Kısıtlamalı günler BUGÜN BAŞLIYOR

Kısıtlamalı günler BUGÜN BAŞLIYOR

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nca koronavirüs (Kovid-19) salgın seyri doğrultusunda salgınla mücadele için yeni ek kararlar alındı. Buna göre günün belli saatlerinde belli yaş gruplarının sokağa çıkması yasak. Bazı işyerlerinin faaliyetleri de belirli saatlerde sürdürülebilecek

 

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan 89 numaralı karar kamuoyuna açıklandı.
BİR DİZİ TEDBİRLER EKLENDİ
Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığı yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildi. İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirleniyor. Bu çerçevede 17 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 20 Kasım 2020 Cuma günü saat 20.00 den itibaren geçerli olacak yeni bir dizi tedbirler eklenildi.
HİZMETLER 10.00-20.00 SAATLERİ ARASINDA SUNULACAK
Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10.00 ila 20.00 arasında hizmet sunabilecekler. Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri 10.00 ila 20.00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel- al hizmeti verecek şekilde açık olabilecektir. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.
KISITLAMALARDAN İSTİSNA TUTULACAK NOKTALAR BELİRLENDİ
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nca belirlenen, şehirlerarası karayolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren bazı noktalar kısıtlamalardan istisna tutulacak. Kolaylı Tesisleri Yeme İçme Bölümü, Özdilek Tesisleri Yeme içme bölümü, İkbal Lokantası (Afıum), Otogar içindeki Aftaş İşletmeleri, Baykara Petrol Susuz mevkiinde, Yıldız Petrol Suzuz mevkiinde, BP Aygünler Petrol Susuz mevkiinde, Keflioğlu Petrol Anıtkaya mevkiinde, Türkiye Petrolleri Sadıkbey mevkiinde, Ora Petrol Alaçatı Lokantası Sülümenli mevkiinde, Köseler Total Petrol Karaaslan mevkiinde tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak.
65 YAŞ İLE 20 YAŞ ALTINA
KISITLAMA GETİRİLDİ
31 Aralık 2020 tarihine kadar sinema salonlarının; yeni bir karar alınıncaya kadar ise kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, İnternet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durdurulacak. Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulamanın aynen devamı sağlanacaktır. Çay ocağı şeklinde faaliyet gösteren işyerleri masa, sandalye, taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla açık kalabilecek. Tüm illerde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlar gün içerisinde 10.00 ile 13.00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlar 1 Ocak 2001 tarihi ve sonrasında doğanlar ise gün içerisinde 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler. İşyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma SGK kaydı v.b. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç tutulacak. Bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.
HAFTA SONU 10.00-20.00 SATLERİ DIŞINDA SOKAĞA ÇIKILMAYACAK
Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutuluyor. Bu doğrultuda ilk uygulama 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’den, 22 Kasım Pazar günü sabah saat 10.00’a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20.00’den, 23 Kasım Pazartesi sabah 5.00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama yeni bir karar alınıncaya bu şekilde devam edecek.
AÇIK BULUNDURULACAK
HİZMET ALANLARI İLAN EDİLDİ
Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tııtmak amacıyla açık olacak işyeri, işletme ve kurumlar belirlendi. İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri açık olacak. Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri- afetle ilgili çalışma yürüten kurum, kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT v.b açık olacak. Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri de açık olacak. Yurt içi ve dışı taşımacılık ihracat, ithalat, transit geçişler dâhil ve lojistiğini yapan firmalar, oteller ve konaklama yerler de açık bulundurulacak. Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım v.b faaliyetleri yürüten işletme, firmalar, hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, üretim ve imalat tesisleri, gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları muaf olacak. Afyonkarahisar Valiliğince ilan edilen tablo şeklindeki listede planlanan, akaryakıt istasyonları ve lastik tamircileri, sebze ve meyve toptancı halleri açık olacak.
HİZMET SUNACAK KİŞİLER VE GÖREVLİLER İSTİSNA TUTULDU
Karar doğrultusunda istisna kapsamında olan kişiler; Açık olacak işyeri, işletme ve kurumlarda yönetici, görevli veya çalışanlar olacak. Bu kapsama kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar özel güvenlik görevlileri dâhil bulunuyor. Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay, AFAD’da ve afet kapsamında faaliyet yürütenler, görev alanlarda son kararı kapsıyor. ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi ile sınav görevlileri de istisnaya dâhil olacaklar. Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri v.b ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar, elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon v.b kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlarda istisna durumda. Ürün ve malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde kargo dâhil, yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlarla Yaşlı Bakımevi, Huzurevi, Rehabilitasyon Merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma-bakım merkezleri çalışanlarıyla, üretim ve imalat tesislerinde çalışanlarda karara dâhil edildi.
İSTİSNANIN ŞARTLARI
VE SINIRLARI NET
Küçükbaş-büyükbaş hayvanları otlatanlar, ancılık faaliyetini yürütenler, servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları, işyerlerinin kapalı olduğu saatlerde, günlerde sürekli olarak işyerlerini bekleyenlerde karara dâhil edildi. Belediyelerin toplu taşıma, temizlik; katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere hafta sonu çalışacak personeli de karar kapsıyor. Zorunlu sağlık randevusu olanlar, Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışlayacak kişiler, yurt, pansiyon, şantiye v.b toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar istisna olacak. İş sağlığı ve güvenliği nedeniyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar, Veteriner hekimler, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi özel gereksinimi olanlar ile bunların velisi, vasi veya refakatçileri, İçişleri Bakanlığının 30 Nisan 2020 tarih ve 7486 sayılı genelgesi kapsamında oluşturulan Hayvan Besleme Grubu Üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar, sokağa çıkına kısıtlaması uygulanan saatler içerisinde evlere paket servis hizmetinde görevli olanlar, mahkeme karan çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler kararı ibraz etmeleri şartıyla istisna dışı kalacak. Seyircisiz oynanabilecek spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu v.b ibraz ederek belgeleyenler, şehir içi toplu ulaşım araçlarının sürücü ve görevlileri de istisna olacak.
AÇIK ALANLARDA
SİGARA İÇİMİ YASAK
İçişleri Bakanlığının 11 Kasım 2020 tarih ve 18579 sayılı genelgesinde belirtilen vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunabileceği cadde sokaklar, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda sigara içme yasağı aynen devam edecek. Yerel yönetimler tarafından şehir içi toplu ulaşım araçlarındaki yoğunluğu azaltacak, seferlerdeki seyrekleşmeyi sağlayacak şekilde başta sefer sayılarının artırılması olmak üzere her türlü tedbir alınacak. İçişleri Bakanlığının 2 Eylül 2020 tarih ve 14210 sayılı genelgesi ile düğünler ve nikâh merasimleri ile ilgili getirilen esaslar çerçevesinde; Nikâh törenlerinin maske, mesafe, temizlik kurallarına uyulması, asgari düzeyde katılım ve her nikâh töreni arasına en az 20 dakika süre şartıyla gerçekleştirilmesi devam edecek. Düğünler oturma düzeni, maske, mesafe ve temizlik kuralları ile nikâh merasimi şeklinde en fazla bir saat içerisinde yapılacak. Ayrıca İçişleri Bakanlığının 30 Temmuz 2020 tarih ve 12682 sayılı genelgesi çerçevesinde toplu taziye yapılmamasına ilişkin hükümler eksiksiz uygulanarak, sürdürülecek.
SEYAHAT İZİN KURULU İZNİYLE ÖZEL ARAÇLA SEYAHAT EDİLEBİLECEK
Hafta sonları sokağa çıkına kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları esas. Ancak tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya daha önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olan, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan en fazla 4 kişi gidebilecek. Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenlerin de bu sürede geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler hariç tutulacak. Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar, ceza infaz kurumlarından salıverilenler İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valiliklere doğrudan müracaat yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler.
DEFTERDARLIK VE SGK’DA
HES SORGULAMASI YAPILACAK
Koronavirüs salgınıyla mücadelede hastalık tanısı konulmuş ya da temaslı durumdaki kişilerin toplumdan izole edilmesi üzerinde durulması gereken önem taşıyor. Bulaşma riskinin azaltılması ve hastalık tamsı konulan kişiler ile temaslı durumundaki kişilerin tespit edilerek izolasyona tabi tutulmalarını temin edilmesi amacıyla ilde bazı kurum ve kuruluşlara Hayat Eve Sığar (HES) sorgulaması yapılması zorunluluğu getirilmişti. Bu kurum ve kuruluşlara ek olarak; Defterdarlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)hizmet binalarında “Hayat Eve Sığar (HES)” sorgulaması yapılması zorunluluğu getirildi. Alınan karantina kurallarına uymayanlara TCK’nın 195. maddesi gerekli işlemler başlatılacak. Gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak, bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında TCK’nın 206. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilecek. >> Kocatepe Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi