Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Kiraz’a Dadanan Farelerden Haberiniz Var Mı?”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya yanıtlaması için verdiği soru önergesinde, “Kiraz’a dadanan farelerden haberiniz var mı?” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, Sultandağı bölgesinde Kiraz bahçelerinde baş gösteren ve ağaçlara büyük zarar veren fare olayı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

“BAKANLIK HASAR TESPİTİ YAPACAK MI”

Milletvekili Olgun, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Yöre insanından Sultandağı bölgesinde 50 bin civarında Kiraz ağacının fareler nedeniyle hasar gördüğünü öğrendim. Bu konuda bakanlığın bilgisi var mıdır? Bakanlık tarafından yazılı veya sözlü bir bildirim yapılmış mıdır? Bakanlığınız bölgedeki fare olayından haberdar mıdır? Haberdar ise herhangi bir acil eylem planı hazırlanmış mıdır? Hazırlanmış ise ne gibi çalışmalar acil eylem planı içerisinde yer alacaktır? Bakanlığınız tarafından bölgede hasar tespiti yapılacak mıdır? Kiraz üreticisine meydana gelen hasar nedeniyle fidan desteği sağlanacak mıdır?”

“KİRAZ BİTERSE SULTANDAĞI DA BİTER”

Sultandağı bölgesinde yıllık 40 bin tonluk kiraz üretimi yapıldığını belirten Milletvekili Olgun, üretimi yapılan kirazın yüzde 60’ının ise ihracat yapıldığını belirtti. Olgun, sözlerini şöyle tamamladı: “Kiraz biterse Sultandağı da biter. Buna hiç kimsenin duyarsız kalmaya hakkı yoktur. Daha önce de kiraz üreticimizin sorunlarını dile getirmiştik. Sultandağı bölgesinin yolunu bilmeyen bazı milletvekilleri bizim sayemizde ilçenin yolunu öğrenmişti. Ben bölgenin bir çocuğu olarak kiraz üreticisinin neler çektiğini yakından biliyorum. Yılın her günü 24 saat bölge insanının emrindeyim. Son günlerde bölgede görülen fare sorununun da sonuna kadar takipçisi olacağımdan kimsenin kuşkusu olmasın.”