DOLAR 18,5860 0.07%
EURO 18,3410 -1.16%
ALTIN 1.020,54-0,95
BITCOIN 369397-1,22%
Afyonkarahisar
13°

HAFİF YAĞMUR

18:48

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Dünya Otizm Günü – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
4 Nisan 2015 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 4 Nisan 2015 Cumartesi 03:00:00
  2008 yılından bu yana, yani 7 yıldır dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak, insanların dikkatini çekmek ve sorunlara çözüm bulmak amacıyla 2 Nisan tarihi “Dünya Otizm Günü” olarak kabul edilmiştir.
Otizm genellikle yaşamın ilk iki ila beş yaşları arasında belirti veren bir hastalıktır. Otizm doğuştan gelen beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından ya da işleyişinden kaynaklandığı kabul edilen karmaşık, nörolojik tabanlı, çok farklı formları ile sosyal sorunları oluşturabilen, bebeklik ve çocukluk döneminin ilk yıllarında sosyal yetilerdeki gelişim bozukluğu hastalığıdır.
Erken yaş dönemlerinden itibaren insanlarla göz teması kuramayan, çağrıldığında ya da ismi söylendiğinde dönüp bakamıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa, yaşıtları gibi konuşamıyorsa, gözleri bir yere takılı kalıyorsa, anlamsız gülme ve ağlama krizleri varsa, oyuncaklarıyla oynayamıyorsa, kendi çevresinde ve eşyaların etrafında dönüyorsa, sallanma çırpınma şeklinde garip ve tekrarlayıcı hareketleri varsa, ayak parmaklarının ucunda odada bir uçtan bir uca koşuyorsa ve yaşamındaki olaylara aşırı tepki veriyor ve uyum sağlayamıyorsa bu tip çocukların erken tanı için çocuk ruh sağlığı hastalıkları veya çocuk nöroloji uzmanlarına götürülmesi gerekir.
Evet, biraz fazla ayrıntı verdik. Ama nedenini sizlere izah edelim. 1990’lı yılların ortalarında bize Eğitilebilir Çocuklar Okulu’nda otistik çocuklar için şube açılması için inceleme emri verildi. Müracaat eden kişiyle görüştük. Kendisinin de otistik bir çocuğu vardı. Bizim otistik çocuklar şubesi açabilmemiz için ilimizde beş tane otistik çocuk bulmamız gerekiyordu. O zaman biz beş çocuk bulamadığımız için otistik şube açılmasını teklif edemedik. 2000’li yılların başında başka bir otistik çocuğun normal sınıfa alınması için bir okul müdürüne ricacı olduk. Çocuğu aldılar ancak çocuk uyum sağlayamadı.
Bugün itibariyle ülkemizde 650 bin otizm hastası olduğu tahmin ediliyor. Biz 90’lı yıllarda Eğitilebilir Çocuklar Okulu’nda şube açmak için 5 tane otizmli çocuk bulamamıştık. Bunun anlamı otizmli çocuk sayısının hızla arttığıdır. Öyleyse biz sağlıklı genç nesiller yetiştiremiyoruz. Böyle hastalıklı nesiller olursa biz bu yurdu kimlere emanet edeceğiz!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.