DOLAR 18,6419 -0.01%
EURO 19,5185 -0.07%
ALTIN 1.062,010,07
BITCOIN 3177330,02%
Afyonkarahisar

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ayda en az 7 buçuk milyon lira…

ABONE OL
5 Aralık 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Murat Arısoy 5 Aralık 2014 Cuma 02:00:00
  Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin Ahmet Necdet Sezer Kampüsü’nde 20 bin dolaylarında öğrencinin bulunduğu düşünülüyor. Öğrenci, “sıcak” para demek. Hesap çok basit.
20 bin öğrenci, günde 10 lira harcasa, Afyon ekonomisine 200 bin liralık girdi sağlıyor.
Aylık hesapladığımızda daha büyük rakamlarla karşılaşıyoruz.
20 bin öğrencinin herbirinin asgari barınma, yeme, içme, kültürel faaliyetlerde bulunma, kitap okuma gibi ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçlar için her öğrenci en az 300 lira harcıyor. Tabii aylık 1000 liranın bile yetmediği öğrenciler bulunuyor mutlaka; ama bu kesim azınlıkta. 300 lira da Afyonkarahisar şartlarında hayli iyimser bir para, aslına bakılırsa. Zira bir ev sahibi, kiralayacağı daireyi aileye 500 liraya, öğrenciye en az 750 liraya veriyor. Bu durumda öğrenci, Afyonkarahisar’da 1-0 geride.
Biz yine de 20 bin öğrencinin asgari harcamalarını göz önünde bulunduralım:
1 öğrenci ayda en az 300 lira harcarsa, 20 bin öğrencinin 1 ayda harcadığı kaç liradır?
20000X300: 6 milyon lira.
Sadece Ahmet Necdet Sezer Kampüsü’nde okuyan öğrenciler, aylık ekonomiye 6 milyon liralık katkı sağlıyor.
Şu sıralar “Sağlık Kampüsü” olarak adlandırılan Ali Çetinkaya Kampüsü’nde de 5 bini aşkın öğrenci öğrenim görüyor.
Aynı hesabı Ali Çetinkaya Kampüsü için de yapalım:
5000*300: 1 buçuk milyon lira.
İki kampüste okuyan öğrencilerin Afyonkarahisar ekonomisine 1 ayda bıraktığı en düşük meblağ 7 buçuk milyon lira.
Bir şirket, bir işadamı ayda 7 buçuk milyon lira verse, onu el üstünde tutarız.
Ama öğrencileri nedense hor görüyoruz.
Afyonkarahisar’ın gelişmesi için özellikle Erenler bölgesinin çehresinin tamamıyla değişmesi gerekiyor.
Öğrenciye kişi, kişi, istatistik olarak değil; büyük bir kitle olarak baktığımızda şehrin önünü açacağız.
Öğrenciye “yolunacak kaz” gözüyle bakıp “bize mecburlar” diye yaklaşırsak herhangi bir olumlu geri dönüş almamız mümkün değil.
Ama öğrenciye kolaylık sağlarsak, öğrencinin Afyon’da daha çok vakit geçirmesini, daha çok gezmesini, daha çok konsere gitmesini, daha çok tiyatro izlemesini sağlarsak; inanın o öğrencilerin bir kısmı ikametgâhını Karahisar’a almasını da mümkün kılarız.

AFYON MYO NE ZAMAN TAŞINACAK?

Afyon Meslek Yüksekokulu, Tıp Fakültesi ve Üniversite Hastanesi’nin arkasında kaldı. Okulun Ali Çetinkaya Kampüsü’nden taşınması için kampanya başlatılmıştı. Sivil toplum kuruluşları ve işadamları göreve davet edilmiş, bu kampanyanın sürdürülmesi istenmişti. Gelinen noktada, herhangi bir hareketliliğe şahit değiliz.
Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlük seçimlerinin gündem maddeleri arasında MYO’nun taşınması da bulunmalı. Kim rektör olursa olsun, Afyon Meslek Yüksek Okulu için açılan kampanya neticelenmeli.

TELEK’TEN HATIRLATMA: BEN MERKEZDEN SEÇİLDİM

“Afyon’a Afyon’dan vekil talebi” başlıklı köşe yazısı hakkında Milliyetçi Hareket Partisi’nin 21’inci Dönem Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Telek, bir hatırlatma yaptı. Telek’in elektronik posta yoluyla yaptığı hatırlatma şöyle:
“Sevgili Murat;
Beni unutmuşsun. Doğum yerim babamın Çifteler’de hakim olması nedeni ile Çifteler olsa da babam Telekler’den; annem Arpacıoğlu ailesinden. Yani Afyon merkezden aday oldum ve seçildim.”
Mehmet Telek haklı, bu ayrıntıyı atlamamak lazımdı.

AHMET TOPTAŞ KATILMAYACAK

Türkiye Gençlik Birliği’nin yarın düzenleyeceği Dayanışma Gecesi’ne CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş’ın katılacağını yazmıştım. Toptaş’ın Danışmanı Hüseyin Tutkun, mesaj yoluyla, Toptaş’ın yemeğe katılmayacağını söyledi. Tutkun, “TGB organizasyonuna Ahmet Toptaş davet edildi; ama başka bir programı var. Katılmayacak” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.