DOLAR 18,6475 0.03%
EURO 19,6668 -0.14%
ALTIN 1.078,360,62
BITCOIN 319765-0,77%
Afyonkarahisar
12°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DAVRANIŞLARIMIZ

ABONE OL
1 Ekim 2018 13:27
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pek çok davranışımızı diğer insanların, çocuklarımızın davranışlarını anlamlandırmada güçlük çekeriz. Oysa ki çocuklarımızın davranışlarını yorumlayabilsek, sorunlarını daha çabuk ve kolayca çözümleriz. İşte bundan hareketle davranışlarımızda başvurduğumuz savunma mekanizmalarına şöyle bir göz atalım.
Yaşamımız süresince davranışlarımızı oluşturan nedenler Freud’un kişilik modeli üzerine kurulmuştur. Freud’a göre insanın doğuştan beri sahip olduğu tüm güdülerin toplamı “id” dir. İd kişinin temel taşı ruhsal enerjinin kaynağıdır.
Ruhsal enerji doyurulma istemiyle iç güdü şeklinde ortaya çıkınca “ego” devreye girer.
Ego kişiliğin yürütme organıdır. En akılcı mantıklı bir kişilik bölümüdür. Kişiliğin karar organıdır. Kişiliğin en son gelişen üçüncü sistemi “süper ego”dur. Süper ego çevre tarafından onaylanmış ölçütlere göre davranmak ister.
Savunma Mekanizmaları
Öncelikle şunu belirtmekte yarar vardır, kişiler savunma mekanizmalarını farkında olmadan, kullanırlar. Savunma mekanizmasının kullanılması bilinç dışıdır.
Savunma mekanizmalarının özü, kişiyi rahatsız eden, rahatsızlık hissi uyandıran suçluluk, kızgınlık, üzüntü gibi duyguların kabul edilebilir hale getirilmesidir. Öğretmenin sınıfta azarladığı, fırça attığı bir öğrencinin eve gidince terör estirmesi, annesine bağırması, tekme atması durumu yer değiştirme mekanizmasına örnektir. Tabii anne bu duruma bir anlam veremez ve ne yapacağını şaşırır. Biz halk arasında bu durumu “öfkesini annesinden çıkardı” şeklinde yorumlarız da, sorunu çözümleyemeyiz.
İşyerinde patronun aksi ve ters davranışına kızan, sinirlenen kişi evinde eşine bağırıp çağırır. Bunun da nedeni, yer değiştirme mekanizmasıdır.
Derslerinde başarısız olan bir öğrenci, futbolda başarılı olmaya doğru yönelir. Futbolda başarı kazanması sonucu telafi etme mekanizmasını kullandığı görülür. Kişi derslerindeki yetersizliği futboldaki başarısı ile kendisine olan özgüvenini korumuştur. Bu mekanizmayı kullanan kişi, bilinçli olarak futbola yönelmemiş, bilinçli olarak özgüvenini koruma yoluna gitmemiştir. Bu süreç bilinç dışıdır.
Yarın Savunma mekanizmaları.
***
Güncelleme: 20-25 gün önce 600 gr tahini 7 TL ye almıştım. Güncellemeden birkaç tane daha almaya yetişemedim. Ülkenin çok ünlü marketi 14.95 liraya güncellemiş.
Matematiğim zayıf olduğu için güncellemenin yüzde kaç olduğunu hesaplayamadım.
Bi zahmet siz hesaplayıverin!
Vatandaş olarak benden iletmesi…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.