DOLAR 18,6340 -0.03%
EURO 19,3139 -0.57%
ALTIN 1.048,30-0,32
BITCOIN 301700-2,28%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ERKEK SADECE KENDİNİ DEĞİL EŞİNİ DE DÜŞÜNMELİ

ABONE OL
29 Eylül 2018 11:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 29 Eylül 2018 Cumartesi 11:07:47
 

Karı ve koca arasındaki karşılıklı haklar ve görevler cinsi münasebet sırasında da devam eder. Erkek cinsi ilişki sırasında sadece kendini değil eşini de düşünmelidir.
İmam Gazali, İhya-u Ulumi’d-Din adlı eserinde şöyle der:
“Koca cima edip boşaldıktan sonra vücudunu zevcesinden ayırmakta acele etmemeli, onun da boşalmasını ve sükûnet bulmasını beklemelidir. Zevcenin geç orgazm olması durumunda erkeğin onu beklemeden acele davranması kadına eziyet verir. Birlikte orgazm olmak ise kadın için daha lezzet vericidir.” (İhya Ulumid-Din, İmam-ı Gazali, C,2, Adabü Muaşeret bölümü.)
Bekâret zarının giderilmesinde kocaya yol gösterecek biri varsa o da karısıdır. Kadının donuk ve katılığı evliliğin en güzel yanını yok eder.
Kişi kendi işini bitirdikten sonra, eşinin de cinsı yönden rahatlamasını temin etmelidir. Şehevi tatminden sonra her şeyi bırakmamalıdır. Eşine tatlı bir dokunuş ve işin evvelinde de lazım olan okşama, öpme burada da gereklidir. Yoksa işi bitince hemen sırtını karısına dönüp uykuya dalıvermek, yanlış ve kadını hayal kırıklığına sevk eden bir harekettir.
Evlenmeyi bilen kız, niçin sevildiğini de bilmelidir. Kocaya karşı saygılı olmayı kızlığında öğrenemeyenler, evlilikte kocadan karşılık göremezler. Kocalarına saygılı olan kadınların ko-caları, evlerine bağlı olan erkeklerdir. (İslama Göre Gerdek Gecesi Nasıl Olmalıdır? (http://www.haberyurdum.com/kultur-sanat/islamda-ilk-gece-gerdek-zifaf-gecesi-adabi-nedir-nasil-olmali-h521084.html’den yararlanılmıştır.)
“Mü’minlerden biri karısı ile cinsel münasebette bulunmak istediği zaman: “Bismillah,  Allahım! Bizi şeytan’dan, şeytan’ı da bize vereceğin çocuktan uzaklaştır.” şeklinde dua eder ve sonra onlara bu münasebet sebebiyle bir çocuk takdir olunursa, şeytan o çocuğa ebediyen zarar veremez.” (İbni Mace terc. ve şerhi: 5/360.)
Kişi cinsel münasebette bulunduğu zaman ona refakat eden ve sözleri -davranışları- işlerini tescil eden Melekler ondan ayrılırlar. (Fezyü’l-Kadîr, 3/126. (Hn: 2911)) Kişinin kendisine özgü şeytan’ı ise daha çok tesir etme imkanı bulur. Ancak öğretilen şekliyle dua eden kişiye şeytan’ı vesvese veremez.
*Cinsi münasebette eşler, iç çamaşırlarını da tamamen çıkarmalıdırlar. Zira elbiseleri çıkarmak bedeni rahatlatır, hareketi kolaylaştırır ve tenlerin birbirine dokunması lezzeti artırır. Cinsel ilişki sırasında eşlerin soyunması helaldir. Ancak olgun iman, Allah’a ve meleklere karşı utanmayı gerekli kıldığı gibi örtünmeyi de güzel kılmaktadır. Bu örtü cinsel ilişkiyi engelleyici olmamalıdır. Hafif bir örtü olabilir. Takvaaya uygun olan da hafif bir örtü ile örtünmektir.
Bu konuda rivayet edilen hadiste Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
“Allahü Teâlâ hayâ sahibi ve settar (örten)’dir. Hayâ ve örtmeyi sever.” (Ahmet b. Hanbel. Tirmizi. Ebu Davud.)
Diğer bir hadiste ise Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
“Çıplaklıktan sakının, zira büyük abdest ve kişinin zevcesi île cinsi temasta bulunması hariç, sair hal ve zamanlarda sizinle beraber olan ve sizden asla ayrılmayan (melekler) vardır. Onlardan hayâ edin ve onlara saygı gösterin” (Tirmizi.)
Cinsi münasebette örtünmenin efdal olduğunu teyid eden bir rivayette şöyledir:
“Biriniz eşi ile cima yaparkan iki vahşi eşek gibi örtüden büsbütün arınmasınlar.” (Tirmizi.)
Örtünmeyi öğütleyen hadislerinde Allah’ın Resulü şöyle buyurmaktadır:
“Biriniz eşiyle cinsi münasebette bulunduğu zaman eşi ile kendisinin arkasına bir örtü alsın. Eşler iki vahşi eşek gibi örtüden (büstünün) arınmasınlar.” (Müslim, Hayz:10.)
İmam Gazali, İhya-u Ulumi’d-Din adlı eserinde şöyle der:
“Koca cima edip boşaldıktan sonra vücudunu zevcesinden ayırmakta acele etmemeli, onun da boşalmasını ve sükûnet bulmasını beklemelidir. Zevcenin geç orgazm olması durumunda erkeğin onu beklemeden acele davranması kadına eziyet verir. Birlikte orgazm olmak ise kadın için daha lezzet vericidir.” (İhya Ulumid-Din, İmam-ı Gazali, C,2, Adabü Muaşeret bölümü.)
Sizden hiç biriniz eşiyle hayvanlar gibi (sevişmeksizin) birleşmesin.” (Feyzü’l-Kadîr: 5/90)
Kadınların büyük çoğunluğu, gerektiği şekilde sevişilmeksizin cinsel işleme başlanması, erkeğin boşalır boşatmaz çekilmesi sebebiyle orgazm olamamaktadırlar.
Hz. Peygamber (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmuştur:
“Sizden biriniz karısıyla cinsî münasebette bulunduğu zaman onu tatmine erdirecek şekilde sevişsin.  Karısı sükûnet bulmadan kendisi boşaldığı zaman karısı orgazm oluncaya kadar (vücudunu ayırmakta acele etmesin), eşinide aceleye yöneltmesin.” (Feyzü’l-Kadîr: 1/325. (Hn:548-9).)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.