DOLAR 23,3739 0.5%
EURO 25,3222 1.32%
ALTIN 1.463,600,89
BITCOIN 617527-0,45%
Afyonkarahisar
20°

AÇIK

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
8 Mart 2019 13:50
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 8 Mart 2019 Cuma 13:50:31
 

“Dünya Kadınlar Günü” her yıl 8 Mart’ta kutlanan Birleşmiş Milletler’in tanımladığı uluslar arası bir gündür. Kadınların sosyal ve siyasi bilinçlerinin geliştirilmesi, ekonomik, sosyal ve siyasi başarılar kazanmalarına yöneliktir Dünya Kadınlar Günü.
Vaaz eder gibi olması da analarımız kadındır. Peygamberimiz “Cennet anaların ayakları altındadır” sözünü de kadınlarımız için söylemiştir. Analarımız kutsaldır, onları belirli gün ve haftalarda anmak, anımsamak bir dahaki yıla kadar rahatlatmaz bizi. Onları her daim, her fırsatta onurlandırmak, mutlu etmek bir insanlık görevidir.
Böyle yazsak da biz de hep belirli günlerde anıyor, sağ olanların elini öpüp gönüllerini alıyoruz. Bu yılın “Dünya Kadınlar Günü” kutlamasını Rahmetli  Prof. Türkan Saylan hanımefendiyi anarak gerçekleştirmek istiyorum. Türkan Saylan’ın yaşamından başarılarından kısa pasajlar sunarak onu bu satırlarda yaşatmak, bizim ona olan minnet borcumuzu az da olsa ödemek istiyorum.
1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirip, daha sonra Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı olur. Bir gün arkadaşlarıyla Bakırköy Akıl Hastanesi’ne gidiyorlar. Onlara hastaneyi gezdiren görevli “gelin sizi cüzzamlılar pavyonuna götüreyim, ama sakın onlara dokunmayın” diyor. Orada çırılçıplak cüzzamlı hastaları gören Saylan çok sarsılıyor. Araştırınca cüzzamın tedavisinin olduğunu, dokunarak insana bulaşmadığını öğreniyor. Herkesin kaçtığı bir branş olan deri ve zührevi hastalıkları uzmanlık alanı olarak seçiyor. Bu ülkede cüzamlılara dokunan, onların yaralarını sarıp iyileştiren ilk doktor Türkan Saylan’dır.
Cüzzamla Savaş Derneği’ni kuruyor. 1977’de en büyük hayali olan “Lepra Hastanesi’ni” kuruyor. Yokluklar içinde Almanya’dan bağışlanan bir dikiş makinesiyle hastalarına nevresim diktirip satarak hastaneye gelir sağlıyor. Cüzzamlıların deforme olmuş ayakları için, ayakkabı atölyesi kurup yine hastalara ayakkabı yaptırıp hastalara giydiriyor. Lepra Hastanesi adeta bir sosyal merkez oluyor.
Türkan Saylan her zaman “Hastalarınıza dokunun ve onlara sevginizi verin, başka türlü iyileştiremezsiniz onları” diyen, Hipokrat yeminine sadık kalan bir hekimdi.
Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği’nin kurucusudur. Biz onu bu dernekte kız çocuklarını okutabilmek için verdiği onurlu mücadelesi ile tanırız. Özellikle kırsal kesimde yaşayan kız çocuklarının eğitimi için çalışan fedakâr bir eğitimcidir aynı zamanda. Önceleri yoksul üniversite öğrencilerine burs vererek 20 bin öğrenciyi kurtarmıştır. Pek çok kurumlarla işbirliği yaparak binlerce çocuğu okutmuştur.
Türkan Saylan’ın yaktığı meşale, 100’den fazla Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve 20 bine yakın üye ile Türkiye’yi ışıl ışıl aydınlatıyor.
Kutsal varlıklarımız olan annelerimizin KADINLAR GÜNÜ’nü kutlar ve ellerinden öperken, ebediyete göçenleri rahmet ve minnetle anar, bu vesileyle yurdu ve yurdunun insanları için büyük fedakârlıklar yapan Prof. Dr. Türkan Saylan annemizi de rahmet minnet ve şükranla yad ederiz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.