar ile fikir zemini Hristiyanlığa karşı tehditler ve tehlikeler üzerinde oluşturulmuş olan “İslamofobi”, Müslümanlar ile Hristiyanlar arasındaki ilişkilerin, tanışıklığın yaygınlık kazanması ile yüzyıllar içerisinde azalmış iken yaklaşık günümüzde yeniden popülarite kazanmıştır. Bu noktada Huntington’un ünlü “Medeniyetler Çatışması” makalesinde İslam’ı Batı için bir potansiyel düşmanlık odağı olarak lanse etmesinin önemli bir etkisi olmuştur. Özellikle 11 Eylül 2001 tarihinde New York’taki 11 Eylül saldırıları’ndan sonra Batı dünyasında yükselişe geçmiştir.

İSLAMOFOBİ İSLAM VE MÜSLÜMANLARA YÖNELİK TOPLUMSAL DAMGALAMA

İslamofobi din profesörleri Peter Gottschalk ve Gabriel Greenberg’e göre, psikolojik veya bireysel bir fobi olmanın aksine İslamofobi, İslam ve Müslümanlar hakkında toplumsal bir kaygıya işaret ediyor.  Bazı sosyal bilimciler bu tanımı benimsemiştir. İslamofobinin, İslam ve Müslümanlara yönelik toplumsal damgalamanın etkili bir parçası olarak anlaşılması gerektiğini savunarak, Müslümanlara ve İslam’a karşı korkulu tutumlar ve bunlardan kaçınma şeklinde ölçmek için araçlar geliştirmişlerdir.

Afyon Haber Son Dakika Afyon Namaz Vakti