“Kentsel Dönüşüm’den vazgeçemeyiz”

“Kentsel Dönüşüm’den vazgeçemeyiz”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar gündemindeki konuları gazeteniz Kocatepe’ye değerlendirdi.
Mısri Camii çevresindeki Kentsel Dönüşüm projesi ile ilgili olarak Mahkemeden yürütmenin durdurulması kararı çıktığını, bu durumu nasıl karşıladıklarını sorduğumuz Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Hemşehrilerimizle bu konu hakkında yeniden biraraya gelip son kararı vereceğiz” dedi.
Önce davayı kimin hangi gerekçelerle açtığının iyi incelenmesi gerektiğine işaret eden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Danıştay’daki arkadaşlarımızla, hukukçularımızla görüşeceğiz. Nedir, ne değildir anlayacağız. Devletin böyle münferiden uygulama hakkı var. Vatandaşını güvence altına almaya hakkı var. Ama her türlü afeti ihtimalini göz önünde bulundurmalıyız. Peru’da 7,2 büyüklüğünde bir deprem olmuş. Yüz milyonlarca yıl önce yanardağ olan Hasan Dağı’nda buharların çıkmaya başladığı, yanardağın harekete geçtiği haberlerde gösteriliyor. Yarın ne olacağımız belli değil.” dedi.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un geçtiğimiz Haziran ayındaki toplantıda ifade ettiği “30 Haziran 2021 tarihi kentsel dönüşümde hak sahiplerinin tercihinde son gündür” açıklamasını hatırlatan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Hak sahiplerinden yüzde 51’i isterse kentsel dönüşümü yaparız. Yüzde 51 oranda hak sahibi istemezse kentsel dönüşüm projesini biz bakanlık olarak onaylarız demişti. Proje Anıtlar Kurulu’nun projesidir. Bu projede hiç kimse değişiklik yapamaz demişti. Vatandaşlarımız bir dernek kurdular. Dernek vasıtasıyla projeye karşı çıkanlar mevcut. Allah muhafaza geçtiğimiz aylarda olan Altıntaş depremi uzun süreli olsaydı ne yapacaktık? Allah göstermesin. Bunun vebalini kaldırabilecekler mi? Aksini iddia edenler o mahallerde yapılar riskli mi değil mi gördüler mi? O mahallelere gidip gezdiler mi?” şeklinde konuştu.
Kentsel Dönüşüm projesinden vazgeçmek gibi bir durumun söz konusu olmadığını anlatan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Belediye imar planını yapsın, vatandaşı serbest bıraksın” önerilerini de değerlendirdi. O bölgedeki tüm tapularda “Afet tehlikesi” şerhi bulunduğuna dikkat çeken Başkan Zeybek, “Zaten tapularda şu anda şerh var. Kimsenin bir şey yapabilme şansı da yok. Ben imar veremem. Çünkü benim imar verebilmem için bana önce Belediye’ye, şerhsiz temiz tapu gelmesi gerekir. Tapularda şerh olduğundan biz orada bir uygulamaya müsaade edemeyiz.” ifadelerini kullandı.
“RAKAMLAR ÇOK DEĞİŞTİ. TOKİ NE YAPAR BİLEMİYORUZ”
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilan ettiği projenin TOKİ tarafından değil de özel sektör tarafından uygulanmasının mümkün olup olmadığı sorumuzu da cevaplandıran Başkan Zeybek, şunları söyledi:
“Bakanlık mevcut ilan edilen imar planını onayladı. O planı da zaten Anıtlar Kurulu hazırladı. Bunun üzerine başka bir imar planı yapmak mümkün değil. Onaylayınca tarihi doku olduğundan onaylanan projenin haricinde hiçbir şey yapılamaz. Bizim başka bir uygulamaya yetkimiz yoktur. Belediye olarak bizim başka bir şey yapabilmemiz için öncelikle tapulardaki şerhin kalkması lazımdır. Çünkü yeni imar planı için 18 uygulaması yapmam lazım. Orada maliklerde ciddi kayıplar var. Adı sanı belli olmayan mülk sahipleri var. Uzun sürecek davaların neticeleri beklenmek zorunda. Yani seneleri alacak bir hadise. Tapularda şerh varken bu mümkün değil. Tapulardaki şerhin olmadığını düşünsek, yeni imar planı ve oradaki mülkiyet durumundan dolayı yıllara sarkacak bir durum söz konusu. Ben bir kez daha mahalle sakinleriyle görüşeceğim. İsterler mi soracağız. Ama şu aşamadan sonra zaten TOKİ o dönemde verdiği teklifle mümkün değil bu işin içinden çıkamaz. Çünkü maliyetler neredeyse yüzde 300 arttı. Demirin kilogramı diyelim ki 4 bin 200, 4 bin 300 TL iken şu anda 13 bin TL’yi buldu. Son olarak hak sahipleriyle bir kez daha görüşeceğim. Bu konuda da TOKİ’nin Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü de var. Zaten bölge 6A kapsamındadır. TOKİ’nin kapılara bildirimleri yapıştırıp binaların yıkımına geçmesini biz engelledik. Birileri kalkıp şöyle yaptık böyle yaptık deme hakkına sahip değiller. Bize söyledikleri; 6A kapsamında biz kapılara etiketi yapıştırırız. TOKİ Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’nden mülk sahiplerine 15 gün süre vereceklerini boşaltılmaması halinde yıkıp geçeceklerini söylediler. Bende Kentsel Dönüşüm Genel Müdürüne bu karda, kışta, kıyamette vatandaşlarımızın sokağa atılmasına gönlümüz razı değil. Bunu gönül rızasıyla yapalım vatandaşın rızasını alalım. Ondan sonra yapalım dedim. O bölge şu anda 6A kapsamındadır.” Burcu AYDIN ve Sezer KÜÇÜKKURT’un Özel Haberinin devamı gazeteniz Kocatepe’de… #mehmetzeybek, #kentseldönüşüm, #mısri, #altyapı, #afjetafyonspor, #afyon, #afyonkarahisar, #afyonkarahisarbelediyesi, #minibüs, #hasankaraağaç, #parketaşı, #otopark, #altgeçit, #afjet

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi