DOLAR 18,6468 0.04%
EURO 19,6573 0.19%
ALTIN 1.077,38-0,27
BITCOIN 317468-0,58%
Afyonkarahisar
13°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Atatürk ve Din-1 – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
11 Kasım 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 11 Kasım 2013 Pazartesi 02:00:00
  Seksenli yılların başlarında görevli olduğum Şemsettin Karahisari Ortaokulu’nda Atatürk konulu bir konferans vermek üzere görevlendirildim. Bütün öğrencilere verilecek konferans için iyi hazırlanmak gerekiyordu.
Derslerimiz Atatürk’le ilgili konular işlediğimiz için, Atatürk’ü bildiğimizi, onunla ilgili hayli bilgi birikimimiz olduğunu sanıyorduk. Konuyu araştırınca Atatürk hakkındaki bilgilerimizin hayli yetersiz olduğunu gördük. Onunla ilgili bilgileri öğrendikçe, ona olan sevgimiz ve saygımız arttı. Atatürk hem asker, hem devlet adamı, hem de kültür ve düşünce adamıdır. Atatürk karşıtlığının en büyük nedeni din olgusu olduğu, Atatürk’ün dinin karşısında olduğu izlenimi verilmeye çalışılmıştır. Atatürk halkı dinsiz olmaya değil, aksine bilerek, anlayarak, hurafelerden soyutlayarak gerçek islam dinini anlamaya, öğrenmeye teşvik etmiş bununla ilgili yasal düzenlemeler yapmıştır. Muhafazakar bir aileden gelen Atatürk’ün dine aşinalığı daha fazladır. Son derece dindar bir aileden gelen Atatürk hem iyi bir dindar, hem iyi bir müslümandı. Atatürk Afyon Kocatepe’de bir taşın üzerinde oturduğu sırada başlayan top atışlarıyla birlikte hemen ayağa kalkarak “Ey Rabbim, Yunanlıların kazandığını gösterme bana, onlar kazanacaksa şu gök kubbe başıma yıkılsın daha iyi. Türklüğün, Müslümanlığın düşman ayakları altında esaret zincirinde kalmasına müsade etme.” diye dua eder. Sık sık Kuran okuyan Atatürk Yasin suresini okumayı sever, manevi kızı Nebile’ye de Yasin okutarak dinlerdi. Ramazan gelince ince saz heyeti Çankaya’ya girmez, kandil geceleride saz çaldırmazdı. Atatürk’ün kız kardeşi Mekbule hanım, Atatürk’ün her Ramazanın bir günü ve genelde Kadir gecesi kendisine geldiğini, oruçlu olduğu zaman iftara başlarken dua ettiğini söylemiştir. İlk Diyanet İşleri Başkanımız M.Rıfat Börekçi “Ata’nın huzuruna geldiğimde beni ayakta karşılardı. Utanır, eğilir, büzülür. Paşam beni mahçup ediyorsunuz dediğim zaman, din adamlarına saygı göstermek Müslümanlığın icaplarındandır” dediğini anlatmıştır.
Atatürk’ün dinimize yaptığı hizmetlerden en önemlisi İslameyetin inanç, ahlak ve ibadet yöntem ve kurallarını insanlara anlatmak, ibadetin doğru yapılmasını öğretmek ve insanları dini yönden eğitmek amaçlarını gerçekleştirmek üzere Devlet teşkilatı içerisinde yer almak üzere Diyanet İşleri Başkanlığını kurmuş ve kurumsallaştırmıştır.
Atatürk’ün diğer bir hizmeti de 9 ciltlik “Hak Dini Kur’an Dili” adlı Kur’an tefsirini Elmalılı Hamdi Yazır’a, Peygamberimizin hadislerinden oluşan Sahih-i Buhari kitabının kısaltılmış 12 ciltlik “Tecrid-i Sarih Tercümesi”ni Prof. Dr. Kamil Miras’a yazdırarak ilim ve manevi dünyamıza kazandırmıştır. Ata’nın dinimize bir diğer hizmeti de Cuma ve Bayram hutbelerinin Türkçe okunmasını sağlamış, böylece cemaatin okunan hutbeyi anlamasını sağlamıştır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.