en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,1851 0.07%
EURO 20,9525 -0.01%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN 539009-1,77%
Afyonkarahisar

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ESİNTİLER-6

ABONE OL
14 Aralık 2017 13:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugün size bir öneride bulunacağım. Gelin 2017’yi Atatürk yılı ilan edelim. Bu yaşa geldim bu sene ki kadar Atatürk’çü görmedim. Çok güzel bir olay. Geç de olsa Atatürk’ün anlaşılıp sevilmesi.
Atatürk’ten açtık sözü ya, aklımıza öğretmenliğimiz geldi. O yıllarda orta birlere girdiğim ilk derste ders kitabı, araç gereçleri anlattıktan sonra şartlarımın olduğunu söyler ve sıralardım.
Türkçe’den sınıfı geçmek istiyorsanız, Gedik Ahmet Paşa kütüphanesine üye olcaksınız, üyelik kartınızı göreceğim derdim.
İkinci olarak İstiklâl Marşı’mızın 10 kıtasını ezberleyeceksiniz. Herkes tahtada ezbere okuyacak. Okuyamayan benden sınıf geçemez, derdim; ve herkese tek tek okuturdum. Derslere geçince İstiklâl Marşı’nın on kıtasını açıklar, özellikle kafiyelere dikkat çekerdim.
Son olarak Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin ezberlenmesini şart koşardım. Herkesi tahtada ezbere okutarak kontrol ederdim. Ayrıca Gençliğe Hitabe’nin ne demek istediğini açıklardım.
Bugün ellili yaşlara gelmiş hangi öğrencime sorarsanız sorun, takır takır ezbere okuyacaktır, hem İstiklâl Marşı’nı hem de Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni.
Şimdi öğretmenlikten müfettişliğe yatay geçiş yaparak bir sorunu dile getirmek istiyorum. Teftişine gittiğim okullarda, kurum teftişi yaparsam, mutlaka tuvaletleri kontrol ederdim. Bir kasabada tuvaletlerin penceresinin kırık olduğunu, neden taktırılmadığını sorduğum okul müdürü, hocam biz o tuvaletlere girmiyoruz diyerek komedi gibi bir cevap verdi.
Girdiğim 4-5.sınıflarda 3-4 öğrenciye çantalarını getirmelerini söyler, çantaları teker teker kontrol ederdim. Haftalık ders programında o gün olmayan derslerin kitap ve defterlerini neden getirdiklerini sorardım çocuklara. Öğrencilerin büyük çoğunluğu olmayan derslerin kitap defterlerini getirirler. O çantalar o kadar ağır oluyor ki, çocukların yumuşacık kemiklerinde iskelet bozukluğu oluşturuyor. Nitekim okul dağılırken bir izleyin. Çocukların çantalarını anne babalar taşıyor. Amma bir türlü akıl edemiyorlar çocukların çantalarını kontrol etmeyi.
Bizim öğretmen dostlarımızdan ricamız, öğrencilerinin çantalarını kontrol ederek o günkü programda olmayan derslerin kitap ve defterlerini getirmelerine engel olmalarıdır.
Kıymetli eğitimci dostlarımız bizi kırmazlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.