Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“KERKÜK TÜRKTÜR, TÜRK KALACAK”

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, “Kerkük Türk’tür, Türk Kalacak” sözleriyle Kerkük’ün Türk kimliğine olan bağlılığını vurguladı.

“KERKÜK TÜRKTÜR, TÜRK KALACAK”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, bir açıklama yaparak, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Kerkük’te gerçekleştirdiği referandum kararını kınadığını ifade etti.
“KERKÜK TÜRK’TÜR VE TÜRK KALACAK”
Kerkük’ün Türk, Türk milletinin tarihinde ve kültüründe önemli bir yer tutuğunu ifade etti. Taytak, açıklamasında: “Türkmenlerin binlerce yıldır bu topraklarda yaşadığı, Kerkük’ün Türk kimliğinin bir parçası olduğu tarihsel gerçeğini hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Genel Başkanımız Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi yine aynı senaryonun oynandığı günlerde, 2017 yılında yaptığı grup toplantısında ifade ettiği gibi “Tarih coğrafyaya dar geldiğinde Misak-ı Milli uyanacak 81 Düzce’den hemen sonra 82 Kerkük, 83 Musul deme hakkının önünde hiçbir güç duramayacaktır.” Oradaki kardeşlerimiz Türkmen milli kimliği altında hareket etmelidir. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Kerkük’te yapmayı planladığı referandum kararı karşısındayız. Kerkük Türk’tür ve Türk kalacak. Bu, sadece bir slogan değil, bir tarihi gerçeğin yankısıdır. Türkmen kardeşlerimizin haklarını, kültürel miraslarını ve geleceklerini korumak için gereken her şeyi yapmaya kararlıyız. Kerkük’ün Türk kimliği ve birliği, Türkiye için sadece bir mesele değil, aynı zamanda bölgenin istikrarı ve güvenliği için de hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle, Türkiye olarak bu referandum kararını kınıyoruz. Ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni bu tehlikeli adımdan vazgeçmeye çağırıyoruz. Türkiye, Kerkük’ün Türk kimliğini koruma konusundaki kararlılığını sürdürecek ve Türkmen kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecektir. Kerkük, Türk milletinin kalbinde özel bir yer tutar ve bu coğrafyada barış, istikrar ve adaletin sağlanmasına katkı sağlayacak bir unsur olarak varlığını sürdürecektir. Türk milleti yediden yetmişe Türkmen kardeşlerimizin yanındadır, hepimizin yüreği Kerkük’le atmaktadır. Kerkük Türk’tür ve daima Türk kalacaktır.” ifadelerini kullandı.