DOLAR 18,5250 0.08%
EURO 18,1852 0.08%
ALTIN 991,140,34
BITCOIN 3646982,07%
Afyonkarahisar
24°

AÇIK

05:28

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dokuz Kahraman Türk Kadını – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
10 Mart 2016 14:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 10 Mart 2016 Perşembe 13:54:50
 

93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını’nın memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Milli Mücadele’de had safhaya ulaşmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın cephelerinde görev alan fedakâr 9 kahraman Türk Kadını:
1-Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar) (1884-1964)
Halide Edip, 1919 yılında İstanbul halkını ülkenin işgaline karşı harekete geçirmek için yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatiptir. Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal’in yanında görev yapmış, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayılmıştır. Savaş yıllarında Anadolu Ajansı’nın kurulmasında rol alarak gazetecilik de yapmıştır.
2- Nezahat Onbaşı (Nezahat Baysel) (Ö. 24 Eylül 1994)
Albay Hafız Halit Bey, komutasındaki 70. Alayla birlikte Milli Mücadele saflarına katılmış; ancak eşi Hadiye hanım daha 24 yaşındayken vereme kurban gittiğinden ve o yıllarda İstanbul işgal altında bulunduğundan, küçük kızını da yanında götürmek zorunda kalmıştır. Böylece kader küçük Nezahat’i daha 9 yaşındayken cepheyle tanıştırmış, 12 yaşına kadar tam üç sene müddetle cephelerde bilfiil babasının yanında savaşmıştır.
Nezahat Onbaşı babasıyla birlikte, Geyve Savaşı, Konya İsyanı, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları ile Sakarya ve Gediz muhaberelerindeyer almış ve gösterdiği kahramanlıklarla 70. Alayın simgesi olmuş, alay kızlı alay diye anılmış, hatta Mustafa Kemal Paşa ve İsmet Paşa’nın dahi dikkatini çekmiştir.
3- Şerife Bacı: (Ö. 1921)
Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı’nda yaşlı kadın ve erkeklerle birlikte İnebolu’da bulunan cephanelerin Ankara’ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeniyle Aralık 1921’de donarak öldü. Anlatılan odur ki, cephane ıslanmasın diye battaniyesini cephaneye sarmış ve bebeğine de sarılıp onun donmaması için uğraş vermiştir.
4- Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma)
Subay Dervişlerden Ahmet Bey ile evlendiğinde Balkan Savaşı’na katıldı. Askerlik hayatını eşi ile paylaştı. 1. Dünya Savaşında Kafkas Cephesi’nde kendi ailesinden 9-10 kadınla birlikte savaştı. Eşi Binbaşı Ahmet Bey’in Sarıkamış’ta şehit olduğu haberini aldıktan sonra memleketi Erzurum’a döndü. Milis Müfreze Komutanı olarak batı cephesinde görevlendirildi. Sonra İzmir’in Yunan İşgalinden kurtuluşu için savaştı. Bir keresinde onbaşı olduğunda neredeyse sadece kadınlardan oluşan birliği ile düşmanın cephe gerisine bir saldırı düzenledi. Aralarında bir yunan subayı toplam 25 esir askerle geri döndü.
5- Halime Çavuş
Ana babasının “Kızım gitme” şeklindeki yalvarışlarına rağmen mücadeleye katılan Halime Çavuş uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Savaşa giderken erkek kılığına girdi. Erkek gibi traş oldu. Saçlarını kazıttı. Kiseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karıştı. Mühimmat taşımada görev yaptı. Düşmanın açtığı ateş sonucu bir ayağı sakat kaldı. İnebolu’dan cepheye cephane taşırken Mustafa Kemal Paşa’ya rastladı. Ancak onun Mustafa Kemal olduğunu bilmiyordu. Mustafa Kemal Paşa “Sen üşüyor musun böyle” diye sordu. “Bey 100 bin kişi kurtulacak. Ben öleceğim de ne olacak?” dedi.
6- Hafız Selman İzbeli
Kastamonu’daki İlk Kadın Meclisi Üyesi, sıkı bir Atatürk hayranı ve kendi deyimiyle “Cumhuriyet Kadını” idi. Kurtuluş Savaşı sonrası Kastamonu’daki kadınları toplamış, asker için çorap, fanila ördürüp cepheye göndermişti. Varlıklı bir aileden geliyordu. Asker Kastamonu’ya geldiğinde, hepsini yolda karşılayıp doyurmuştur.
7- Gördesli Makbule (1902-24 Mart 1922 Akhisar)
Makbule Hanım daha 1 yıllık evli iken eşinin yanında Milli Mücadele’ye katılmıştır. Yunan ordusunun İzmir’i işgaliyle Batı Anadaolu’yu işgale başlaması sonucu 7 Kasım 1921’de kocası Halil Efe ile Türk Çetelerine katıldı. Yunan Kuvvetleriyle çıkan çatışmalarda bulundu.
Yunanlılar Sakarya Muharebesini kaybederek Afyon mevzilerine çekildiklerinde, bir taraftan da Halil Efe’nin Gördes-Sındırgı-Akhisar bölgesinde faaliyet gösteren çetesinin saldırıları ile karşılaşıyorlardı. Kocayayla baskınında geri çekilen silah arkradaşlarına cesaret vermek için hızla öne atılınca başından vurularak şehit olmuştur.
8- Çete Emir Ayşe
Yunan askeri Aydın’a geldiğinde iki arkadaşıyla Menderes’in diğer tarafına geçmeye çalışırken arkadaşları kayıktan düşüp boğulunca geri dönmüş, elmas küpelerini bozdurup tüfek alıp Yörük Ali Efe’ye katılmış, Yunanlılarla savaşmıştır. Atatürk İstasyon Meydanı’nda Çete Emir Ayşe’ye İstiklal Madalyası takmıştır.
9- Tayyar Rahmiye
1920’de Türklerle Fransızlar arasında yapılan Kurtuluş Savaşına katılmıştır. Türk askerinde yorgunluk sebebiyle duraksama olunca “Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da, siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” demiş ve askerlerin toparlanmasını sağlamıştır. Aynı muharebede ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.