DOLAR 23,3831 0.54%
EURO 25,2837 1.32%
ALTIN 1.463,400,88
BITCOIN 617801-0,39%
Afyonkarahisar
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÇOCUK VE SEVGİ – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
30 Temmuz 2018 13:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 30 Temmuz 2018 Pazartesi 13:22:49
 

Yeryüzündeki en etkili, en güzel, en yüce sözcük nedir, diye sorsalar herhalde büyük bir çoğunluğun yanıtı SEVGİ olurdu. Sevginin açamayacağı kapı, çözemeyeceği problem yoktur.
İnsanların yaşamını sürdürebilmesi için beslenmesi ne kadar elzemse, insan ruhunun da sağlıklı olabilmesi, yaşama pozitif yaklaşabilmesi için sevgiye gereksinimi vardır.
Sevgiyi insanların gereksinimi olarak sınırlamak yanlıştır. Hayvanlar aleminde de sevginin ne kadar çok görüldüğü bir gerçektir. Yavrularına şefkat gösteren, onlarla oynaşan onları seven pek çok hayvan görmüş onların sevgi gösterileri karşısında biz de mutlu olmuşuzdur. İnsanlarla hayvanlar birbirleriyle o kadar güzel anlaşmışlar, birbirlerine o kadar bağlanmışlar ki, birbirlerine bağlılıklarındaki ortak lisan sevgidir. Bazen de evlerindeki çiçeklerle, konuşan, onlara sevgi gösteren kadınlar, çiçeklerin gümrahlaşıp çiçekler açarak bu sevgiyi karşılıksız bırakmadıklarını görmüşlerdir.
***
SEVGİ DOKUNMAKTIR
İnsanlar sevgilerini çeşitli şekillerde gösterirler. İnsanların sevgilerini göstermedeki iletişim yollarından birisi de dokunmaktır. Karşımızdaki çocuksa ona dokunmak, saçlarını okşamak, yanağını okşamak, sırtını sıvazlamak, ellerini avuçlarımıza almak bir sevgi iletişimi değil midir?
Bizim Azmi diye bir arkadaşımız vardı. Çocukların çenesini hızla çevirir, “ne yapıyorsun” dediğimizde  “seviyorum” derdi.
Denetime gittiğimiz okulda oğlumun sınıfını teftiş eden arkadaş “senin oğlanın ruhsal dosyasını okudum. Arkadaşını altına alıyor, öğretmen, “ne yapıyorsun” deyince “seviyorum öğretmenim” diyormuş. Oğlum şimdilerde kendi çocuklarını da öyle hırpalayarak seviyor. Bu tür sevgi gösterileri için “candan, içten” sevgi diyorum.
Eskiden gençler çocuklarını babalarının yanında ayıp diye sevemezlermiş. Oysa ki sevginin ayıbı günahı yok, en yüce bir duygudur sevgi.
Bu tabu artık yıkıldı. Torunlarımla oğlum alt alta üst üste öyle boğuşuyorlar ki, gören eyvah çıngar çıktı sanır. Birbirlerine sarılmak, boğuşmak, enerji etkileşiminde bulunmak…
Sabahleyin hanım “sen de kapıdan girerken çocuklarla boğuşmaya başlardın” deyince bizim yazının denetimden geçtiğini anladım. Acaba dedim sevgi de mi veraset yoluyla geçiyor.
Hem atalar ne demişler “Ön teker nerden giderse, arka teker de oradan gider”
Yalan mı!…
***
SEVGİDE GÖZ TEMASI
Çocuklarımız bize bir şey söyleyince, onlara değer verdiğimizi anlatmanın, onlara sevgimizi göstermenin en kısa yolu onlarla göz teması kurmak, onlarla işimiz bitince değil, anında hemen ilgilenmektir. İşinizi bırakıp anında onunla ilgilenirseniz, çocuk kendisinin bir değer olduğunun, kendisine değer verildiğini anlayacak, dahası sevildiğini bilecektir. Çünkü bizim tutum ve davranışlarımız onların kişilik oluşumları üzerinde odukça etkilidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.