Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Kentsel Dönüşüm Bölgesinde Yaşayan Hemşehrilerim Ceplerinden Para Çıkmadan Ev Sahibi Olacaklar”

CHP Belediye Başkan Adayı Av. Burcu Köksal, kentsel dönüşüm üzerinden mevcut belediyeyi eleştirerek kendisi başkan seçildiği takdirde o bölgede yaşayan hemşehrilerinin ceplerinden para çıkmadan ev sahibi olacaklarını söyledi.

CHP Belediye Başkan Adayı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Av. Burcu Köksal, Gazlıgöl Caddesi’nde bulunan esnafı ziyaret etti. Esnaf ve vatandaşları dinleyen Başkan Adayı Köksal, göreve başladığında yaşanan sıkıntıları çözeceğini söyledi.

“İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YAKACAK YARDIMI VERİLECEK”

Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal, ihtiyaç sahibi vatandaşlara, emeklilere, dul ve yetimlere destek verileceğinin altını çizerek düşük gelirli kesime 4 ay boyunca yakacak yardımı yapılacağını belirtti. Köksal, açıklamasına şöyle devam etti:

“En düşük emekli maaşı alan ve altındaki emekliler için desteklerimiz olacak. Gelen bütçeden emekli için pay ayıracağım. Ankara Büyükşehir Belediyesi bunu yapmış. Kış aylarında yakacak yardımı veriyor. Onlar doğalgaz yardımı veriyor. Her yer doğalgazlı olduğu için. Biz yakacak yardımı dedik şu anda. İnşallah 5 yıl içerisinde her yeri AFJET ve doğalgazlı hale getireceğiz. Bu şehir artık kömürle ısınmayacak. Kömürü gündemden çıkartacağım. En düşük emekli maaşı alanlara ve altında alanlara yakacak yardımı 4 ay olacak. Dul ve yetimler 10 bin TL’nin de altında maaş alıyor. Hele de kirada oturuyorsa vay haline. Ayrıca bu grup su faturalarını da yüzde 50 indirimli ödeyecek. Orada da bir katkımız olacak.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE HERKES HAKKINI ALACAK”

Kentsel dönüşüm sürecinin yılan hikâyesine döndüğünü ve hak kayıplarına engel olmak için her zaman tetikte olduklarını belirten Köksal, “Mısri Mahallesi’nde kentsel dönüşüm için bekleyen hemşehrilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Ev sahiplerini ve dükkan sahiplerini borçlandırmadan kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz. Herkes hakkını alacak.” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İNSANLARA MEZARLIKTAKİ FİYATLARDAN BİLE DAHA AŞAĞI FİYAT VERDİLER”

“İnsanları sürgün etmeye çalıştılar.” diyen Köksal, şöyle devam etti:

“Bu güne kadar kentsel dönüşümde insanlara asri mezarlıktaki fiyatlardan bile daha aşağı fiyatlar verip Afyon’un kalbi olan Mısri Mahallesi’nden sürgün etmeye çalıştılar. Afyon’da 3 mahalle bu konuda çok sıkıntılı veryansın ediyor. Sümer, Fakıpaşa ve Mısri Mahalleleri. Ben hemşehrilerime şu sözü veriyorum. Kürsülere çıkıp alanlara çıkıp dedim ki asla ve asla insanları borçlandırarak ev sahibi etmeyin. Orada yaşayan insanlar gündelik işlerde çalışan gariban insanlar. Asgari ücretli bile çok az. Çoğu dul yetim maaşı ile geçinen, sosyal yardımlarla ayakta durmaya çalışan insanlar. Bu insanların borçlanarak ev sahibi olma imkanı yok. Bunu bütün Afyon biliyor. Dedik ki coğrafya bir kaderse bu kaderde doğanların yaşayanların nimetlerinden yararlanması lazım. Dolayısıyla orada bir kentsel dönüşüm yapılacaksa orada yaşayan hemşehrilerimin cebinden bir kuruş para çıkmayacak.”

“ÇOK KATLI BİNALAR YAPILABİLİR”

Köksal, Gazlıgöl Caddesi ve Karaman Mahallesi’nin zeminlerinin çok farklı olmadığının altını çizerek, “Gazlıgöl Caddesi’nde 7 kata kadar imar yol genişliği müsaade ediyor. Karşısındaki Karaman Mahallesi’ne bakın 5-6-7 katlı binalar var. Bu tarafa hayır diyorsunuz. Niye? Bana jeolojik zemin etüdü diyemezsiniz çünkü aynı bölge, aynı zemin. Bir tarafa 7 kat vermişsin bir tarafa vermiyorsun. Eğer burada kat büyüklüğünü 5-6-7 kat yaparsanız o zaman oradaki arsa sahiplerini kurtarır. Orada 13 tane tescilli bina var. O tescilli binaları da etkilemeyecek şekilde kat büyüklüğünü yaparsanız 5-6-7 katlı binaları yaparsanız o zaman arsa sahipleri borçlanmadan bir daire sahibi olabilir, depreme dayanıklı modern bir evde oturabilir. Siz de kalan daireleri satarsınız. Bu iş hem arsa sahibini hem de oraya binayı yapacak müteahhidi kurtarır. Biz de denetimini yaparız. Bu çok kolay bir iş aslında ama bunu bile sırf ranta çevirmek adına orada yaşayan hemşehrilerimi başka yere sürgün etmek için inatla yapmak istemediler.” dedi.

“BU SÖZÜ DE BENİM DIŞIMDAKİ HİÇBİR ADAY VEREMEZ ÇÜNKÜ PROJELERİ RANTA DAYALI”

Belediye Başkanı olması durumunda Bakanlıktan kentsel dönüşümle ilgili yetki isteyeceğini belirten Köksal, şöyle devam etti:

“Ben Belediye Başkanı olduğumda merkezi yönetim yani Bakanlığa şunu söyleyeceğim. Ver yetkiyi biz yapalım. Vermiyorsan da imar planı olarak bunu yapacağız. Bu benim olmazsa olmazım. Oradaki hemşehrilerim kesinlikle ama kesinlikle cebinden bir kuruş para harcamadan orada ev sahibi olacak. Sözümüz söz. Bu sözü de benim dışımdaki hiçbir aday veremez çünkü projeleri ranta dayalı. Yani daha önceki projenin aynısını uygulamaya çalışacaklar insanlara 3-5 kuruş verip üstüne milyonlarca lira borçlandıracaklar evlerinden çıkaracaklar. Bütün mahalle de bunu biliyor. Ama Burcu Köksal bunu yapmayacak. Onların hepsini ev sahibi yapacağım. O mahallede yaşayan vatandaşlarımız doğup büyüdüğü çoğu ata toprağı olan yerden sürgün edilmeyecek. Depreme dayanıklı güzel evlerde yaşayacaklar. Doğalgazlarına altyapı hizmetlerine belediyenin her türlü hizmetine de kavuşacaklar.”

“Kentsel Dönüşüm Bölgesinde Yaşayan Hemşehrilerim Ceplerinden Para Çıkmadan Ev Sahibi Olacaklar”