DOLAR 18,5039 -0.02%
EURO 18,1433 -0.12%
ALTIN 987,780,00
BITCOIN 3572410,00%
Afyonkarahisar
25°

KAPALI

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CÜZZAM HAFTASI – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
29 Ocak 2018 13:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 29 Ocak 2018 Pazartesi 13:47:21
 

Asırlardır dünyanın en çok korkulan hastalıklarından biri olan cüzama karşı her yıl 25 Ocak’ta Dünya Cüzzam Günü, 25-31 Ocak’ta ise Dünya Cüzzam Haftası olarak çeşitli etkinlikler düzenlenir. Ocak ayının son haftası boyunca Cüzzam hastalığı ve cüzzamlıya karşı oluşan yanlış inançlar ve bilgisizlikten kaynaklanan korkuların önlenmesi, cüzzam hastalığının erken teşhisinin önemi ve sağlanması, tedavisi ve hastaların topluma kazandırılması amaçlanmıştır.
Cüzzam günümüzde çok az rastlanan bir hastalık olup bulaşıcılığı çok azdır. Cüzzam mikrobu taşıyan bir kimseyle uzun süreli ve yakın temasta bulunmak hastalığa davetiye çıkarmak demektir. Bu hastalık damlacık yoluyla, ancak zayıf derecede bulaşır. Bu hastalığın 5-10 yıl gibi bir süre kuluçka dönemi vardır. Erken teşhis ve tedavi edildiğinde kesinlikle iyileşen, bildirilmesi zorunlu olan cüzzamın tek taşıyıcısı insandır.
Ülkemizde cüzzam (lepra) konusunda müthiş fedakarlıklar yapan kişi rahmetli Prof. Türkan Saylan’dır. Hoca bir gün ders için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne gider. Gördüklerinden çok etkilendiğini düşünürken, bahçe duvarının dış tarafındaki lepra servisindeki hastalar dikkatini çeker. Görevliler tarafından Türkan Hoca ve arkadaşlarına, hastalara dokunmamaları ve uzaktan bakmaları söylenmiş. Türkan Hoca çok şaşırmış “bir hekim olarak neden dokunmayalım” diye! O gün karar vermiş, ileride bir gün bu konu ile uğraşacağına. Yıllar sonra İngiltere’ye lepra konusunu öğrenmeye gitmiş.
Türkan Saylan Tıp Fakültesi’nde cildiye alanında öğretim üyesi iken, gönüllü olarak olarak 28. Lepra servisinin sorumlu hekimi yapılır.
Türkan Saylan 1976’da Cüzzamla Savaş Derneği’ni (CSD), 1980’de İstanbul Üniversitesi lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurdu.
Onun çabaları sonucu Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Türkiye’yi “lepranın çok azaldığı” ülkelerden ilan etti.
Rahmetli Türkan Saylan 1986’da Hindistan’da Uluslar arası Gandhi Ödülü’ne layık görüldü.
Türkan Saylan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ni kurmuş uzun süre başkanlığını da yürütmüş. 1989’da kurulan bu dernek bugüne kadar 68 bine yakın kız çocuğuna eğitim desteği verdi.
Ve Türkan Saylan 68 bin kız çocuğunun kanatlarında cenneti alaya uçtu gitti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.