DOLAR 18,4932 -0.1%
EURO 18,1685 -0.08%
ALTIN 987,810,01
BITCOIN 3607360,46%
Afyonkarahisar
25°

AÇIK

05:28

İMSAK'A KALAN SÜRE

EKOLOJİK TARIM – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
3 Ekim 2016 18:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 3 Ekim 2016 Pazartesi 18:38:08
 

Ekolojik (organik) tarım, hiçbir kimyasal girdi kullanmadan üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollu ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Organik tarımın amacı toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumuktır.
Organik tarım, tarımsal ilaç, suni gübre, hormon, antibiyotik ve diğer zararlı katkı maddelerini kullanmayı yasaklayan, doğal kaynaklarıiyi bir şekilde kullanarak sağlıklı tarımsal ürünler üretmeyi amaçlayan bir tarım türüdür.
HOBİ BAHÇESİ NEDİR
İnsanların yaşantısında sadece zevk için uğraştığı, eğlenceli, mutluluk verici, manevi tatmin ve zevk verici işlerle uğraşmasına hobi denir.
İnsanların sadece zevk için uğraştığı, eğlenceli, mutluluk verici manevi tatmin ve zevk verici işlerle uğraşı verilen alanlara hobi bahçesi denir.
Özellikle de emeklilerin ev ile kahvehane arasında mekik dokumaktan kurtulup, daha değişik ortam olan hobi bahçelerinde stres atmak için toprakla uğraşmak sebze, çiçek ve meyve yetiştirmek için yeni yeni uğraş alanları edinmeleri hobi bahçeleriyle gerçekleştirmiştir.
Öncelikle Avrupa’da gerçekleştirilen hobi bahçeleri, son yıllarda ülkemizde de hızla yayılmaya başlamıştır. İnsanları beton yığınlarının içinden çıkarıp toprakla haşır neşir eden hobi bahçeleri, insanların yeni yeni dostluklar, arkadaşlıklar kurarak sosyalleşmesini de sağlıyor. Hobi bahçeleri insanları şehir yaşamının zorluklarından, trafik çilesinden kurtarıyor, insanların bahçelerinde stres atmasına yardımcı oluyor. Tüm gün toprakla ugraştıktan sonra komşularınızla akşam sefası yapıp, sohbet ederken çayınızı yudumlamanın zevki bir başka oluyor.
HOBİLERİN EKONOMİK DEĞERİ
Aşağı yukarı 110-120 metrelek bir hobi bahçesi 5-6 ailenin günlük ihtiyacının karşılamaktadır. Bu arada patlıcan, biber, domates, fasulye, bamya gibi ürünlerin derin dondurucularda saklanıp kış boyu tüketildiği düşünülürse bu bahçelerin ekonomik değeri daha iyi anlaşılır.
Hobi bahçelerinin ilk ürün zamanında bahçe sahipleri aldıkları ürün karşısında şaşırıp kaldılar. Hemen her bahçeci akşam topladığı ürünlerin çokluğu karşısında şaşırıp kalıyordu. Haftada üç dört kez 6-7 poşet ürünü yakınlarına eşine dostuna götürüyordu. Bu olay bahçe sakinleri tarafından sürekli tekrarlanıyordu. Bu organik ürünler akraba, eş dost tarafından çok beğeniliyor, böylelikle hobi bahçelerine olan talebin artmasına neden oluyordu. Pazara gidip çürük çarık ürünler almaktansa organik ürünler tüketmenin önemi ve değeri daha çok anlaşılıyordu.
Emeklilerimizin beden ve ruh sağlığını kazanmaları bir yana aile ekonomisine de önemli miktarda katkı sağlayan hobi bahçeleri gün geçtikçe daha çok önem ve değer kazanmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.