Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Muharrem Günay
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Kerkük’te Türk İzini Taşıyan Eserlerin İmhası

Kerkük’te iş sadece Türkmenlerin azınlık durumuna düşürülmesi ile kalmamış, bölgede Türk izini taşıyan yüzlerce eser Kürtler tarafından tahrip edilmiştir.
Tahrip edilen eserler arasında Kerkük Kalesi, Kerkük Kışlası, Telafer Kalesi, Musul Askeri Kışlası, Kerkük Sarayı, İmam Avneddin Camii, Nur Camii başta olmak üzere onlarca köprü, saat kulesi, gibi onlarca tarihi Türk eseri yer almaktadır.
Kürtler tarafından yakılarak tahrip edilen Kayseri Çarşı’nın ise ayrı bir hikâyesi vardır. Türk basınında yer alan haberlere göre; Irak’ın Türkmen kenti Kerkük’te bulunan ve Osmanlı döneminde inşa edilmiş Kayseri Kapalı Çarşısı’nda 26 Kasım 2018 tarihinde büyük bir yangın çıktı. Saatlerce süren yangında 7 kapısı olan çarşının içerisinde 360 dükkân kullanılamaz hale geldi.
Çoğunluğu Türkmenlerden oluşan Tarihi Kayseri Çarşısı’nın esnafı, yangın nedeniyle kuyumcu ve atölyelerdeki ‘1 milyar dolarlık altının eridiğini’ kaydetti. Olayın gece meydana gelmesi nedeniyle can kaybı yaşanmazken Yeni Şafak, yangının perde arkasına ilişkin çok önemli bulgulara ulaştı. Edinilen bilgilere göre tarihi çarşıdaki yangın apaçık bir kundaklama. Türkmen esnafın dükkânlarını yok etmeye yönelik olay, detaylı bir sabotaj planı sonrasında gerçekleşti. Yangından önce tüm kameraların dışarıdan kapatıldığı, çarşının içinde bulunması gereken 7 güvenlik görevlisinin de olay sırasında sırra kadem bastığı tespit edildi. Üstelik tanıklara göre yangın aynı anda en az 10 noktada aynı anda başladı.
Çarşıda faaliyet gösteren Türkmen esnaflar, dükkânları cayır cayır yanarken alevlere saatler boyunca kimsenin müdahale etmediğini, yangını ekiplerin adeta ‘seyrettiğini’ kaydetti. Başta itfaiye birimleri olmak üzere ilgili birimler ‘yangının elektrik kontağından çıktığını’ iddia etti. Ancak esnaflar ve çarşının bulunduğu mahalledeki halk, bölgede 1 aydır elektriklerin kesik olduğunu söylüyor. Ayrıca yangın öncesinde çarşıda jeneratör veya herhangi bir güç kaynağının da çalışmadığı ortaya çıktı.
Sürgün planı işliyor
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Sözcüsü Ali Mehdi, Kerkük’teki çarşının ‘kundaklandığını’ belirtti. Irak’ta 2003 yılından beri sistematik olarak Türkmen düşmanlığı yapıldığını ve yeni bir coğrafya dizaynı hedefiyle Türkmenlerin katliam ve sürgünlerle bölgeden çıkarıldığını anlatan ITC Sözcüsü, Bağdat, Kerkük, Erbil başta olmak üzere Irak’ta 70’ten fazla tarihi eserin ABD, DEAŞ, Peşmerge ve PKK eliyle yok edildiğini söyledi. “Irak’ta en büyük Selçuklu ve Osmanlı eseri Türkmenlerdir” diyen Ali Mehdi, son 15 yılda Irak’tan 450 bin Türkmen’in sürgün edildiğine dikkat çekti… Öte yandan Erbil Kalesi civarında yine Osmanlı mirası olan Erbil Çarşısı da 2 ay önce şüpheli bir yangınla yok edildi. (Bilgen, 28 Kasım 2018, https://www.yenisafak.com/dunya/ kerkukte-tarihi-soykirim-3411584)

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER