DOLAR 16,6288 0.54%
EURO 17,5361 -0.1%
ALTIN 973,930,54
BITCOIN 3438680,11%
Afyonkarahisar
18°

KAPALI

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kayıtdışı istihdam, çalışana da işverene de zararlı

Kayıtdışı istihdam, çalışana da işverene de zararlı

ABONE OL
22 Kasım 2017 14:03
Kayıtdışı istihdam, çalışana da işverene de zararlı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kayıtdışı istihdam, çalışana da işverene de zararlı

SGK İl Müdür Yardımcısı Sinan Akpınar, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işletmelerin yetkililerine bilgi verdi. Akpınar, “En başta bunlar çalışanlar, işverenler ve devlet. Çalışanlar açısından baktığımız zaman çalışanların kıdem, ihbar tazminatı, sağlık ve analık yardımlarından faydalanmaları iş görmezlik ödeneklerinden faydalanmaları yine yaşlılık aylıkları gibi tüm bu saydığım verilerin her biri primle oluyor. Bunun kayıt dışı olması çalışanımızın bunlardan mahrum olması anlamına gelmektedir. İşverenler açısından ise haksız rekabetin ortaya çıkması malum işçisinin aldığı aylığı tam gösteren işçilerinin her birini sigortalı olarak gösteren bir işverenimizle bunları yapmayan işverenimizin arasındaki maliyetler aynı olmayacak. Bu da haksız rekabeti ortaya çıkaracaktır” ifadelerini kullandı.
3 ANA ESAS VAR
Kayıt dışılığın 3 ana esas üzerine dikkate alındığını ifade eden Akpınar: “Birincisi çalışanların SGK’ya hiç bildirilmemesi. Yani kaçak işçi dediğimiz kişiler. İkincisi ise bildirilen işçilerin gün sayılarının eksik bildirilmesi. Yani tam 30 gün çalışmasına rağmen eksik bildirilmesi. Üçüncüsü ise alınan ücretlerin eksik bildirilmesi. Yani her ne kadar yüksek maaş alsa da onun düşük gösterilmesi suretiyle kayıt dışının oluşması. Kayıt dışılık bu 3 temel üzerine oturtturulmuştur. Çalışan kişileri hiç bildirmeyen bir kesim var. Bunlar da tarım da çalışan çocuk ve genç işçiler. Kayıt dışılığın her ülkede belli başlı nedenleri var. Bu ülkenin gelişmişlik düzeyiyle konjektör yapısıyla ilgili değişkenlik gösterebilir. Bizim ülkemizde ise belli başlı bir sebepleri var. Birincisi işsizlik oranın yüksekliği iş gücü eğitiminin seviyesinin düşüklüğü sosyal güvelik bilinci ve bilgisinin yetersizliği gelir dağılımında ki adaletsizlikler, genç emeklilik. Bunlar başlıca sırlayabileceğimiz kayıt dışının nedenleri arasındadır” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.