DOLAR 18,5039 -0.02%
EURO 18,1433 -0.12%
ALTIN 987,780,00
BITCOIN 3576850,21%
Afyonkarahisar
25°

KAPALI

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Atatürk ve Laiklik – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
14 Ocak 2016 14:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 14 Ocak 2016 Perşembe 13:48:06
 

Laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, din ve vicdan hürriyetinin devlet tarafından güvence altına alınmasıdır.
Bu konuyu Atatürk “Laiklik yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Bütün yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyetini tekeffül etmek demektir.” diyerek bu konudaki sorumluluk ve yükümlülüğün devletin görevi olduğunu belirtmiştir.
Kişilerin özgürce dini inanç ve ibadetlerini yerine getirmeleri devletin görevi, aynı zamanda da laikliğin temel prensibidir.
Ülke yönetiminde politikanın, eğitimin, ülke yönetimi ve toplum hayatının, hukuk kurallarının dini kural ve akidelerine göre değil, akla ve bilime göre düzenlenmesi laik bir yönetimin en önemli kuralıdır.
Laiklik kesinlikle dine, dini inançlara, kutsal varlıklara karşı çıkmak, bu kurallarla çatışmak değildir. Atatürk laiklikle ilgili olarak “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi, sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir. Laikliği dinsizlikle karıştırmak isteyenler, ilerleme ve canlılığın düşmanları ile gözlerinden perde kalkmış doğu kavimlerinin fanatiklerinden başka kimse olamaz.” demiş ve devamla “Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünmeye karşı değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden kaçınıyoruz.” diye ilâve etmiştir.
Atatürk iyi bir din eğitimi almış, inançlı bir insandır. Ailesinde ve okulda aldığı dini bilgilerle kendisini geliştirmiş, halkın da dinini aslına uygun, doğru olarak öğrenmesi için Kur’an’ı, Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in hayatını ve temel din kitaplarını Türkçe olarak yayınlatmıştır. Islamiyet konusunda “Bizim dinimiz en makul ve en tabii bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin tabii olması için akla, fenne ilme ve mantığa tetabuk etmesi lâzımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen mutabıktır.” demiştir.
Yazımızı Atatürk’ün din hakkındaki şu sözüyle bitirelim. “Allah birdir, şanı büyüktür. Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur. Türk milleti daha dindar olmalıdır. Hz. Muhammed Allah’ın birinci ve en büyük kuludur.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.