DOLAR 18,5461 0.13%
EURO 17,9254 -0.56%
ALTIN 981,31-0,61
BITCOIN 3583833,22%
Afyonkarahisar
20°

AZ BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adaletin Savunucuları – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
6 Nisan 2015 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 6 Nisan 2015 Pazartesi 03:00:00
  Bazı meslek gruplarının belirli gün ve haftaları vardır. Kamuya seslenmek, mesleklerinin önem ve değerini topluma anlatmak, meslek itibarını korumak, kendi özlük haklarını korumak gibi gerçeklerle aynı meslektaşlar biraraya gelerek bu günlerini oluşturmuşlardır. Avukatlar da bir araya gelerek her yılı Beş Nisan’da Avukatlar Günü’nü kutluyorlar.
Avukatların görevleri vatandaşların savunma hakkını adil bir şekilde kullanarak yargı bağımsızlığını en iyi şekilde uygulamaktır. Avukatlık görev ve sorumluluğu açısından kutsal bir meslektir. Çağdaş hukuk sisteminin koruyucusu ve ayrılmaz bir öğesi olan avukatlar insanların, çeşitli gruplar ve herkesimin savuma haklarını yerine getirerek önemli bir kamu hizmeti sunmaktadırlar. Avukatlar ülkedeki hukuk ve adaleti savunarak ülkenin daha gelişmiş ve demokratikleşmiş olmasının birer savunucusudurlar.
Genelde mahkeme salonlarında gördüğümüz “Adalet Mülkün Temelidir” sözünde geçen mülk, mal anlamında değil devlet anlamında kullanılmıştır. Çok basit bir mantıkla düşünürsek devletin temelinin adalet olduğu anlatılmak isteniyor. Nasıl bir binanın temeli çürük olduğunda yıkılırsa, bir ülkenin temeli de o ülkenin adaletine bağlıdır.
Adaletin olmadığı bir ülkenin ayakta kalması, yaşamını idame ettirmesi son derece güçtür. Işte bir devletin adaletinin savunucuları da avukatlardır.
Yazımızı bu aralar gündemde olan avukat cübbesi ile bağlayalım. Avukatların cübbelerinde neden cep ve düğme olmadığını hiç merak ettiniz mi?
Cep olmayışı “aman akçe kiri üzerimize bulaşmasın!” düşüncesindenmiş.
Düğme olmayışı ise, avukatların kimse karşısında önünü iliklemeyecek kadar özgür olmasındanmış.
Tüm avukatlarımızın ve, “kendisi uzakta ama sevgisi gönlümüzde olan yeğenim Avukat Emekli Yarbay Ayhan Uysak’ın” “Avukatlar Günü” kutlu olsun.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.