Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Kadın Hakları Ve Eşitliği Mücadelemizi Sürdüreceğiz”

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Av. Ferda Ertürk, partisinin kadın hakları ve aile bütünlüğünün korunması konusunda çalıştığını belirtti. Ertürk, “Kadın hakları ve eşitliğine yönelik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

AK Parti İl Kadın

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanı Av. Ferda Ertürk, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Zafer Meydanı’nda açıklama yaptı. Açıklamada; AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Menteş, AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Hüseyin Ceylan Uluçay, eşi Leyla Uluçay, Merkez İlçe Başkanı Serkan Mumyakmaz, Kadın Kolları yönetim kurulu üyeleri ve partililer hazır bulundu. Açıklama sonrası meydanda ki kadınlara Belediye Başkan Adayı Uluçay tarafnıdan kırmızı karanfil dağıtıldı.

“KADINLAR VE ERKEKLER EŞİT HAKLARA SAHİPTİR HÜKMÜNÜ EKLEDİK”

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Av. Ferda Ertürk, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün emek veren, alın teri döken, üreten tüm kadınların günü olduğunu belirtti. Başkan Ertürk, “Sayın Cumhurbaşkanımız’ın; ‘Kadınların bireysel özgürlüklerinden siyasi ve sosyal alandaki varlıklarına kadar her konuda gösterdikleri gayreti, bir lütuf veya imtiyaz değil, ‘hak mücadelesi’ olarak gördük.’ sözleriyle de vurguladığı gibi, biz kadın ve erkeğin adalet içinde toplumu birlikte inşa edeceğine inandık. AK Parti kurulduğu günden bugüne, temel insan haklarını göz önüne alarak kadınların; bilimden sanata, spordan, siyasete, eğitimden kültüre hayatın tüm alanlarında karar alma mekanizmalarına katılımının artırılmasına yönelik pek çok düzenlemeyi hayata geçirdi. 2004 yılında ilk defa Anayasamızın 10. maddesine ‘Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir.’ hükmünü ekledik.  2010 yılında Anayasada yaptığımız düzenleme ile kadın erkek fırsat eşitliğini daha da güçlendirdik. 2013 yılında kamusal alanda kılık kıyafet özgürlüğünün getirilmesi ile birlikte kadınlar arasındaki ayrımcılığı tamamen ortadan kaldırdık. 7 Haziran 2015tarihinde kadınlar seçme ve seçilme hakkını tam olarak kullanmaya başladı. Eğitim en önemli fırsat eşitliği aracıdır. İş gücü piyasasına katılım, karar alma mekanizmalarına katılımın da anahtarıdır. Yasakların tarihe gömülmesi, 81 ilde açılan üniversiteler ile üniversiteye devam eden kız öğrenci sayısında büyük bir artış yaşandı. Kız öğrencilerinokullaşma oranı iktidara geldiğimiz 2002 yılından bugüne yüzde 13,5’ten yüzde 51’lere ulaştı. Kamuda kadın istihdamı yüzde 40’ı aştı.” dedi.

“EN BÜYÜK KADIN TEŞKİLATLANMASINA SAHİP TEK PARTİ AK PARTİDİR”

“Hükümetlerimiz döneminde kadınların iş hayatına katılımını teşvik eden hibe ve teşvikleri artırdık” diyen Başkan Ertürk, “ İŞKUR, KOSGEB, ORKÖY, TKDK programlarını hayata geçirerek kadın istihdamına destek olduk ve kadın girişimcilerin üretime katılımıyla ekonomik anlamda daha güçlü bir konuma gelmelerine katkı sağladık. Kooperatifler Kanunu’nda, Gelir Vergisi Kanunu’nda kadınlarlehine yapılan düzenlemeler ve SGK teşvikleri ile kadının işgücüne katılma oranı yüzde 36 düzeyine ulaştı. 1935 yılında yüzde 4,1 olan parlamentodaki kadın oranı 2002 yılına kadar ne yazık ki hiç aşılamadı. Bu oran 22 yıldır peyderpey artarak bugün yüzde 20’ye ulaştı. 22 yıldır, başta Türk Ceza Kanunu olmak üzere kadına yönelik şiddetle mücadelede pek çok düzenlemeyi hayata geçirdik. 5 milyon 506 bin 206 kadınüyesiyle dünyadaki birçok siyasi partiden daha fazla üyeye ve Türkiye’nin en büyük kadın teşkilatlanmasına sahip tek parti AK Parti’dir.” diye konuştu.

“KADIN SİYASETİN NESNESİ DEĞİL ÖZNESİDİR”

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Av. Ferda Ertürk, sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhurbaşkanımız, kadının siyasetin nesnesi değil öznesi olduğunu vurgulayarak 22 yıldır kararlı bir duruş sergilemiş, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok adım atmıştır. AK Parti kadın hakları ve aile bütünlüğünün korunması konusunda ‘Hem hem de’ diyen bir partidir. Politikalarımızı bu yönde oluşturuyoruz. Elde ettiğimiz kazanımların yanında yeni ihtiyaçlarla birlikte daha yapılacak çok iş olduğunun da farkındayız. Kadın hakları ve eşitliğine yönelik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı vizyonunu hep birlikte hayata geçireceğiz. Kadim doğrularımız ve yeni gerçekler ışığında; evinde, ofisinde, fabrikada, tarlada, kendi işinin başında, alın teri ve akıl teriyle, emeğiyle fedakârca destan yazan kadınların başarılarıyla gurur duyuyoruz. Bu vesileyle, tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, daha güçlü, daha eşit ve daha adil bir toplum için kadın erkek omuz omuza, birlikte çalışma azim ve kararlılığımızı bir kez daha yineliyorum.”

Afyon Haber Son Dakika Afyon Namaz Vakti