DOLAR 18,6387 0.01%
EURO 19,6200 -0.03%
ALTIN 1.076,46-0,35
BITCOIN 316240-1,03%
Afyonkarahisar

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bir hayal kurduk… – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
16 Mart 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Murad Tiryakioğlu 16 Mart 2013 Cumartesi 02:00:00
  Şimdi o hayalin gerçeğe dönüşmesini izliyoruz heyecanla.
Bu köşede haftalık olarak hayalden hakikate giden yolculuğun öyküsünü paylaşmak niyetindeyim ekibim adına. Ancak öncelikle Kocatepe Gazetesi’ne bu yolculukta bizi yalnız bırakmadığı için özellikle teşekkür etmek istiyorum. Sayın Sezer Küçükkurt gösterdiği toplumsal duyarlılık ile proje süresince haftanın bir günü bizi gazetesinde konuk edecek. Bu proje günlüğünün fikri temelleri Doğan Haber Ajansı Afyon Muhabiri ve Kocatepe Gazetesi Haber Editörü Murat Arısoy’a ait. Sayın Küçükkurt ve Sayın Arısoy bu vesile ile yolculuğumuzu daha çok kişi ile paylaşmamıza vesile oldular. Müteşekkiriz…
Karanlıktan Korkmayan Bir Avuç Hayalperest…
Öncelikle “Hayalden hakikate yolculuk eden bu kişiler de kimler?” sorusunun cevabını vermek gerekiyor. Biz Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde 2007 yılından bu yana aktif bir biçimde çalışmalarını sürdüren Akademi Arama ve Kurtarma Kulübü’nün karanlıktan korkmayan gönüllü üyeleriyiz. Ne karanlıktan korkuyoruz, ne de hayal kurmaktan geri kalıyoruz… Tabii bu hayallerin peşinde koşturmaya gece-gündüz, yaz-kış demeden devam ediyoruz.
Temel olarak iki misyonumuz var: Doğal afetlerde profesyonel ekiplere destek olacak kapasitede bir arama kurtarma ekibini hazır bulundurmayı ve Afyon başta olmak üzere ulusal düzeyde temel afet bilinci oluşturmayı, geliştirmeyi hedefliyoruz. 30 kişilik bir ekibi muhtemel afet durumlarına karşın sürekli hazır bulunduruyoruz. Mezun olup Türkiye’nin dört bir yanına yayılan gönüllü üyelerimiz ile yaklaşık 200 kişilik kocaman bir aileyiz.
Ne yazık ki az-biraz da tecrübeliyiz. Ne yazık ki diyoruz, zira arama kurtarma ekiplerinin ve gönüllülerinin tecrübe kazanması bir afet gerektiriyor. Şimdiye dek 2011-Simav Depremi ve 2012 Van Depremi için çalışmalarda bulunan ekibimiz, Simav Depremi’nde yaklaşık 1000 afetzede için kurduğu çadırlar ile barınma ihtiyacının geçici olarak giderilmesini sağladı ve hayatın normalleşmesi için çalışmalarda bulundu. Yine 2011-Van Depremi’nin ardından üniversite bünyesinde 2 kampüste, 17 ayrı noktada düzenlediği yardım kampanyası ile 7 tonluk bir yardıma vesile oldu. Afet bilinci oluşturmak konusunda, 2010 yılında, Afyon Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin afetler konusunda eğitilmesi amacı ile düzenlediğimiz ve ulusal basında da ilgi çeken “Sallanmadan… Yaşama…” projesi ile başladığımız çalışmaları bugün “Geleceğimiz Sadece Salıncakta Sallansın…” projesi kapsamında sürdürüyoruz…
Geleceğimiz Sadece Salıncakta Sallansın…
Dünyanın en değerli varlıklarına, çocuklarımıza, geleceğimize yapılacak yatırımın uzun vadeli ve yüksek katma değerli geri dönüşümünün öneminden hareketle çocuklara yönelik bir hayalimiz vardı. Bu hayali yerine getirebilmek için yaklaşık 30 kişilik bir ekiple gece gündüz çalışıyoruz. En önemli paydaşımız ve destekçimiz olan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne projeyi sunduğumuz günden bu yana sayın müdürümüz Metin Yalçın heyecanımıza ve hayallerimize ortak olarak projeyi sahiplendi. Kendisinin bu heyecanı ve desteği bizi bu yolda güçlü kıldı. Değerli fikir ve tecrübelerinden yararlanmamıza imkân verdi. Kendilerine ve değerli ekibine bu konudaki destekleri için müteşekkir olduğumuzu ifade etmeliyiz. Öte yandan kulübümüzün manevi babası olan İl Afet Acil Durum Müdürlüğü bize süreçte tüm imkânlarını seferber ederek çalışmalarımızı destekledi. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Buldan ve Sivil Savunma Birlik Müdürü Kemalettin Güngör’e de özel bir teşekkür borçluyuz en başından beri bizi yalnız bırakmadıkları için. Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban ise projeye çok yönlü destek vereceklerini beyan ederek projenin lansmanından taşıma hizmetlerine kadar arkamızda olduğunu gösterdi. Elbette ki bu sürece başlamamızda ve hayalden hakikate giden yolda yürümemize imkân veren Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Solak yolumuzu açmasaydı, elimizden tutmasaydı kağıt üzerinden öteye geçemeyen bir projeye sahip olurduk.
Özetle projemizin hayata geçmesinde hem paydaş resmi kurumların yöneticileri hem de pek çok kişi ve firma çok değerli desteklerini esirgemediler. Ve hayalimize ortak olmaya devam edenlerin sayısı hızla artıyor.
Neler var Neler…
Uzun vadeli olarak tasarlanan Geleceğimiz Sadece Salıncakta Sallansın projesinin ilk altı aylık pilot uygulaması, Afyonkarahisar il merkezindeki Atatürk İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilecek. Okuldaki dört okul öncesi sınıfta, her hafta bir saat boyunca çalışmalarını sürdürecek kulüp gönüllüleri, toplam yüz dört çocuğa temel afet bilinci aşılamaya çalışacaklar. Çocukların seviyesine göre planlanmış oyunlar, deneyler ve uygulamalarla afetlerden bahsedilecek olan çalışmalar kapsamında tasarlanan bir aktivite kitabı ve aktivite kompakt diski de öğrencilere ulaştırılacak. Aynı zamanda TÜBİTAK’ın uygun kitapları ile de desteklenecek etkinliklerin kalıcı öğrenme açısından önemi çok büyük. Çocuklara basit seviyede afet bilgisi ve korunma tedbirleri anlatılırken, şehrin çeşitli noktalarındaki reklam panoları ile kısa film gösterimleri ve düzenli olarak yayınlanacak olan proje bülteni ile ailelere ve tüm halka yönelik bir bilinçlendirme çalışmasına başlanmış olacak.
Bu yolda ilk adım bugün itibariyle içinde başlıyor. İçinde “Salıncak” isimli bir çocuk şarkısının, animasyon filmlerin ve bilgisayar oyunun yer aldığı özel bir etkinlik kompakt diski ve nihayet okul öncesi çağdaki çocukların düzeyine göre tasarlanmış bir aktivite kitabını hazırlayan ekibimizin hedefi bu kitap ve diskin Afyon ilinde, ilçeler de dahil olmak üzere kamu veya özel ayrımı yapılmaksızın okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtlı toplam on bin bir çocuğa ulaştırılmasını sağlamak.
İlk adımı atacağımız bu özel günde bizi yalnız bırakmamanız ve gelecek adına sorumluluk duyan, karanlıktan korkmayan bireyler yetiştirilmesine destek vermeniz temennisiyle…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.