DOLAR 17,9542 -0.04%
EURO 18,3898 0.44%
ALTIN 1.036,890,56
BITCOIN 419080-3,50%
Afyonkarahisar
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“Jeotermal su ve seracılık Afyon için büyük avantaj”

“Jeotermal su ve seracılık Afyon için büyük avantaj”

ABONE OL
28 Haziran 2022 15:13
“Jeotermal su ve seracılık Afyon için büyük avantaj”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, esnafı ve çiftçiyi hiçbir zaman enflasyona ezdirmeyeceklerini, bu noktada Afyonkarahisar’lı iş insanlarını dinleyerek tedbirler alacaklarını söyledi. Afyonkarahisar’ın madencilikte Türkiye’de en çok pay alan iller arasında 7’nci sırada
olduğunu belirten Gürcan, “Afyonkarahisar’da jeotermal suyun olması seracılığın gelişmesi şehrin en büyük avantajıdır. Bu avantaj iyi değerlendirilirse ihracaat rakamları çok büyük şekilde gelişir. Türkiye ekonomisine de büyük katkıda bulunulur” dedi
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) dün öğleden sonra düzenlenen “İş Dünyası Buluşması” adlı toplantıda yeni ekonomik model hakkında Afyonkarahisar’ın iş insanlarına ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine detaylı bir sunum gerçekleştirdi.
“G-20 ÜLKELERİ İÇİNDE EN FAZLA BÜYÜYEN 3 İL TÜRKİYE”
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Türkiye ekonomisiyle ilgili yeni ekonomi modeli hakkında Afyonkarahisar’ın iş insanlarına sunum yaptı. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin selamını ileterek konuşmasına başlayan Gürcan, “2020 yılından itibaren bilindiği üzere Covid-19 küresel salgını sonucu dünya ekonomisinde çok büyük daralmalar oldu. Özellikle Avrupa’da, ABD’de dünya da tüm ülkelerde lojistik zincirinin kırılmasıyla beraber yaşanan bu olumsuz ekonomik tablo ortaya çıktı. 2020 yılında dünya da ekonomisi büyüyen sadece iki ülke vardır. Bunlardan bir tanesi Çin ikinciside 2,5 oranda büyüme ile Türkiye’dir. Türkiye olarak biz 2021 yılında da büyüme hızımızı süratle devam ederek yaklaşık yüzde 11,3 olarak ekonomimizi 2021 yılında da büyüttük. Bu yılın yani 2022’nin ilk çeyreğinde alınan verilere göre Türkiye ekonomisi yaklaşık 7,3’lük bir seviye ile büyümeye devam ediyor. Şu anda G-20 ülkeleri içerisinde en fazla büyüyen, büyümesini devam ettiren üçüncü ülke konumunda Türkiye’dir.” dedi.
“YENİ EKONOMİ MODELİ İHRACAATIDA YÜKSELTTİ”
Sanayi üretim endeksinde güçlü bir yükseliş olduğunu dile getiren Mahmut Gürcan, Covid-19 küresel salgın tedbirleri sürecinde istihdamda ciddi bir düşüş yaşandığını ifade etti. Gürcan, “2020 yılının ilk çeyreğinde sert bir düşüşle 25 milyon 300’e kadar gerileyen istihdam sayımız küresel salgının ilk üç ayından sonra hızlı bir yükseliş sergiledi. Dün itibariyle 30 milyon 400 bin istihdam sayısına ulaşmış bulunuyoruz. İşsizlik oranımız yüzde 14,1’e kadar çıkmışken önceki gün itibariyle 10,3’e kadar geriledi. Bu rakamlar özellikle bahsedeceğim yeni ekonomi modeli ve yatırıma yönelik modelin güçlü göstergeleridir. Yeni ekonomi modeli ile birlikte özellikle kur politikası ve yine aynı şekilde düşük faiz politikamızla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl başlattığı ekonomik modelle ihracatımızda çok ciddi bir yükselişi getirdi. İhracaat yaptığımız ülke sayısı 49’a yükseldi.” diye konuştu.
“AFYON’DA İHRACAATTA ÇEŞİTLİLİK GÖSTEREN İLLERDEN”
Türkiye’nin ihracat alanındaki geniş ürün yelpazesinin Türkiye’nin güçlü alt yapısı ve sanayide özellikle gelişimini gösterdiğini vurgulayan Gürcan, “Çeşitlilik gösteren illerimiz var. Örneğin Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Afyon’da bunlardan birisidir. İnşallah bundan sonraki süreçte de Afyon ihracat yelpazesini genişleterek önümüzdeki yıllarda çok ciddi katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Ukrayna-Rus savaşının ihracatımıza etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Yaşanan olaylarda bunu göstermiştir. Günümüz itibariyle 1,2 milyar dolar kaybımız vardır. Ön görülen kayıptan oldukça az oranda bir kayıp yaşanmıştır. Önümüzdeki süreçte bunu dahi iyi telaffi edeceğimizi görebiliyoruz.” şeklinde konuştu.
“ÖZELLİKLE SON DÖNEMDE ARAPLARLA OLAN İLİŞKİLER TURİZMİ ARTTIRACAK”
Türkiye’nin turizm gelirlerinde dünyada ki payını arttırarak ilerlediğini dile getiren Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan şu ifadeleri kullandı: “Türkiye dünyada ki turizm gelirlerinden ciddi bir pay almaya devam ediyor. Yaklaşık yüzde 2,8’lik bir payla bunu hızla toparlıyor. Önümüzdeki süreçte de ihracaat ve turizm gelirlerimizdeki artışın devam etmesini bekliyoruz. Rusya ve Ukranya savaşı nedeniyle fazla olacağı düşünülen gelir kaybının az oluşu, önümüzdeki günlerde Araplar’la ilişkilerimizin özellikle Suudi Arabistan’ın ziyaret yasağını kaldırması, Birleşik Arap Emirlikleri ile olan ilişkilerimizin güçlenerek devam etmesi oradan gelecek turist sayısıyla ciddi artışlar bekliyoruz. Turimizde önümüzdeki günler Türkiye için umutlu günleri gösteriyor.” Burcu AYDIN’ın Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de…
https://www.kocatepegazetesi.com/jeotermal-su-ve-seracilik-afyon-icin-buyuk-avantaj/

Sosyal Medya Hesapları
Twitter: https://twitter.com/KocatepeGzt
İnstagram: https://www.instagram.com/kocatepegazetesi/
Facebook: https://www.facebook.com/kocatepegazetesi/
Website: https://www.kocatepegazetesi.com/

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.