en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,0299 0.11%
EURO 20,5236 0.78%
ALTIN 1.185,98-1,94
BITCOIN 5387250,97%
Afyonkarahisar

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
12 Ekim 2018 14:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 12 Ekim 2018 Cuma 14:05:26
 

2012 yılında Türkiye, Peru ve Kanada ülkelerinin girişimleri sonucu, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve kızların insan haklarından tam ve etkili bir biçimde yararlanmalarını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 11 Ekim “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak ilan edilmiş.
Böyle bir günün tespit edilmesi ve kutlanmasındaki amaç, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından yararlanmalarını sağlamaktır.
Cahiliye devrinde Araplar kız çocuklarını diri diri toprağa gömerek öldürürlerdi. Bugün bile kız çocuklarının bu ülkede insan haklarından tam olarak yararlandığı söylenemez.
Yurdumuzda nüfusun yüzde 29’unu kız çocukları oluşturuyor. Son 6 yıldır evlenmek zorunda bırakılan kız çocuğu sayısı 232 bindir. Son 6 yılda 142 bin çocuk anne oldu. Bu rakamlar genç kızlar değil küçük yaştaki kız çocukları anlamında kullanılmıştır. İlköğretim çağında olup da okula gitmeyen kız çocuklarının sayısı, aynı durumdaki erkek çocukları sayısından 600 bin fazladır.
Birleşmiş Milletler verilerine göre her beş dakikada bir kız çocuğu şiddet sonucu hayatını kaybediyor. Her dört kız çocuğundan bir tanesi henüz çocuk yaşta evlendiriliyor.
Dünya genelinde 63 milyon kız çocuğuna kadın sünneti yapılıyor. 130 milyon kız çocuğu okula gidemiyor. İşte tam da burada hemen bizim anılarımız geldi aklımıza. Yurdumuzda 1980’lere kadar kız çocukları okula gönderilmek istenmezdi. O yıllarda ilkokulların en büyük sorunu devam-takip işleriydi. 1967’de okuttuğum 3. sınıfta nişanlı kız öğrenci vardı. Bazen nişanlısı okula gelince çocuklar şikayet ederlerdi. Kız çocuklarını okula getirmek, devamını sağlamak çok zordu. Velilerle okul idarecileri sürekli tartışma yaşarlardı. O yıllarda öğretmenler eğitim öğretimin yanı sıra bir de kızların okula devamı için mücadele verirlerdi.
Bugünkü duruma bakarsanız, anneler babalar kız çocuklarını ellerinden tutarak okula getiriyor, ders sonu da almaya geliyorlar. Artık o eski anlayış ve düşünceler geride kaldı.
Kız çocuklarının da bir değer olduğu ve onların da insan haklarından azami ölçüde yararlanmaları konusunda bilinçlendik.
Kız çocukları bizim en değerli varlıklarımızdır. Gün geçtikçe onlara daha çok önem ve değer verilmektedir.
Dünya Kız çocukları Günü kutlu olsun.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.