DOLAR 18,6424 0.03%
EURO 19,6445 0.05%
ALTIN 1.077,03-0,29
BITCOIN 316294-1,28%
Afyonkarahisar

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

EĞİTİM NE, ÖĞRETİM NE

ABONE OL
24 Eylül 2018 14:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okullar açılırken hep “Eğitim öğretim yılı” deriz de eğitimle öğretimin farkı var mı yok mu bilmeyiz, araştırmak da aklımıza gelmez.
Bu iki sözcük sanki aynı şeymiş gibi, kardeş gibi birlikte kullanılır. Hatta bu iki kavramın birbiriyle anlamdaş olduğu sanılır.
Tanım olarak eğitim kişinin kendi davranışlarında, kasıtlı olarak istendik davranış değişikliği oluşturma sürecidir. Bir başka deyişle insanın yaşamı süresince her yerde, her zaman yararlanacağı bilgi aktarımını kasteder. Eğitim informel bilgiler (resmi olmayan, sınıflanmamış) sunar. Dürüst olmak, yardımsever olmak, yalan söylememek, iyi insan olmak, bireyin kendi yararına olan ve eğitimle kazanılan özelliklerdir. Bu özellikleri kazanan kişide davranış değişikliği oluşur. Biz bu kişi için eğitimli insan diyebiliriz.
Kişinin eğitimli olması hem kendisi hem de toplum için bir kazançtır. Bu özellikteki kişiler toplumda hep saygı görür. Çok affedersiniz, hani “orman yıkanın gözü kör olsun” sözü var ya, bu söz eğitimden nasibini almamış, eğitimsiz kişiler için söylenir.
Öğretim ise sayısal ya da sözel ders konularını içeren, daha çok bilgiye dayalı, yaşamın her döneminde her alanda kullanılmayan, daha gereksiz bilgi aktarımını kasteder.
Eğitim öğretime göre daha genel, daha kapsayıcıdır. Toplumsal hayatta daha kullanışlıdır. Öğretim daha az özeldir. Daha akademiktir. Belli bir konuda bilgi sahibi olmayı sağlar.
Öğretim okullarda planlı programlı yapılan bir etkinliktir. Öyleyse öğretim için, eğitimin okullarda gerçekleştirilen bir bölümüdür de diyebiliriz. Bir başka deyişle eğitim öğretimi kapsar, öğretim eğitimin alt boyutudur, diyebiliriz.
Eğitim toplum yararına, öğretim ise birey yararına yöneliktir.
Öğretim planlı programlı bir etkinlik iken eğitim plansız programsız olabilir, hatta yeri geldiğinde bir anda fırsat eğitimi bile yapılabilir.
Eğitim yaşamımızın tümünü kapsayan bir süreçken, öğretim belirli bir dönemde yapılır.
Her eğitim öğretim değildir.
Fakat her öğretim eğitimdir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.